Haber Detayı
19 Ağustos 2019 - Pazartesi 12:50 Bu haber 1224 kez okundu
 
Vali Baruş ; Festivaller İlçelerin Tanıtımı İçin Çok Önemli
66. Darende Geleneksel Zengibar Karakucak Güreş ve Kültür Festivalinde Konuşan Vali Aydın Baruş ; Bu festivalin tüm Darende halkı için, sevgili vatandaşlarımız için, ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum dedi.
Gündem Haberi


Malatya Valisi  Aydın Baruş, 66. Darende Geleneksel Zengibar Karakucak Güreş ve Kültür Festivaline katıldı.

Etkinliğe, AK Parti Malatya milletvekilleri Bülent Tüfenkci, Öznur Çalık, Hakan Kahtalı, Ahmet Çakır, AK Parti Adana Milletvekili Tamer Dağlı, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve çok sayıda güreş sever katıldı.

 

Vali Aydın Baruş yaptığı konuşmada, “Bu festivalin tüm Darende halkı için, sevgili vatandaşlarımız için, ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, sizleri en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.

 

Değerli kardeşlerim milletleri millet yapan hasletler vardır. Bunlar nesiller boyu hem alışkanlıklarda hem de kalplerde yaşatılırlar. Bizim milletimizin de bu hasletlerinin en değerlilerinden birisi olan sevinç günlerinde, düğünlerinde, bayramlarında bir araya gelmeye vesile olan karakucak güreşleri de bu değerli mirasımızın bir parçasıdır. Orta Asya’dan, Yakutistan’dan, Azerbaycan’a kadar Batı ve Doğu Türkistan’dan Türkiye’ye kadar milletimizin her zaman değer verdiği ve genç nesillerinde devam ettirdiği karakucak güreşleri bugün de Anadolu’nun özbe öz değerlerini temsil eden bu güzel beldemiz Darende’de 66 yıldır yaşatılmaya devam ettiriliyor. Bu güzel geleneğin yaşatılmasına katkı sunan şimdiye kadar görev yapmış olan tüm Belediye Başkanlarımıza ve bu festivali gerçekleştiren Darende Belediye Başkanımıza çok çok teşekkür ediyorum. Bu gelenek ve göreneklerin devam ettirilmesi nesillerimizin milli bilincinin yaşatılması ve hafızalarında atalarının bu millet için, bu memleket için vermiş olduğu savaşların, mücadelelerinin anlamını bilmeleri açısından son derece önemlidir.  Bu nedenle bugün bir araya gelen tüm pehlivanlarımızı tebrik ediyorum. Er Meydanına çıkmak cesaret ister, yürek ister bu yürekliliği gösteren tüm gençlerimizi tebrik ediyorum. Tüm Darendelilere, buraya katılan bütün vatandaşlarımıza sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum” dedi.

 

Darende Güreş Sahası'nda büyükler kategorisinde 190 sporcunun katılımıyla düzenlenen organizasyonda, başpehlivanlık için Fatih Kambur ile Enes Bandırma finalde karşılaştı.

 

Çekişmeli geçen müsabakada rakibini yenen Fatih Kambur, başpehlivanlığı elde etti. Müsabakaların ardından dereceye giren güreşçilere çeşitli hediye ve ödülleri takdim edildi.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Vali, Baruş, ;, Festivaller, İlçelerin, Tanıtımı, İçin, Çok, Önemli,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı