Haber Detayı
24 Mayıs 2019 - Cuma 16:21 Bu haber 1351 kez okundu
 
Yerli Üretim Dila Kırmızıbiber Fideleri Dikildi
Malatya Sebzeciliğini Geliştirme ve Çeşitlendirme Projesi kapsamında 10.000 adet Yerli Üretim Dila Kırmızıbiber Çeşidi fide dikimi gerçekleştirildi.
Ekonomi Haberi


Malatya Sebzeciliğini Geliştirme ve Çeşitlendirme Projesi kapsamında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Battalgazi İlçesi Bahçelievler ve Doğanşehir İlçesi Günedoğru Mahallelerinde Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden temin edilen 10.000 adet Yerli Üretim Dila Kırmızıbiber Çeşidi fide dikimi gerçekleştirildi.

 

Fide dikimine İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir MACİT, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Demet KÖKSAL, Battalgazi İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hasan Basri HACIOĞLU, Doğanşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Emre SÜLÜ teknik personeller ve üreticiler katıldı.

 

Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından 2017 yılında tescil edilen çevre şartlarına uygun, yüksek verimli, kaliteli ve milli bir çeşit olan Dila Kırmızıbiber çeşidi ile üretim yapılacaktır.

 

İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir MACİT "Amacımız; tarımsal çeşitliliğin arttırılması, üreticinin gelir elde edebileceği İlimizde yetiştiriciliğe uygun yerli ve milli çeşitlerin yaygınlaştırılmasıdır.

 

Proje Battalgazi ve Doğanşehir İlçelerinde 2 üretici ile toplam 2 dekar alanda yürütülmektedir.  Dekara 5.000 adet toplamda 10.000 adet fide dikilmiştir.

 

Projenin toplam maliyeti 10.400 TL olup 8.000 TL'si İl Müdürlüğümüz tarafından karşılanmış, üreticiler ise projeye 2.400 TL katkı sağlamışlardır.

 

Bitki besleme ürünlerinin seçiminde çevre ve doğa dostu ürünler tercih edilecek, hastalık- zararlı kontrolü ve mücadelesinde Bakanlığımız Teknik Talimatları doğrultusunda İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personelleri tarafından üreticilerimize destek verilecektir.

 

Bu proje bölge üreticilerimize örnek olacak, birim alandan daha fazla gelir getiren ürünlerin üreticilerimiz tarafından yetiştirilmesi ve uygulayarak öğrenmeleri sağlanacaktır. Projenin İlimiz ve üreticilerimize hayırlı olmasını dilerim" dedi. 

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Yerli, Üretim, Dila, Kırmızıbiber, Fideleri, Dikildi,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı