Haber Detayı
08 Mart 2019 - Cuma 14:52 Bu haber 1411 kez okundu
 
Yeni Askerlik Sisteminin Ayrıntıları Belli Oldu
Buna göre yeni askerlik sisteminde bedelli askerlik kalıcı olacak ve 1 ay temel eğitim zorunlu olacak.
Gündem Haberi


Milli Savunma Bakanı Akar, yeni askerlik sisteminin detaylarının bugün Milli Savunma Bakanlığı internet sayfasına konulacağını bildirdi.

 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, katıldığı canlı yayında askerlik sistemini şema ile anlattı.

 

Akar'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle;

Kalıcı olmasına gayret gösterdik. Bazı aylarda ailelerin endişeye kapılmadan, gençlerimizi eğitimini mesleğini sürdürsün. Planlamalarını yapsınlar istedik. Geldiğimiz noktada bunun bir takım eksiklikler çıksa da modern, sürdürülebilir, silahlı kuvvetlerin ihtiyacını karşılayabilecek bir yere vardık.

 

Bedelli askerlik için başvuranlar 1 ay temel askerlik eğitimi alacak. Hem erbaş ve erler hem bedelli olanlar bir ay temel eğitim yapacak. Bunun sonunda bedelliye ayrılanların askerlikle ilişkisi kesilecek.

 

1 ay temel eğitime müteakip lise mezunu ve altı gençler 5 ay kıtada görev yapacak. Bunun sonunda erlere 'kalmak ister misiniz' diye soracağız.

 

Üniversite mezunları 2 ay temel, 10 ay kıta eğitimi yapacak. 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunları da yedek subay olacak. İhtiyaçtan fazla bedelli başvurusu olursa kura çekilecek.

20190308_2_35317653_42377809_Web

Kaynak - https://www.mynet.com/yeni-askerlik-sistemi-bakan-hulusi-akar-canli-yayinda-detaylari-acikladi-bedelli-askerlikte-kac-gun-askerlik-yapilacak-110105006321

 

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Yeni, Askerlik, Sisteminin, Ayrıntıları, Belli, Oldu,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı