Haber Detayı
31 Mayıs 2019 - Cuma 15:01
 
Yasemin Açık, Her Yıl Dünyada 7 Milyon Tütünden Hayatını Kaybediyor
Sağlığı Geliştirme ve Sigara ile Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, tütün kullanımı nedeniyle her yıl dünyada 7 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiğine dikkat çekti.
Sağlık Haberi


Prof. Dr. Açık Dünya Tütüne Hayır Günü Nedeniyle Açıklama Yaptı 


Sağlığı Geliştirme ve Sigara ile Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) 1987'den beri desteklediği Dünya Tütüne Hayır Günü (World No Tobacco Day-WNTD) nedeniyle açıklamalarda bulundu.

 

Prof. Dr. Açık, tütün kullanımı nedeniyle her yıl dünyada 7 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiğine dikkat çekti. 

 

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) 1987'den beri desteklediği Dünya Tütüne Hayır Günü (World No Tobacco Day-WNTD) nedeniyle açıklama yapan Sağlığı Geliştirme ve Sigara ile Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, tütün kullanımı nedeniyle her yıl dünyada 7 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiğine dikkat çekti. 

 

AÇIK: AKCİĞERİNİN DEĞERİNİ YENİDEN HATIRLATMAK TOPLUMSAL SORUMLULUĞUMUZDUR 
Prof. Dr. Açık, “Bu yıl, Dünya Tütüne Hayır Günü'nün odak noktası tütün ve akciğer sağlığıdır. Nefes alma ve hayatta kalma güdüsüyle dünyaya gelen ve bunu bağımlılık nedeniyle unutan insana, akciğerinin değerini yeniden hatırlatmak toplumsal sorumluluğumuzdur. Akciğerin baş düşmanı olan tütün ve tütün ürünlerinin akciğer kanserinden KOAH’a insanlara verdiği zararları minimize etmek için daha etkin bir mücadele gerekmekte, ebeveynlerden hükümete toplumun tüm kesimlerine bu noktada görev düşmektedir. Dünya Tütüne Hayır Günü’nün 2019 odak noktası olan “tütün ve akciğer sağlığı” kampanyası akciğer sağlığı risklerinin azaltması konusunda farkındalığı arttıracaktır” dedi.

 

AÇIK: PASİF İÇİCİLER BU ÜRÜNLERİ İÇENLER KADAR BÜYÜK RİSK ALTINDADIR 
Sigara kullanımının; hastalık, ölüm, ekonomik kayıp ve iş gücü kaybına yol açan çok önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu ve tütün kullanımının insana verdiği zararlar konusunda halkın maalesef hala yeterince bilgi sahibi olmadığını vurgulayan halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Açık, “Tütün ve tütün ürünleri kullanımı, dünya çapında akciğer kanserinin başlıca nedenidir. 

 

Aynı zamanda solunumu acı verici bir hale getiren kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) da birincil sebebidir. Tütün ve tütün ürünlerini kullanmayan ancak dumanına maruz kalan başta küçük çocuklar olmak üzere pasif içiciler ise, yine bu ürünleri içenler kadar büyük risk altındadır. Çocuklarda ve bebeklerde bu durum, zayıf akciğer büyümesine ve fonksiyonuna neden olabilir, enfeksiyon ve astım riskiyle karşı karşıya getirir ve ani bebek ölümü sendromu riski yaratır” diye konuştu. 

 

AÇIK: HEM EKONOMİK HEM DE SAĞLIK AÇISINDAN RAHAT BİR NEFES ALDIRACAKTIR 

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG) kapsamında yer alan, ‘2030 yılına kadar erken ölüm oranının üçte bir oranında azaltılması’ hedefine ulaşmak için, tütün kontrolünün tüm hükümetler için en önemli önceliklerden biri olması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Açık, “Tüm dünyada tütün talebini azaltmaya yönelik etkili tütün kontrol politikalarının geliştirilmesi ve uygulanması bu anlamıyla kritiktir. Türkiye’de T.C. Sağlık Bakanlığı’nın, toplum sağlığını korumak ve bağımlılıklardan uzak, sağlıklı nesiller yetişmesini sağlamak için yürüttüğü ‘Tam Dumansız Türkiye’ çalışmaları bu noktada büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmaların, gençlerin erken yaşta tütün ve tütün ürünlerine başlamasının önüne geçilmesi ve bağımlılıkla tüm yaş gruplarında etkin mücadele edilmesi yönünde daha da genişletilmesi, tüm Türkiye’ye hem ekonomik hem de sağlık açısından rahat bir nefes aldıracaktır” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Yasemin, Açık,, Her, Yıl, Dünyada, 7, Milyon, Tütünden, Hayatını, Kaybediyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı