Yazı Detayı
11 Şubat 2018 - Pazar 14:44
 
Kayısıda 1 Milyar Dolar Gelir Hedefi İçin Ne Yapılıyor ?
Hidayet ÖZPOLAT
hidayetozpolat@hotmail.com
 
 

Kayısıda 1 Milyar Dolar Gelir Hedefi İçin Ne Yapılıyor ?

Geçen gün AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık  Malatya’lı Kayısı İhracatçılarıyla toplantıda bir  araya geldi.   

Toplantıya Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, TSO Meclis Başkanı Sami Payza ve Kayısı İhracatçıları katıldı.

 

Şahsım olarak yaklaşık 1991 yılından beri Malatya’da basın sektörünün içerisindeyim.. Yaklaşık  27 Yıldır birçok Siyasi Partiler  , Bakanlar , Milletvekilleri , Bürokratlar , Belediye Başkanları , Sanayi Odası Başkanları , Ticaret Odası Başkanları , Kayısı İhracatçısı  geldi geçti fakat Malatya Kayısısı ve Üreticisi için söylemden başka olumlu hiçbir adım atmadılar.  Sadece günü kurtarmak , oy devşirmenin dışında hiçbir  gayret ve çaba göstermediler.   Haklarını yemeyelim çaba gösterenlere de ellerinden geleni yaptıkları için teşekkür ederim.   

 

Ayrıca yine haklarını yemeyelim eski AK Parti Milletvekilimiz Sayın Ömer Faruk Öz  , Gümrük Bakanımız Bülent Tüfenkci , AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık ,Rahmetli eski CHP Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu , CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’ın özellikle son günlerdeki Malatya Kayısısı için verdiği mücadeleyi biliyoruz….

 

Neyse gelelim   Milletvekili  Öznür Çalık’ın toplantıda ki açıklamalarına….

 

Malatya’ya soğuk hava deposu ve lisanslı deponun kazandırılacağını belirten Çalık, “Malatya özeline geldiğimizde Malatya’nın desteklenmesi teşvik kapsamında olması çok önemli bir adımdı. Ama ihracat rakamlarımıza baktığımızda 400 milyon dolara ulaşan ihracat rakamlarımızın biz 1 milyar dolara ulaşmasını hepimiz hedefliyoruz. Bu hedefleri gerçekleştirmek için özellikle kayısı üreticilerimizin bu ihracat rakamlarını yukarıya çekmek için vermiş oldukları destek bizim için çok önemli. Onların yaşadığı sorun kayısıdaki kükürt oranlarıyla ilgili tarım bakanımızın destek vermesini talep ettiler. Biz kayısımızla ilgili olarak bir soğuk hava deposunu iki lisanlı depoculuğu başkanlarımın katılımıyla Fırat Kalkınma Ajansı’nda yaptık. Soğuk hava deposu ve lisanslı depoyu kentimize kazandıracağız. Malatya kayısısı için bir milyar  dolar ihracat geliri hedefliyoruz. Hedefe ulaşmak için ihracatçılarımız çaba serf ediyor.” Dedi…

 

Sayın Vekil Çalık’ın Malatya kayısısı için gösterdiği bir milyar  Dolar ihracat geliri  hedefi olması ve gereken hedef….

 

Buraya kadar her şey güzel….

 

Peki özellikle  Malatya’lı  Kayısı İhracatçısı  kayısı ile ilgilenen Malatya Ticaret Odası , Malatya Ticaret Borsası Malatya Kayısı Araştırma Vakfı  ve Kayısı Ticareti yapan tüccarlar , Sayın Vekilin Malatya Kayısısı için  gösterdiği  1 Milyar Dolar ihracat geliri  hedefi için ne kadar çaba gösteriyor ne gibi çalışmalar yapıyorlar…

 

Yaptıklarını sanmıyorum çünkü Malatya’lı Kayısı üreticisi hiçbir zaman hak ettikleri emeğin karşılığını alamadı alamamaktadır…

 

Kayısı 3 – 5 tane ihracatçının elinde perişan vaziyettedir.  İhracatçı  sadece kendi çıkarları doğrultusunda kayısı ile ilgili hareket etmekte , kayısının Malatya ekonomisine ve üreticisine fazladan katma değer katması için çaba göstermemektedir. 

 

Malatya’da Kayısının sorununu çözecek olan aktörler sadece koltuklarına yapışmış , biat kültürünün haricinde hiçbir gayret ve çabası zaten olmadı olmayacaktır da….

 

Malatya Kayısının tanıtımında özellikle son günlerde Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’ın gayretleri takdire şayandır….

 

Özellikle  TRT 1’de yayınlanan Payitaht Abdülhamid dizisinin yayınlanan son bölümünde Malatya Kayısısı'nın  tanıtımı için  oluşturulan akıllı reklam çok büyük ses getirdi.. 

 

Kayısı için Milyon Dolarlar harcansa böyle reklam yapılamazdı….. 

 

Bunun için Malatya’lı  Kayısı İhracatçısı  kayısı ile ilgilenen Malatya Ticaret Odası , Malatya Ticaret Borsası Malatya Kayısı Araştırma Vakfı  ve Kayısı Ticareti yapan tüccarlar  Sinemanın ve medyanın gücünü acilen kullanmalıdır. 

 

Sayın Vekil Öznur Çalık’ın belirlediği Kayısıda 1 Milyar Dolar Gelir Hedefine ulaşılması için bu bahsettiğimiz aktörlerin çok acilen sahaya inmesi lazım…… 

 

Yoksa bizim Malatya’nın güzel tabiriyle 1 Milyar Dolar Gelir Hedefi “ Hikaye Olur , Arkası Kiraz Bahçesi “olur…..

 
 
 
Etiketler: Kayısıda, 1, Milyar, Dolar, Gelir, Hedefi, İçin, Ne, Yapılıyor, ?,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı