Haber Detayı
22 Nisan 2021 - Perşembe 02:02 Bu haber 4742 kez okundu
 
Yoksul Ailelere Yardım Teklifine AK Parti ve MHP'den Ret
(CHP) İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan'ın, 'Yoksul ailelere yardım teklifi' AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi
Siyaset Haberi


'Yoksul ailelere yardım teklifi' AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi

CHP'li Turan Aydoğan’ın Meclis'e sunduğu ‘yoksul ailelere yardım yapılmasını’ öngören kanun teklifi AK Parti ve MHP’lilerin oyları ile reddedildi. Teklifin reddedilmesi CHP'li Engin Altay'ın 'Millet aç midesine sadece kuru ekmek giriyor' sözlerine, AK Parti'li Şahin Tin'in 'O zaman aç değiller' şeklindeki cevabını akıllara getirdi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan'ın, her türlü acil durum, afet ve salgın hastalık döneminde yardıma muhtaç durumda olan 0-6 yaş grubu çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanmasını öngören kanun teklifi, AK Parti ve MHP’lilerin oyları ile reddedildi.

 

Aydoğan, hazırladığı kanun teklifi ile ilgili Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada özellikle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemi sürecinde yaşanan büyük yoksulluğun altını çizerek şunları söyledi:

 

"Çocuklar aç, çocuklar yoksul, çocuklar bir dünya savaşının yıkımını yaşar gibi salgın döneminde ihmal edilmiş bir dünyanın içerisinde yaşıyorlar ülkemizde. Bu kanun teklifi bu amaçla verilmiş bir kanun teklifidir. Arzu ediyorum ki siz de vicdanınızla dinleyin, bu kanun teklifini reddetmeyin, reddedecekseniz de çıkın burada 'Aslında içeriği doğruydu, bir haftaya kadar biz getireceğiz.' deyin, biz destekleyelim, siz geçirin."

464c0f4b-7bab-4928-a659-a78fbb016e67-w.jpg

FOTOĞRAF - (CHP) İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan

 

'HER GÖRDÜĞÜMDE GÖZLERİM DOLUYOR'

Marketlerde bebek mamalarına takılan alarmları hatırlatan Aydoğan şöyle devam etti:

"Mesela, son bir yıl içerisinde market raflarında alarmlar oluşmaya başladı, çocuk mamalarında alarm, çocuk bezlerinde alarm, çocukların zorunlu ihtiyaçlarıyla alakalı alarm; benim vicdanım çok sızlıyor biliyor musunuz, gördüğümde gözlerim doluyor, bunu burada laf olsun diye söylemiyorum, biliyorum ki siz de aynı duyguları yaşıyorsunuz. O zaman -yasama hakkı bu Meclis'tedir- eğer sizin de vicdanınız sızlıyor ise buna çözümü burada üretmemiz gerekir. Bu yasa teklifi ondan dolayı geldi, ya kabul edin ya benzerini getirin -tekrar ediyorum- biz bunu geçirelim."


Teklif, "Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Kanunu"nun 2'nci maddesine bir ek yaparak her türlü acil durum, afet ve salgın hastalık döneminde fakir, muhtaç durumda bulunan insanların 0-6 yaş grubu çocuklarının temel ihtiyaçlarının karşılanmasının fon kurulu ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarıyla belirlenecek kriterler ve süreler içerisinde karşılanmasını istiyordu.

 

'O ZAMAN AÇ DEĞİLLER'

Teklifin reddedilmesi geçen sene Meclis tutanaklarına geçen diyaloğu akıllara getirdi. AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, CHP Grup Başkanveli Engin Altay’ın “Millet aç midesine sadece kuru ekmek giriyor” sözlerine “O zaman aç değiller” diye cevap vermişti.


AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI

Öte yandan Türk-İş 4 kişilik ailenin açlık sınırını 2 bin 719, yoksulluk sınırını 8 bin 856 lira olarak hesaplamıştı.

Kaynak - https://www.karar.com/yoksul-ailelere-yardim-teklifi-ak-parti-ve-mhp-oylariyla-reddedildi-1613690

Kaynak: (MHA) - Malatyahaberajans Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Yoksul, Ailelere, Yardım, Teklifine, , AK, Parti, ve, MHP'den, Ret,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı