Yazı Detayı
14 Eylül 2021 - Salı 11:24 Bu yazı 315 kez okundu
 
Çocuk Sorumluluğu , Suızan ve Gıybet
Bahattin Öner
bahattinoner@hotmail.com
 
 

ÇOCUK SORUMLULUĞU;

Çocuk,Yüce Allah ın bir aileye verdiği en kıymetli emanettir.yeryuzununun kıymetlisi olan insan oğlunun en saf ve en masum halidir.anne baba onun varlığına saygı duyarak "Allah'ın emaneti"oldugunu unutmadan hareket etmelidir .ÇOCUK benim degilmi istediğim gibi davranırım deme hakkına hiç kimse sahip değildir.


Yavru bir emanetse emanetin sahibine karşı gün gelip hesap verilecektir.incittikmi onu ihmal ettikmi dilimizden hakaretli işitti övgümü elimizden dayak mı yedi dualı lokmalar mı kesemizden haramlı giydi,tertemiz elbiselermi?


Bir çocuk toplumada emanettir!onu koruyup gözetmek haklarını cignememek büyüyüp gelişmesine okuyup öğrenmesine destek olmak anne-babasının olduğu kadar toplumunda görevidir.Ailesini bir şekilde kaybetmiş sevgiye,şefkate,ilgiye muhtaç çocukları sahiplenmek onları kötüden ve kötülüklerden korumak insan lik vazifesi değil midir.o hâlde gönlü kırık ve yalnız çocuklara el uzatmak aynı zamanda inancimizinda gereğidir. Zira verilen emekle sadece onların değil toplumun geleceği de kurtulacak tir.
Benden soylemesi;...

 

SUIZAN VE GIYBET,

Suizan,işin hakikatini bilmeden başkaları hakkında kötü düşünce taşımak,zihin ve niyet okumaya kalkışmak,ön yargı beslemektir.

Bu duygu kardeşlik duygularını orseleyip insanı

Iliskilere zarar verdiği gibi gunahada yol açmaktadır.

Kesin bilgiyle degilde şüphe ve zanla hareket eden kimse çoğu zaman mahcubiyet yasaya bileceği gibi hakkında zanda bulunarak hukukuna tecavüz ettiği kimseyle helallesmesi gerektiğini unutmamalıdır.


Hele suizanla yetinmeyip işin dedikodu ve gıybette dökülmesi daha büyük veballere yol açmaktadır.o açıdan insanlarımız bu tehlikeli davranışlardan kesinlikle uzak durmalıdır.


Birbirinizin giybetini yapmayın ,herhangi biriniz ölmüş kardeşinin etini yemekten hoslanirmi.
Işte bu tiskindirici bir olaydır.

selam ve dua ile.

 
 
 
Etiketler: Çocuk, Sorumluluğu, ,, Suızan, ve, Gıybet,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı