Haber Detayı
13 Ekim 2021 - Çarşamba 12:38 Bu haber 3131 kez okundu
 
Yılın İlk 9 Ay'ında Kuru Meyvede % 43'lük Artış Sağlandı
Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanı Mehmet Çıkmaz "Yılın ilk 9 ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ihracatta yüzde 43'lük artış sağladık" dedi.
Ekonomi Haberi


Başkan Mehmet Çıkmaz , Kuru meyvede sürdürülebilir ihracatı yakalayacağız

Son dönemlerde Türkiye ve dünya genelinde kuru meyveye ilginin arttığını ifade eden Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanı Mehmet Çıkmaz TRT Çukurova Radyosunda yayınlanan Akdeniz’den Toroslara programına katılarak Cem Kurtçu’nun sorularını yanıtlayarak Güneydoğu Anadolu Bölgesinden gerçekleştirilen kuru meyve ihracatıyla ilgili bilgiler verdi.

 

Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanı Mehmet Çıkmaz TRT Çukurova Radyosunda yayınlanan Akdeniz’den Toroslara programına katılarak Cem Kurtçu’nun sorularını yanıtladı.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinden gerçekleştirilen kuru meyve ihracatının bölge ekonomisine katkılarını anlatarak corona salgını nedeniyle bütün sektörlerde olduğu gibi kuru meyve ihracatında da yavaşlama yaşandığını ancak salgın sonrası sektörde önemli gelişmeler yaşanacağına dikkat çeken Başkan Çıkmaz bölgeden 2019 yılında 97 ülkeye 221 Milyon 721 Bin ABD dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini ifade ederek önümüzdeki süreçte kuru meyve ihracatında yeni bir dönemin başlayacağını işaret etti. Gaziantep ve bölge illerinde yetiştirilerek kurutulan çeşitli meyvelerin dünyanın dört bir yanına ihraç ettiklerini de sözlerine ekleyen Başkan Çıkmaz Gaziantep, Malatya, Kahramanmaraş ve diğer bölge illerinde kuru meyve ihracatının hızla geliştiğini de belirtti.

 

Başkan Çıkmaz, TRT Çukurova Radyosu'nun sorularını yanıtladı:

"Yılsonu ihracat hedefi 300 milyon dolar"

"İhracatta yüzde 43 artış sağladık"

Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Çıkmaz, TRT GAP Radyosu'nda, kuru meyve ihracatını değerlendirdi. Çıkmaz, "Yılın ilk 9 ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ihracatta yüzde 43'lük artış sağladık" dedi.

 

KURU MEYVE İHRACATINDA ÖNEMLİ REKOR

Canlı olarak yayınlanan programda soruları yanıtlayan Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Çıkmaz, yıl sonunda 300 milyon dolarlık ihracat hedeflediklerini söyledi. Geçtiğimiz yıl 240 milyon dolarlık ihracat yapıldığını belirten Başkan Çıkmaz, "Bu yılın ilk 9 ayında 211 milyon dolarlık ihracat yaptık. Geçen yılın aynı ayına göre ihracatımızda yüzde 43 oranında bir artış sağlamayı başardık. Yıl sonunda 300 milyon doları geçmeyi hedefliyoruz" dedi.

İHRACATIN YARISI AVRUPA ÜLKELERİNE

Güneydoğu Anadolu'dan en fazla Antepfıstığı, kayısı, kuru incir ve kuru erik gibi ürünlerin ihraç edildiğini ifade eden Başkan Mehmet Çıkmaz, en büyük pazarlarını da Avrupa ülkeleri olduğunu bildirdi. Çıkmaz, "İhracatımızın yarıya yakınını Avrupa ülkelerine yapıyoruz. Avrupa ülkelerindeki müşterilerimizin neredeyse tamamı endüstriyel firmalardır. Yani kendilerine lazım olan katma değerli ürünler üretiyoruz. Şu anda genel anlamda kuru meyve ihracatında bir sorun yok. Geçtiğimiz yıl pandemi dolayısıyla yavaşlama olmuştu. Bu yıl pandeminin etkisi ortadan kalktı ve hedeflediğimiz rakamlara ulaştık." şeklinde açıklamada bulundu.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Yılın, İlk, 9, Ay'ında, Kuru, Meyvede, %, 43'lük, Artış, Sağlandı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı