Yazı Detayı
10 Ocak 2021 - Pazar 01:55 Bu yazı 97 kez okundu
 
Aile Hayatının Önemi İnsanın Sorumluluk Varlığı
Bahattin Öner
bahattinoner@hotmail.com
 
 

Aile, toplum hayatının temel taşıdır,dünyaya gelen her insan aile içinde yaşamaya başlar.ailesi tarafından korunur.yetiştırilir,ilk terbiyesini ve bilgilerini burada alır.onun için islam aile hayatına büyük önem vermiştir. Çekirdek aile anne baba ve çocuklarından oluşmakla beraber gelenegimizdeki aile şekli ebeveyn ve çocuklarından başka büyük anne ve büyük babayı amca dayı hala teyze ve yegenleride kapsar.


Aile,meşru ve hukuki bir akitle kurulur.aktin geçerli olmasi için yeni bir yuva kurmaya karar veren tarafların bu akti rızaları ile gönüllü olarak yapmaları gerekir.ayrica evlenme akti evliligin ömür boyu sürmesi niyetiyle yapılır.böyle bir akitle farklı cinsten iki kişi bir araya gelerek bir yuva kurar,doğal olan cinsel ihtiyaçlarını karşılar.arzularını meşru ve mübah bir yoldan tatmin ederler.evlat sahibi olurlar soylarını sürdürürler.


İnsan türünün sağlıklı bir şekilde yeryüzünde varlığını sürdürmesi böyle bir aile ile mümkün olur.Allahu Tealanın insan vasıtası ile yeryuzunu mamur kılma iradesi ve takdiri de bu şekilde gerçekleşir. İslama göre gerekli şartları taşıyan her insanın,başta Rabbine olmak üzere kendisine ailesine ve topluma karşı sorumlulukları vardır, insan başıboş bırakılacagınımı zanneder ayetine göre insan sorumlu bir varlıktır,ve onun bir yaratılış amacı vardır,Rabbimize karşı sorumlulugumuz onun rızasına göre yaşamaktır.ona iman edip kendisine tevdi edilen görevleri yerine getirmesidir.


Eşimiz çocuklarımız anne babamız yakın ve uzak akrabamızdan olusan ailemize karşıda sorumluluklarımız vardır.eşlerimize iyi davranmak anne babamıza itaat etmek akrabalarımızla ilgilenmek,çocuklarımızın egitim ve öğretimini temin edip onların topluma hayırlı birer insan olarak yetişmeleri için gayret etmek görevimizdir. 


Çevreye veya topluma zarar verecek davranışlardan uzak durmak,onların haklarına saygı göstermek, toplum menfaati için çalışmak ise içinde yaşadığımız çevreye  ve topluma karşı sorumluluklarımızdandır,bütün bu sorumluluklar Allahın ve büyüklerinin rızasını kazanmak amacıyla yerine getirilirse ibadet olarak nitelendirilir.diye düşünür ve vatan çalışkan insanların omuzları üzerinde yükselir,selam ve dua ile.

 
 
 
Etiketler: Aile, Hayatının, Önemi, İnsanın, Sorumluluk, Varlığı,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı