Yazı Detayı
06 Haziran 2019 - Perşembe 18:37 Bu yazı 336 kez okundu
 
Kutlu Töre,
Prof. Dr. Ahmet KIYMAZ
ahmetkiymaz@gmail.com
 
 

Kutlu Töre, merkez figür Gökçe Ana etrafında gelişen olayları yansıtan bir töre romanıdır. TÖRE ROMANI olması, roman adında “töre” kelimesinin geçmesinden değil; bir toplumun hayat tarzını, temel dinamiklerini, geçmiş ve gelecekle olan münasebetlerini, belgesel niteliklerin de dikkate alınarak yazılmasından kaynaklanmaktadır.

 

Evet, Kutlu Töre, 20. yüzyılın ortalarında İran’da yaşayan yarım milyon Kaşkay Türkü'nün çektiği sıkıntıları, uğradığı mezalimi konu alan belgesel ve tarih romanıdır.

 

Kutlu Töre; kişi, çevre ve doğa betimlemeleriyle ve yaşayan güzel Türkçemizle yazılmış edebî değeri yüksek romanlarımızdan biridir.

 

Edebiyatımızda millî ve manevî değerlerimizin yansıtıldığı, tarihî olay ve kişilerin kurgulandığı, edebî değeri yüksek romanlarımızın sayısı oldukça azdır, diyebiliriz.

 

Mustafa Necati SEPETÇİOĞLU’nun Kilit, Anahtar, Kapı, Çatı, Konak gibi romanlarından oluşan seri; Tarık Buğra’nın Osmancık ve Küçük Ağa; Kemal Tahir’in Devlet Ana ve Yorgun Savaşçı gibi romanlarımız, edebî değeri yüksek, belgesel nitelikleriyle tarihin daha etkin anlatıldığı romanlardan bazılarıdır.

 

Şüphesiz ki, roman, tarih değildir; tarihi bütün çıplaklığı ile bir tarihçi gibi aktarmaz, aktarma zorunda da değildir. Lâkin, romancı, tarihî olaylara kendi edebî yeteneğini de katarak, kendine özgü kişi ve olay kurgusuyla tarihe ışık tutar. Kimi insanlar, tarihçinin notlarından ziyade, tarih romanları yazan edebiyatçının kaleminden tarihi tanırlar. Bu şekilde, tarihi olaylar hafızalarda daha etkin korunur.

 

Alper AKSOY’un “Kutlu Töre” adlı romanı da 20. yüzyılın son çeyreğinde bu tip romanların güçlü örneklerinden biridir.

 

Büyük mütefekkir rahmetli Dündar TAŞER adına düzenlenen roman yarışmasında ödül alan Kutlu Töre, yazarının dili kullanmadaki becerisi, olayları kurgulamasındaki başarısı ve tarihimizin bir kesitini roman yoluyla yansıtmasındaki yeteneği ile okunması gereken önemli bir edebî eserdir.

 

Böyle bir eseri edebiyatımıza kazandırmasından dolayı Sayın Alper AKSOY’u milletim adına tebrik ederim.

 

1943-1944 yıllarında, yani İkinci Dünya Savaşı’nın en hareketli döneminde, bugünkü İran coğrafyasında yaşayan yarım milyon Kaşkay Türkü ile dönemin İran yöneticileri arasında geçen savaş, romanın temel dokusudur.

 

Peki, bu nasıl bir savaştır?

Bu savaş; Kaşkay Türklerinin törelerini koruyabilmek, yaşatabilmek uğrunda İngilizlerin güdümündeki İran tanklarının altında can verme savaşıdır.

 

İngilizlerden kaçan iki Alman subayının Kaşkay Türklerine sığınması ile başlayan olaylar, her ne pahasına olursa olsun Alman subaylarının İran yöneticilerine ve İngilizlere teslim edilmemesi ile trajik bir biçime bürünür.

 

Türk töresinde, geleneklerinde misafir edilen kim olursa olsun, kendi isteği ile uğurlanmadıkça misafir olarak kalmaya devam eder. Töreye göre, misafirlere hiçbir kimse zarar veremez. Dünyevî menfaatler, hırslar ve şeytanca oyunlar Türk töresinde hiçbir zaman yansımasını bulmamış, baskın bir nitelik olarak görülmemiştir.

 

Nitekim, Kaşkay Türklerinin büyük değer verdiği; danıştığı, nasihatlerini dinlediği Gökçe Ana da aynı temel anlayışla hareket eder, Kaşkay aşiretine yol gösterir. Töreden taviz verilmesinin hata olduğunu ifade eder. Bütün Kaşkay aşireti de, Gökçe Ana’nın nasihatini tutar ve kendilerine misafir olan Alman subaylarını canları pahasına İngilizlere teslim etmez. Binlerce Kaşkay Türkü İngilizlerin güdümündeki İran askerleri tarafından katliama tâbi tutulur ve şehit edilir.

 

Alper AKSOY, temel hatlarıyla anlattığım bu olayları Kutlu Töre romanıyla ebedileştirir. Gökçe Ana, Gökçe Ana’nın oğlu Gündüz Han, Gökçe Ana’nın torunu Hüsrev Han, Hüsrev Han’ın sevgilisi Fars kökenli Elvan, Akçora, Çuvat Bey, Saltuk Koca, Kerim Koca, Yalaz Bey, Artuk Bey, Ayçörek, Emel Kız, Gülen Kız vb. karakterler; Türk kültüründen ve sosyal hayatından yansıma dinamik karakterler olarak kurgulanmış ve bu kurgulanış, Kutlu Töre’yi nesillerden nesillere aktarılan ve zevkle okunan romanlardan biri yapmıştır.

 

Ayrıca, büyükelçi Cemal Hüsnü Taray, askerî ateşe general Naci Okay gibi karakterlerin, romanda yansıtılması ile Kutlu Töre’nin tarihî gerçekleri önemsediğini de rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Yazarın, roman kahramanının ağzıyla, okuyucularına seslendiği şu alıntılarla, Kutlu Töre hakkındaki düşüncelerimizi noktalayalım:

 

“Sen, Tanzimat kafasıyla yetiştin. Sen öz kültürünü hor görüp Haçlı’nın kirli düşünceleriyle şekillendirdin beynini. Sen, Batı’nın ilmini değil, paçavra kültürünün züppe şeklini alan sen… Haçlı’ya beynini iğfal ettirmiş sen… Gafil kafaları aydın diye yücelten ve yönetici olarak başa geçiren sen… Her geçen gün biraz daha madde bataklığına gömülen sen…”  (1)

 

“Sen, Haçlı seferlerini beş yüz yıl önce bitti zannettin. Bilmedin ki, Tanzimat’ta senin beynine ekilen Haçlı’nın bir nifak tohumudur. Bedenine asırlardır bir şey yapamayan Haçlı senin beynine hücum etmişti bu kez. İşte, bu tohumlar meyvelerini vermeye başladı ki, yabancılaştın Kaşkaylara… Bir uçurum koydun arana. İşte, bunun için onların soylu düşüncelerine ‘kör bir inad’ gözüyle baktın. Kaşkayların direnişini iki Alman casusu için yapılıyor zannettin. Töreleri yıkılan bir cemiyetin manevî yapısının bozulacağını öğretmediler ki sana…” (2)

 

“Yine, sen ki, 1963 yılında okuduğun bir gazete haberinde, Kaşkayların İran Hava Kuvvetlerince bombalandığını ve bu bombardımanda binlerce ölü ve on binlerce yaralı vererek çekildiklerini öğrenmiştin. Ya o zaman, senin basının olayları kamu oyuna nasıl yansıtmıştı? ‘İran’da toprak reformuna karşı çıkan toprak ağaları Hava Kuvvetlerince bombalandı.’ İran devletinin Kaşkaylardan ‘Toprak Ağaları’ diye bahsederek meseleyi dünya kamuoyuna değişik bir şekilde yansıtması kendi menfaatleri icabıdır. Ya senin içindeki gafillerin bu saptırmaya ayak uydurmaları kimin menfaatleri icabıdır?”  (3)

 

Selâm ve saygılarımla... Prof. Dr. Ahmet KIYMAZ

 

DİPNOTLAR:

(1) Alper AKSOY, “Kutlu Töre”, (Dündar Taşer Roman Armağanı), Ocak Yayınları, Yonca Matbaası, İkinci baskı, Ankara 1982, s. 342

(2) a.g.e., s. 342-343

(3) a.g.e., s. 343

 
 
 
Etiketler: Kutlu, Töre,,
Yorumlar
Diğer Yazılar
“ 3 Mayıs Türkçüler Bayramı “ Kutlu Olsun
Türk - Arap İlişkilerine Bir Bakış
Nevruz İle Renkler Arasındaki İlişki
“ İstiklâl “ Kavramı ve Milli Mücadele Çerçevesinde Mehmet Âkif Ersoy
Wanted Huzur
Etkin Muhalefet Şart
Atatürk ve Mehmet Akif Ersoy
Dünya, Doğu Türkistan'a Duyarsız, Ya Türkiye!
Cumhuriyeti Kimler İstemez ?
Atatürk Câmileri
Milletin İstediği HUZUR
PARKTA SÖYLEŞİ
12 EYLÜL
30 Ağustos'ta "Hilâl" Tekrar Şahlandı!
Liyakat
Çankırı Gezisi ve Düşündürdükleri
Cuma Namazının Düşündürdükleri
Kompozisyon
Anlatım ve Cümle Bozuklukları
“Ermeni Sorunu” Ardındaki Gerçekler - İslâm Düşmanlığı Ve Çözüm Yolları
Milletin Yiğit Evladı ; Ruhun Şad , Mekanın Cennet Olsun
Gurur Tablomuz ; Çanakale ve Düşündürdükleri
Medeniyetler Merkezi DOĞU TÜRKİSTAN!
Düşünceler ve Temenniler
Ankara Yerel Seçimlere Hazır Mı ?
Düşünmeye Değmez Mi ?
Sarı Kamış
Yeni Harekat , Hayırlı Olsun
Bacanak Olalım
Münevver İnsan
Orhun Anıtları ve Günümüze Mesajları
Öğretmenler Günü Münasebetiyle… Öğretmenin Öğretemediği
Mevlid Kandili Münasebetiyle
İzm'ler , Kemalizm ve Gerçek Atatürk
Başkent Ankara
İnsan , İnsanlık ve Ruhun Devir Anlayışı
Gaziler Günü ve Düşündüklerim
Sığınaklar ve Hicret'in Düşündürdükleri
RIZA-YI ŞERİF DOĞRULTUSUNDA YAŞAMAK
Zaferlerimiz Münasebetiyle !!.....
HAYAT ve ÖLÜM !!
Amerika ve İsrail , Sonunuz Geliyor !!!!
"Tweetler" Üzerine Bir Değerlendirme
15 Temmuz Unutulabilir Mi ?
Edebiyat ve Türk Edebiyat'ının Tarihi Dönemleri
Yazmak ve Konuşmak Bir Yetenektir !!!
Yeni Erdoğan Dönemi
Hiç Yazasım Yok !!!!
Ayak Takımı
Hüzünlü Aya Sofya'nın Kara Bulutları !!!
Kafalar karışık... Seçime Doğru
Kırım Tatar Sürgünü
MİLLET, GELECEĞİNE SAHİP ÇIKMALI!
Aziz Türk Milleti !!
Cumhurbaşkanımıza Açık Mektup !!!
Nevroz İle Renkler Arasındaki İlişki
Türk Ergenekon Bayramı N E V R U Z (1)
İstiklal Marşı, Çanakkale Zaferi ve Mehmet Akif Ersoy
" Erken Seçimler Gündemde "
İlişkilerimiz Ya Düzelecek Ya da Tamamen Bozulacak !
Bugün Afrin'deyiz , Yarın İnşallah " KIZIL ELMA "
AHMET KIYMAZ'LA "SİYASET ÜZERİNE" SÖYLEŞİ
" Acem Baharı " Başladı
KAOS'UN SONU SELAMETTİR!
Atatürk Düşmanlarına Meydan Verilmemeli
Yeni Mustafa Sağır , Fetullah Gülen ve FETÖ'dür
DEVRİMCİ MİSİN, FAŞİST MİSİN? "TÜRKÇÜLÜK" HAKKINDA BİRKAÇ SÖZ
Erdoğan ve Bahçeli'nin Duruşu
Bölgemizde Oluşturulan Kaos Milli Duruş'la Parçalanır
BARZANÎ, IRAK ve SURİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ
Tarikat , İslâmî Cemaatler ve Tasavvuf Hakkında Birkaç Söz
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı