Yazı Detayı
08 Nisan 2018 - Pazar 14:54
 
‘’Kadına Yönelik Şiddet’’ Nedir?
Ayşegül Arıca Uzman Psikolog
aysegularica1983@gmail.com
 
 

Bunun tanımıyla başlayalım. Kadına yönelik şiddet, cinsiyete dayanan, kadını inciten, ona zarar veren, fiziksel, cinsel, ruhsal hasarla sonuçlanma olasılığı bulunan, toplum içerisinde ya da özel yaşamında ona baskı uygulanması ve özgürlüklerinin keyfi olarak kısıtlanmasına neden olan her türlü davranıştır.

 

Eğer çevrenizde şiddete maruz kalan bir kadın görüyorsanız bilin ki; şiddeti uygulayan kişi geçmişte hem şiddete maruz kalmış hem de şiddete tanıklık etmiştir. Annesinin gözünün önünde dayak yemesi ve buna dur diyememesi onu güçsüzleştirmiştir. Bu güçsüzlüğü kabul edemeyen birey, kendi gücünü kendinden daha zayıf birisine şiddet uygulayarak gösterir ve kendini kendine kanıtlamak ister.

 

Kendinden zayıf olan birey ise eşi, çocuğu, kardeşi ve hatta annesi olabilir.

Kadın sadece dayak mı yer? Kadının canını acıtmak sadece fiziksel yollarla olmaz. Kadına taciz şiddetin en büyüğü ve en kötüsüdür. Yolda gördüğü kadına laf atan erkek evde karısına ve hatta kızına tecavüz edebilir. İnternette ensest hikayeler okuyan çocuk ablasına, kuzenlerine ve hatta annesine tecavüz edebilecek hale gelebilir. bu iki tür kadına yönelik şiddetin en ağır ve en incitici olanıdır. Ama maalesef sadece bunlarla sınırlı değil. Şiddet türlerine kısaca değinecek olursak;

 

DUYGUSAL (PSİKOLOJİK) ŞİDDET

Duygusal şiddet, duyguların ve duygusal gereksinimlerin; zorlamak, aşağılamak, cezalandırmak, öfke, gerginlik boşaltmak amacıyla karşı tarafa baskı uygulayabilmek için tutarlı bir şekilde istismar edilmesi, bir yaptırım ve tehdit aracı olarak kullanılmasıdır. Duygusal şiddete ilişkin bazı davranışlar; sevgi, şefkat, ilgi, onay, destek gibi duygu ve duygusal ihtiyaçların göz ardı edilmesi, küçümsenmesi, dine, ırka, dile, kültürel gruba veya geçmişe ait değer verilen inançların aşağılanması veya onlara aykırı davranmaya zorlanması, kadının maddi ve manevi destek alabileceği kurum ve kişilerden soyutlanmasına yönelik olarak arkadaş ve aile bireylerinin sürekli aşağılanması, görüşmenin denetlenmesi ve engellenmesi, evden kovulma veya evden ayrılmakla tehdit edilmesi şeklinde sıralanabilir.

 

SÖZEL ŞİDDET

Sözel şiddet, söz ve hareketlerin düzenli bir şekilde korkutma, sindirme, cezalandırma ve kontrol aracı olarak kullanılmasıdır. Sözel şiddete ilişkin davranışlardan en belirgini, kişinin değer verdiği konulara yönelik güven sarsmak ve kadını yaralamak amacıyla belirli aralıklarla çok ağır hakaret ve sözler söylemektir. Kadını küçük düşürücü adlar takmak ve sık sık olumsuz bir şekilde eleştirmek ve alay etmek de sözel şiddet kapsamında değerlendirilmektedir.

 

EKONOMİK ŞİDDET

Ekonomik şiddet, ekonomik kaynakların ve paranın kadın üzerinde bir yaptırım, tehdit ve kontrol aracı olarak düzenli bir şekilde kullanılmasıdır. Ekonomik şiddetin varlığına işaret eden bazı davranışlar; kadının çalışmasına, düzenli bir iş tutmasına engel olmak, ailenin ekonomik ihtiyaçlarını karşılamamak, kadının ilerlemesine yardımcı olabilecek fırsatları değerlendirmesine engel olmak çok kısıtlı harçlık verip bununla yapılması mümkün olmayan şeyler istemek ve gerçekleşmediğinde olay çıkarmak çalışmasını reddedip kadının gelirini harcamak, evi zaman zaman terk ederek giderlerle hiç ilgilenmemek gibi şekillerde ortaya çıkmaktadır

 

Bunlar sonradan kazanılan davranışlar mı yoksa genetik mi? Genetik olanları var dersek yalan olmaz. Merak etmeyin davranışlar genetik değil J ama bir şizofren hastalığı veya bipolar bozukluk, paranoid gibi patolojik rahatsızlıklar genetiktir. Psikolojinin geçmişi çok uzak olmadığı için kliniklerde tedavi gören birçok hastanın öyküsü alındığında ananelerin, babaannelerin veya dedelerin davranışlarından genetik olduğu anlaşılıyor. Bizden sonraki nesil bu konuda daha şanslı. Şimdi Alzheimer hastalığıyla kliniğe gelen birçok yaşlının başka patolojik hastalıkları da ortaya çıkmakta ve bu da gelecek neslin patolojik geçmişi hakkında bize daha çok bilgi vereceği ve belki erken teşhisle hayat kurtaracağını kanıtlamaktadır. Bu rahatsızlıkların en kötüsü Paranoid olanıdır. Yani sürekli şüpheci olan, eşinin sürekli kendisini aldatacağını düşünen kişilerin şiddet eğilimi daha fazladır. Bu da erkeğin kendine güvensizliğinin ve acziyetinin bir göstergesidir. Kendine güvenmeyen erkek, güçsüz ve aciz olduğunun farkındadır. Bu da onun ne kadar basit bir birey olduğunu kanıtlamaktadır. Yani özet olarak bakarsak, kadına şiddet uygulayan erkek zavallı ve acınası bir erkektir.

 

Bir de genetik olmayanları var ki bu maalesef yanlış yetiştirilmenin veya büyüğünden gördüğünü uygulamanın sonucudur. Eğer çocuklarımıza gerekli görülen yaşta mahremiyet eğitimini veremezsek ve bizden önceki neslin yaptığı küçük hatalara devam edersek kendi çocuklarımız ileride bize ve ailesine şiddet uygulayabilir, hayatınız boyunca asla tanışmayacağınız bir ailenin kızına tecavüz edebilir ve hatta torununuzu hastanelik duruma getirebilir. Kim bilir belki de gelininizin, kızınızın, torununuzun katili olabilir.

 

Duyduklarınızın ürkütücü olduğunun farkındayım. Ama her gün medyada izlediklerimiz gerçek hayatlar. Yıllarca aynı yastığa baş koyduğu eşi kadının katili olabiliyor. Bunun önüne geçmek için çalışmalar yapılsa da bazıları için çok geç kalınıyor. Bir kişi mahremiyet eğitiminden habersiz, ev içinde şiddetle büyümüşse doğru olanı tercih etmesi her zaman zordur. Çok nadir de olsa iyi olanı seçen insanlarda yok değil. Anne ve babasıyla yaşarken bulamadığı huzuru kendi ailesinde arayan adam, adam gibi adamdır. Bunu yapmak her yiğidin harcı değildir.

 

Daha bilinçli anne ve babalarla yetişen, evinde mahremiyet eğitimi alan, babasından şefkat gören bir çocuk bunu kendi ailesine de uygulayacaktır.

 
 
 
Etiketler: ‘’Kadına, Yönelik, Şiddet’’, Nedir?, ,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı