Haber Detayı
27 Eylül 2021 - Pazartesi 09:34 Bu haber 3720 kez okundu
 
Vatandaş ve Öğrenciden Yüksek Kira Fiyatlarına Tepki
Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, fahiş bir şekilde artan kira fiyatlarını Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a sordu.
Ekonomi Haberi


Kurum’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Karaduman, neredeyse kira fiyatlarında yıllık artışın yüzde yüzü aşkın olduğunu belirterek, “Bu artışı önlemek için bir çalışmanız var mıdır? Kiraları denetleyen bir mekanizma kurulacak mıdır?” diye sordu.

 

Saadet Partisi Konya Milletvekili ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Abdulkadir Karaduman, son dönemde fahiş bir şekilde artan kira fiyatlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Karaduman, vatandaşların uygun fiyata kiralık daire bulmakta sıkıntı çektiğini belirterek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın artan fiyatlara yönelik bir çalışması olup olmadığını sordu.

 

YÜZDE YÜZE YAKIN KİRA ARTIŞLARI VAR
Kira fiyatlarının pandemiyle birlikte tırmandığını aktaran Karaduman, “Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Temmuz ayı itibarıyla on iki aylık ortalamalara göre tüketici fiyatlarında yüzde 15,15 artış gerçekleşmiş ve buna göre mal sahipleri kiracısına yasal olarak en fazla yüzde 15,15 oranında zam yapabilecekken kiralarda yüzde 55, hatta bazı yerlerde yüzde 100’ü aşkın derecede kira fiyat artışlarının olduğunu görmekteyiz. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere büyükşehirlerde ve ülkemizin birçok vilayetinde fahiş kira artışları söz konusu olup kiralık ev bulmak zorlaşmış, en temel ihtiyaç olan barınma giderleri cep yakmaktadır. Hayat pahalılığından dolayı geçinemeyen milyonlarca vatandaşımızın kiraların artmasıyla da barınma sorunu ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı.


 
BAKANLIĞIN HERHANGİ BİR ÇALIŞMASI VAR MI?
Karaduman, Şehircilik Bakanı Kurum’a artan kira fiyatlarıyla ilgili 6 soru yönelterek, şunları sordu: “Kiralar niçin artmaktadır? Kira artışlarında kıstaslar nelerdir? Bu artışı önlemek için bir çalışmanız var mıdır? Kiraları denetleyen bir mekanizma kurulacak mıdır? İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli, Konya ve Gaziantep’te illere ve yıllara göre son beş yılda kiralanan konut sayısı kaçtır? Söz konusu bu illerde son bir yılda kiralanan konutların fiyatları ortalama yüzde kaç artmıştır? 15 Eylül 2021 tarihine kadarki son beş yılda yapılan daire sayısı kaçtır? Bunların kaç tanesi satılmış, kaç tanesi kiralanmış ve kaç tanesi boş durmaktadır? 15 Eylül 2021 tarihi itibarıyla illere göre kiralık, satılık ve boş daire sayısı kaçtır? Oturmak amacıyla kiralanan konutların kaç tanesinin vergi kaydı vardır? Elden kira ödemesinin değişmesi ve iskânı olmayan binalardaki dairelerin kiralık durumlarıyla ilgili düzenleme yapılacak mıdır?”   Kaynak - milligazete.com.tr

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Vatandaş, ve, Öğrenciden, Yüksek, Kira, Fiyatlarına, Tepki,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı