Yazı Detayı
02 Aralık 2018 - Pazar 12:40
 
Halk İradesi mi Yoksa , Siyasi İrade mi Kazanacak ?
Hidayet ÖZPOLAT
hidayetozpolat@hotmail.com
 
 

Halk  İradesi mi  Yoksa , Siyasi İrade mi Kazanacak ?  

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerine  kısa bir süre kalmasına rağmen Siyasi Parti’ler de  Belediye Başkan Adayı belirleme süreci sıkıntılı bir şekilde devam ediyor.

 

 Türkiye Geneli Siyasi Partiler İl İlçe ve Beldeler olmak üzere Belediye Başkan Adaylarını kamu oyuna açıklayamadılar..

 

 Siyasi Partiler Aday belirlemede bu kadar  zorlanmalarının sebebi , Halkın İstediği  ve halkın sevdiği kişilerimi  aday gösterelim , yoksa Birilerinin adamı , Partiyi ele geçirmiş siyasi gücün adamlarını mı  aday gösterelim  yada arkasına Halkın Gücünü değil STK , Vakıf , Dernek , Cemaat , Tarikat kısacası adını ne korsanız koyun bu tip oluşumların adaylarını mı aday gösterelim çıkmazında oldukları için aday göstermede ve bulmada siyasi partiler büyük sıkıntı çekiyor..

 

Malatya’da Halk  İradesi mi  Yoksa , Siyasi İrade mi Kazanacak ?  

 

Bu  siyasi kargaşanın en güzel örneğini Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayını belirlerken AK Parti yaşadı…  Malatya’da uzun yıllardır gerek Milletvekili  aday belirlemesinde , Gerek Belediye Başkanı Adaylarının Belirlenmesinde , Gerekse Oda ve STK Başkanlarının belirlenmesinde i Halkın istediği adaylar değil Siyasi gücün ve Belli bir zümrenin adayları hep aday gösterildi ve bir yerlere getirildi.

 

 Bu yaklaşımlar Malatya Kamuoyunda uzun yıllar tepki çeken bir durumdu… Malatya’lılar özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a olan güven ve sevgiden dolayı  bu vesile ile yaklaşık 16 yıldır AK Parti’ye oy verdi…. Malatya 16 yıldır  AK Parti’nin Türkiye geneli 81 İl arasında daima ilk  beşte oy veren iller arasında oldu.. Malatya AK Parti’nin Kale İllerinden olan bir il oldu..

 

24 Haziran  Genel Seçimlerinde ilk kez AK Parti rüzgarı Malatya’da tersine döndü ve çok ciddi oy kaybetti ve ilk kez bir milletvekilini başka bir partiye kaptırdı..… Bu terse dönüşün ve oy kaybının sebebi Halk İradesi ile istenilen adaylar değil  , Siyasi gücün istediği adaylar  , AK Parti Erklerinin istediği adaylar  gösterilmesi ile oluşan bir durumdu..

 

 AK Parti 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde de aynı yaklaşımla yaklaşır Halkın istediği  liyakat sahibi , Tevazu Sahibi, Gönül Adamı Adayları seçmez ise  24 Haziran  Seçimlerinde kaybettiği oyun daha büyüğünü yerel seçimlerde yaşar..  Gerçi AK Parti yerel seçimler için ilk kez Malatya’da oy kaybetmemek için Halkın istediği Battalgazi Belediye Başkanı Selehattin Gürkan’ı Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı gösterdi..  Başkan Selehattin Gürkan’ı  aday göstermekle Malatya’lıların AK Parti’ye olan tepkisi bir nebze de olsa dinmiş durumda.. Neden bir nebze diyorum. Çünkü aday belirlemede ki sıkıntı halen İlçeler içinde geçerli… Malatya Büyükşehre istediği adayları getiremeyen bazı çevreler şimdi İlçeleri kaptırmamak için ellerinden gelen gayreti göstermektedir. 

 

Sadece bu durum AK Parti için geçerli değil diğer siyasi partileri içinde geçerli.. CHP Malatya İl teşkilatının  özellikle  bazı ilçelerde ön seçime gitmesi tepki ile karşılandı.  

 

Kısacası Siyasi Partilerde ki durum hep aynı değişen bir şey yok.. Siyasi Partilerdeki Derin Güçler Halkın istediği adayları değil  kendi adaylarını başkan adayı yapmak için mücadele etmekte , Halkta bunun cevabını 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde Sandıkta vermenin peşinde.

 

Bakalım Malatya’da ve Türkiye’de Halk  İradesi mi  Yoksa , Siyasi İrade mi Kazanacak ?  Bekleyip hep beraber 1 Nisan Sabahı göreceğiz…..

 
 
 
Etiketler: Halk, , İradesi, mi, , Yoksa, ,, Siyasi, İrade, mi, Kazanacak, ?, , ,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı