Yazı Detayı
15 Şubat 2019 - Cuma 15:32 Bu yazı 1490 kez okundu
 
Fransa Cumhurbaşkanı soykırımları hangi kriterlere göre tartıyor?
Ülker Musazade
 
 

Günümüzde muslüman ve  Türklere karşı Batı ülkelerinin bir fobi yaşadığını görmezden gelemeyiz. Nerdeyse gözümüzün önünde Suriya, İrak, Yemen, Lübnan  gibi ülkelerde din  perdesi arkasında yapılan  katliamları görmezden gelen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macronun, 24 Nisan'ı Ermeni Soykırımı'nı anma günü ilan ettiğini açıklaması bir çokları tarafından kınanmadı bile.

 

1977 yıl doğumlu, 2017 yılında Fransa  cumhurbaşkanı olan Makron nedense yakın tarihlerdeki soykırım ve katlamları görmezden geliyor. Ama 1915 yılı ile ilgili  fazla bilgisinin olmadığının altını özellikle çizerek, nedense Ermeni soykrımı meselesinin kabarmasına destek veriyor. Tamam diyelim, adamın kafası tarihsel çalışıyor. O zaman neden 1918 yılında Azerbaycanın bir çok illerinde Ermeniler tarafından Türklere karşı acımasızca katliamlar yapılması meselesinden hiç bahs etmiyor? 1992 yılında Hocalı soykırımı ile igili bir defa bile olsa Ermenileri kınamadı. Azerbaycan Ermenistan arasında yaklaşıl 30 yıldır devam eden Dağlık Karabağ savaşının durdurulması amacı ile faaliyetde bulunan AGİT  Minsk Grubunun eşbaşkan devletlerden biri de Fransa Cumhuriyetidir.

 

Aslında her iki taraf arasındakı savaşda barışdırıcı yönden çıkış yapması gerekirken, Fransa görünen o ki, Türkçülük anlayışını Batı politik yanaşması ve tavrı ile uçuruma sürükliyor. Çünki Ermenilerin tarihi süçlamalarının folklor gibi ağızdan ağıza dolaşdığının her kes farkındayken, belgeler ve kanıtlarla göz önünde olan Hocalı katliamına misilleme yapılarak, büyütülmesi  aslında birnevi savaşan  taraflarının kışkırtılması için Batının adımı gibi de anlam taşıya biliyor.

 

5 Şubat’ta Fransa Ermeni Organizasyonları Koordinasyon Konseyi'nin resepsiyonunda konuşan Macron “Fransa,  1915’te Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşayan, Birleşmiş Kararlarını bu güne kadar uyğulamayan Ermenilerin acımasızca öldürülmesi, Ermeni Soykırımı olarak nitelendirenlerden biri ve 2001’de yasa gücünde tanıdı” ifadelerini kullanmaya cesaret ediyor.

 

Hatta Fransa Cumhurbaşkanı paylaştığı Twitter mesajında ise "Fransa tarihle yüzleşir. Gelecek birkaç hafta içerisinde söz verdiğim gibi 24  Nisan'ı Ermeni Soykırımını anma günü ilan ediyoruz" yazıyor. Bunun ardından Fransa Ermeni Organizasyonları Koordinasyon Konseyi'nin davet ettiği akşam yemeğinde  Macron  Dünyaca meşhur Ermeni  şarkıcı  Charles Azanvur’un anısına saygı duruşunda bulunuyor.

 

Bütün bu yapılanlar ise Ermeniler tarafında vahşiyetle yapılan 26 şubat 1992 yılında Hocalı katliamının 27. yıl dönümü zamanı yapılıyor. Haksızlığın beşiğine çevrilen Fransa bu gibi adımlarının ardından dönüp bir de Türkiyeye demokrasi ve adalet dersi vermeğe kalkıyor.

 

Hatırlanacağı üzere Fransa 1915 Ermeni Soykırımı 2001 yılında tanımıştı. Macron'un 2017'deki seçim vaatlerinden birisi, 24 Nisan'ı resmi anma günü haline getirmek olduğunu da biliyoruz. Ama  Fransa cumhurbaşkanı  bir güzellik yaparak, kendi memkeletinin tarihini okusa, ondan önce Frasada cumurhurbaşkanlık yapmış şahislerin fikirlerini okusa iyi eder.  Bir kere Türklere kiymet verilmesini öğrenir,  bir Mustafa Kemal Atatürkün ismine ve politik görüşüne olan hayranlığın farkına varması  Fransız halkı için hayırlara vesile olurdu.

 

1921-lerde Fransada Cumhurbaşkanlık yapmış Albert Leburn Atatürk için söylemiş: “Akıllı ve barışçı yöntemlerle gerçekleştirdiği eseri halkların tarihinde izlerini bırakacaktır”.

 

Şimdi Makron bu sözleri defalarca okusun, sonra da, yere göğe sığdıramadığı Ermeni soykrımının Leburnun dediği gibi tarihi izlerini araştırmaya baksın...

 

Ülker Fermankızı Musazade

Azerbaycanlı siyasi yazar

 

 

 
 
 
Etiketler: Fransa, Cumhurbaşkanı, soykırımları, , hangi, , kriterlere, göre, tartıyor?,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı