Haber Detayı
28 Mayıs 2019 - Salı 17:19
 
Yerli Üretim Salkım Çeşidi Bakla Tohumu Ekildi
Yerli Üretim Salkım Bakla Çeşidi tohumun ekimi Kuluncak İlçesi Yenimahalle'de gerçekleştirildi.
Gündem Haberi


Malatya Sebzeciliğini Geliştirme ve Çeşitlendirme Projesi kapsamında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden temin edilen Yerli Üretim Salkım Bakla Çeşidi tohumun, Kuluncak İlçesi Yenimahalle'de ekimi gerçekleştirildi.

 

Tohum ekimine Kuluncak Kaymakamı Okan DAŞTAN, İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir MACİT, İlçe Emniyet Amiri Ekrem KIRMIZIDAĞ, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Demet KÖKSAL, Kuluncak İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mesut Cem KARACA, Şehit Ümit AKBULUT İlkokulu Müdürü Hüseyin Demir, Kuluncak Ziraat Odası Başkanı Hasan YILDIRIM, teknik personeller, öğrenciler ve üreticiler katıldı.

 

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından tescil edilen çevre şartlarına uygun, yüksek verimli, kaliteli ve milli bir çeşit olan Salkım Bakla çeşidi ile üretim yapılacaktır.

 

İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir MACİT "Bakla çeşitleri her dönemde Malatya ve çevre illerde iç piyasada talep görmektedir. Bakla gerek taze gerekse kuru olarak tüketilen bir üründür. İç piyasada talep gören bu ürünün yerli çeşit ile üretiminin teşvik edilerek yetiştiricilik aşamalarının üreticilere öğretip-öğrenme ilkesi ile yayım faaliyetlerinin yapılması önem arz etmektedir. Bakla üretiminin küçük aile işletmelerine ek gelir kaynağı olacağı düşünülmektedir.

 

Proje Kuluncak İlçesinde 1 üretici ile toplam 1 dekar alanda yürütülmektedir.  Proje kapsamında dekara 20 kg. tohum ekimi gerçekleştirilecek olup, bitki besleme ürünlerinin seçiminde çevre ve doğa dostu ürünler tercih edilecek, hastalık- zararlı kontrolü ve mücadelesinde Bakanlığımız Teknik Talimatları doğrultusunda İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personelleri tarafından üreticilerimize destek verilecektir. Projenin İlimize ve üreticilerimize hayırlı olmasını dilerim" dedi. 

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Yerli, Üretim, Salkım, Çeşidi, Bakla, Tohumu, Ekildi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı