Yazı Detayı
08 Şubat 2019 - Cuma 02:42
 
Düşünceler ve Temenniler
Prof. Dr. Ahmet KIYMAZ
ahmetkiymaz@gmail.com
 
 

Hayatın her aşamasında, birey ve toplum düzeyinde rahatlık, mutluluk, başarı ve huzur isteniyorsa; "olmazsa olmazlarımızın başında neler gelmelidir? diye zaman zaman düşünmekteyim.

 

Evet, neler gelmelidir? Para mı, makam gücü mü, şöhret mi? Yoksa; akıl mı, ilim mi, liyakat mı, sadakat mi, samimiyet mi, tevekkülle birlikte gayret mi?

***

Aklın, ilmin, liyakatin ölçü alınmadığı, sadakatin, samimiyetin, tevekkül ve gayretli çalışmanın bulunmadığı hangi yerde rahatlık, mutluluk, başarı ve huzur olabilmiştir? İlme ve liyakate değer vermeyen; akıldan ziyade, hurafelere, bağnazlıklara yol veren hangi dernek, vakıf veya siyasî parti ebed müddet başarılı olabilmiş ve sonraki nesillerin gönüllerinde kalıcı eserler oluşturabilmiştir?

 

Ülkemiz, zor bir dönemden geçmektedir. Toplumsal sorunlarımız tedricen artmaktadır. İktisadî, siyasî sorunların tedricen artmasından ziyade, şiddetli bir kültürel bozulma ile karşı karşıyayız. Üzerinde durmak istediğim meyve-sebze pazarlarındaki yüksek fiyat artışları değildir. Bugün patlıcanın, biberin, soğanın fiyatlarının el yakar olması, tabii ki önemlidir. Aylık geliri 5000 lira olan ailenin yoksulluk sınırında olması, yoksulun daha yoksul, zenginin de daha zengin olması da sosyal adalet açısından önemli bir toplumsal sorundur. Lâkin, bütün bu sorunlar, nitelikli yöneticilerin görev başında olması ile birkaç yıl içinde çözülebilir. Çok daha uzun zamanlar içinde çözülmesi zor olan kalıcı sorunlar ise, ülkemiz ve milletimiz açısından daha önemli görülmelidir.

 

Tokatlı bir hanım vatandaşın "Açım, aç; ekmek istiyorum." haykırışı, Mamaklı bir başka hanım vatandaşın, gelir dengesinin olmayışını yüksek sesle dillendirişi, işsizliğin geçmiş yıllara göre daha çok artması, rantiye amaçlı çarpık kentleşmenin önüne geçilemeyişi gibi sorunlar, şüphesiz ki çok önemli. Milletin ekserisi, pazara yansıması ile son aylardaki ekonomik sorunların farkına vardı, diyebiliriz. BUNUNLA BİRLİKTE ÜLKEMİZ VE MİLLETİMİZİN GELECEĞİ AÇISINDAN DAHA ÖNEMLİ TEMEL KALICI SORUNLARI HENÜZ FARK ETMİŞ DURUMDA DEĞİLDİR. BU NEDENLE, BU TÜRDEN SORUNLARIN MİLLETİMİZ TARAFINDAN FARK EDİLMESİ VE MİLLETİN FERASET VE BASİRETİNİ DE ASIL BU SORUNLAR ÜZERİNDE YOĞUNLAŞTIRMASI DİLEĞİMİZDİR.

***

Peki, nedir? Asıl temel ve kalıcı toplumsal sorunlarımız nelerdir?

 

Düşüncem ve kanaatim şudur ki;

  • MÜNAFIKLIK, tarihte hiç olmadık düzeyde artmış bulunmaktadır. Başta, takke, sırtta cübbe, elde tespih, dilde İslâmî literatürdeki kelimeler ile ihale takibi, tahmin edilemeyecek boyutlara varmıştır.
  • Şirke varacak dinî söylemler, siyasîlerimizin, bürokratlarımızın ve akademisyenlerimizin dilinden düşmez olmuştur.
  • Bir partiye oy vermek veya vermemek cenneti kazanmak, cehennemden uzak durmakla eşdeğer tutulmuştur.
  • Liyakatten ziyade, sadakat ve "adamın adamı olmak" ilkesi önem kazanmıştır.
  • İktidar veya muhalefet parti liderleri, temsilcileri; ağzı açılmadık küfürler ve hakaretlerle birbirlerini suçlar duruma gelmişlerdir. Siyasetçilerin birbirleri için lâyık gördüğü kötü söylemler; toplum düzeyinde çok olumsuz yansımalarını bulmaktadır. Bu durum ise, toplumda giderek büyüyecek bir kargaşaya zemin hazırlamaktadır.

***

En çok ihtiyacımız millî bütünlüğümüzü sağlamaktır. Bu yolda Sayın ERDOĞAN Sayın KILIÇDAROĞLU, Sayın BAHÇELİ başta olmak üzere, bütün liderlere ve belediye başkanı adaylarına büyük görevler düşmektedir. Siyasette tabii ki, eleştiriler olacaktır; muarızlara yönelik eksiklikler, yanlışlıklar dile getirilecektir. Lâkin, kırıcı, hakaret içeren sözlerden ne kadar uzak durulursa, o kadar toplumsal birlikteliğimiz de artacak ve güçlenecek demektir. Aksi takdirde, kaybedenler sadece siyasîler olmayacak, negatif enerji yüklü insanlar arasındaki tedirginlik ve huzursuzluk artacak anlamındadır. Bu ise, ülkemizdeki doğal veya yapay toplumsal sorunlarımızın katmerleşmesi demektir ki, sonuçta millî bütünlük yara alacaktır.

 

31 Mart yerel seçimlerinde sonucun ne olacağını kestirmek zordur. Bildiğim ve htiğim bir şey varsa AK PARTİ, bu seçimlerde istediğini bulamayacaktır, kanaatindeyim. 2017 referandumunda ve 2018 genel seçimlerinde tv. konuşmalarımda ve yazılarımda Sayın ERDOĞAN'ın mutlaka mitinglerde kendini göstermesini ve varlığını ortaya koymasını istemiş, düşüncelerimi basın yoluyla paylaşmıştım.  Aksi takdirde, gerek referandumda gerekse seçimlerde AK PARTİ'nin başarılı olamayacağını ifade etmiştim. Çünkü, Sayın ERDOĞAN sevdalılarının parti teşkilâtlarından hoşnutsuz olduğunu hissediyordum.

***

Düşüncem ve kanaatim şudur ki;

Önümüzdeki yerel seçimler için, ifade etmem gerekirse, Sayın ERDOĞAN ne kadar varlığını ortaya koyarsa koysun, ne kadar miting meydanlarında milletle birlikte olursa olsun, bu seçimler AK PARTİ için umulduğundan daha az başarı getirecektir, diye düşünmekteyim. Çünkü, Sayın ERDOĞAN, geçmiş yıllara göre, millet düzeyinde teveccühünü azalttı, inancındayım.  AK PARTİ'ye olan teveccühün azalma sebepleri olarak; EKONOMİDEKİ İSTİKRARSIZLIK, İŞSİZLİK, SURİYE ve SURİYELİLER konusunda alınan yanlış kararlar başı çekiyor gibi görünse de; daha çok rantiyeciliğin önlenememesi, adaletli ekonomik dağılımın olmaması ve liyakatsizliğin devam etmesi inancının millet nezdinde daha çok taraftar bulması olarak görüyorum.

***

Gerek iktidar, gerekse muhalefet parti yöneticilerinin, parti adaylarının önümüzdeki seçim döneminde birleştirici ve yapıcı söylemlere önem vermelerini, esas itibariyle ŞEHİRLERİMİZ YARARINA PROJELERİYLE TOPLUM HUZURUNA ÇIKMALARINI yürekten diliyorum. Ancak, bu şekilde güzel bir seçim dönemi yaşayacağımızı, aksi takdirde yeni toplumsal sorunların çıkmasına istemeden de olsa zemin hazırlanacağı kanaatindeyim.

 

Duam ve temennim şudur:

İyi ve olumlu düşünelim ve olumlu enerji yansıtalım. Millete daha çok hizmet yapacak kimler ise onlar başarılı olsun...

 

Aklından emin olanlar; para, makam, şöhret peşindekiler  kaybetsin...

 

Aklı, ilmi, liyakati, samimiyeti ve gayreti ölçü alanlar kazansın...

 

Selâm ve saygılarımla...

Kaynak: Düşünceler ve Temenniler - Prof. Dr. Ahmet Kıymaz

 
 
 
Etiketler: Düşünceler, ve, Temenniler,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Liyakat
Çankırı Gezisi ve Düşündürdükleri
Cuma Namazının Düşündürdükleri
Kutlu Töre,
Kompozisyon
Anlatım ve Cümle Bozuklukları
“Ermeni Sorunu” Ardındaki Gerçekler - İslâm Düşmanlığı Ve Çözüm Yolları
Milletin Yiğit Evladı ; Ruhun Şad , Mekanın Cennet Olsun
Gurur Tablomuz ; Çanakale ve Düşündürdükleri
Medeniyetler Merkezi DOĞU TÜRKİSTAN!
Ankara Yerel Seçimlere Hazır Mı ?
Düşünmeye Değmez Mi ?
Sarı Kamış
Yeni Harekat , Hayırlı Olsun
Bacanak Olalım
Münevver İnsan
Orhun Anıtları ve Günümüze Mesajları
Öğretmenler Günü Münasebetiyle… Öğretmenin Öğretemediği
Mevlid Kandili Münasebetiyle
İzm'ler , Kemalizm ve Gerçek Atatürk
Başkent Ankara
İnsan , İnsanlık ve Ruhun Devir Anlayışı
Gaziler Günü ve Düşündüklerim
Sığınaklar ve Hicret'in Düşündürdükleri
RIZA-YI ŞERİF DOĞRULTUSUNDA YAŞAMAK
Zaferlerimiz Münasebetiyle !!.....
HAYAT ve ÖLÜM !!
Amerika ve İsrail , Sonunuz Geliyor !!!!
"Tweetler" Üzerine Bir Değerlendirme
15 Temmuz Unutulabilir Mi ?
Edebiyat ve Türk Edebiyat'ının Tarihi Dönemleri
Yazmak ve Konuşmak Bir Yetenektir !!!
Yeni Erdoğan Dönemi
Hiç Yazasım Yok !!!!
Ayak Takımı
Hüzünlü Aya Sofya'nın Kara Bulutları !!!
Kafalar karışık... Seçime Doğru
Kırım Tatar Sürgünü
MİLLET, GELECEĞİNE SAHİP ÇIKMALI!
Aziz Türk Milleti !!
Cumhurbaşkanımıza Açık Mektup !!!
Nevroz İle Renkler Arasındaki İlişki
Türk Ergenekon Bayramı N E V R U Z (1)
İstiklal Marşı, Çanakkale Zaferi ve Mehmet Akif Ersoy
" Erken Seçimler Gündemde "
İlişkilerimiz Ya Düzelecek Ya da Tamamen Bozulacak !
Bugün Afrin'deyiz , Yarın İnşallah " KIZIL ELMA "
AHMET KIYMAZ'LA "SİYASET ÜZERİNE" SÖYLEŞİ
" Acem Baharı " Başladı
KAOS'UN SONU SELAMETTİR!
Atatürk Düşmanlarına Meydan Verilmemeli
Yeni Mustafa Sağır , Fetullah Gülen ve FETÖ'dür
DEVRİMCİ MİSİN, FAŞİST MİSİN? "TÜRKÇÜLÜK" HAKKINDA BİRKAÇ SÖZ
Erdoğan ve Bahçeli'nin Duruşu
Bölgemizde Oluşturulan Kaos Milli Duruş'la Parçalanır
BARZANÎ, IRAK ve SURİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ
Tarikat , İslâmî Cemaatler ve Tasavvuf Hakkında Birkaç Söz
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı