Haber Detayı
23 Mart 2021 - Salı 10:53 Bu haber 3844 kez okundu
 
Malatya ve Bölgesi İçin Kuvvetli Rüzgar ve Yağış Uyarısı
Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü, Malatya ve çevre 4 il için kuvvetli rüzgar uyarısı yaptı. Meteoroloji Öte yandan 35 il için turuncu kodlu uyarı verilirken, 31 il için de sarı kodlu uyarı verildi.
Gündem Haberi


Meteoroloji 13 Bölge Müdürlüğü Malatya’nın ve çevre illerin hava durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü tarafından Malatya, Elazığ , Tunceli, Bingöl ve Adıyaman illeri için kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısı yaptı.

 

Meteoroloji Müdürlüğünün yaptığı açıklamada, “Bölge genelinde havanın parçalı zamanla çok bulutlu, öğlen saatlerinden sonra aralıklı yağışlı; yağışların genellikle yağmur yüksek kesimlerde karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.” denildi.

 

Bölge genelinde havanın parçalı zamanla çok bulutlu, öğlen saatlerinden sonra aralıklı yağışlı; yağışların genellikle yağmur yüksek kesimlerde karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor. Rüzgarların kuzeyli zamanla güney yönlerden hafif yer yer orta kuvvette eseceği tahmin diliyor

MALATYA VE ÇEVRE İLLERDE HAVA DURUMU:

MALATYA:    13 / Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (yer yer kuvvetli)

BİNGÖL:      13 / Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (yer yer kuvvetli)

TUNCELİ:    16 /  Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (yer yer kuvvetli)

ADIYAMAN: 13 / Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (yer yer kuvvetli)   

ELAZIĞ ;      13 / Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (yer yer kuvvetli) 

 

UYARILAR:

Rüzgarların öğle saatlerinden itibaren güney ve güneybatı yönlerden yer yer kuvvetli (40-60 km/sa) esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenme riski ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Bingöl ve Tunceli illerimizin yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarında çığ oluşma riski bulunduğundan, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 

“KUVVETLİ FIRTINA BEKLENMEKTE”

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Bingöl, Tunceli, Elazığ, Adıyaman ve Malatya illerinde güneyli yönlerden kuvvetli rüzgar, fırtına, kuvvetli fırtına hadiseleri beklenmekte. Çatı uçması - ağaç veya direklerin devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenmeler ve ulaşımda aksamalar. Oluşması muhtemel riskler arasında yer almakta. Oluşması muhtemel risklere karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir” denildi.

 

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü son hava durumu tahminlerini paylaştı. MGM'den yapılan uyarıda yağmur, fırtına ve kar beklenen bölgeler tek tek açıklandı. Öte yandan 35 il için turuncu kodlu uyarı verilirken, 31 il için de sarı kodlu uyarı verildi.

 

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre, 23 Mart'ta Türkiye'nin büyük bölümü sağanak ve kar yağış etkisinde kalacak. Akdeniz ve Doğu bölgelerinde ise kuvvetli lodos etkisini gösterecek. Sıcaklıklar iç ve batı kesimlerde 6 ila 15 derece

düşecek. 

 

35 İL İÇİN KURUNCU KODLU UYARI

Meteoroloji'nin uyarı haritasında; Adana, Ağrı, Bitlis, Diyarbakır, Erzincan, Giresun, Hakkari, Kars, Kayseri, Mardin, Siirt, Sivas, Trabzon, Karaman, Şırnak, Ardahan, Osmaniye, Adıyaman, Artvin, Bingöl, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Hatay, Konya, Malatya, Kahramanmaraş, Muş, Niğde, Rize, Tunceli, Van, Bayburt, Batman ve Iğdır için turuncu kodlu uyarı verildi.


 

SARI KODLU UYARI

Öte yandan; Antalya, Aydın, Bilecik, Bursa, Eskişehir, Mersin, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Nevşehir, Ordu, Sakarya, Şanlıurfa, Yozgat, Aksaray, Karabük, Amasya, Balıkesir, Bolu, Çorum, Gaziantep, İzmir, Kastamonu, Kırşehir, Samsun, Sinop, Tokat, Zonguldak, Bartın, Kilis, Düzce için de sarı kodlu uyarı verildi.

 

6 BÖLGE İÇİN KUVVETLİ YAĞIŞ VE RÜZGAR UYARISI

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Bölge genelinde (Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı, Iğdır ve Ardahan) 23.03.2021 Salı günü öğle saatlerinden itibaren 24.03.2021 Çarşamba günü gece saatlerine kadar görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların aralıklarla yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2); Erzurum’un güney çevrelerinde yer yer çok kuvvetli ve/veya şiddetli (51-100 kg/m2) olması beklenmektedir. Ayrıca, bölge genelinde kuvvetli rüzgar ve fırtına (60-90 km/sa) bekleniyor. Çarşamba günü etkisini kaybedecek” denildi.


 

KUVVETLİ YAĞIŞIN ETKİLİ OLACAĞI YERLER

Marmara’nın güney ve doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Güneydoğu Anadolu’nun kuzeyinde kuvvetli, Doğu Anadolu’nun güneyi, Antalya’nın iç kesimleri ile K. Maraş çevrelerinde yer yer şiddetli yağış şeklinde olacağı tahmin edildiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu hadisesi, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 

KUVVETLİ RÜZGARIN ETKİLİ OLACAĞI YERLER

Rüzgarın Marmara’nın güneybatısında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli(40-70 km/sa),Akdeniz, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda güney ve güneybatı yönlerden çok kuvvetli ve fırtına (60-100 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenme riski ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 

KARADENİZ VE DOĞU ANADOLU'DA ÇIĞ TEHLİKESİ 

Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun doğusunda yüksek kar örtüsü olan dik yamaçlarda çığ oluşma riskine karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

Kaynak: (MHA) - Malatyahaberajans Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Malatya, ve, Bölgesi, İçin, Kuvvetli, Rüzgar, ve, Yağış, Uyarısı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı