Haber Detayı
06 Mart 2019 - Çarşamba 15:14 Bu haber 1336 kez okundu
 
Vali Aydın Baruş ; Yerel Basının Desteklenmesi Gerekir
Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya'da görev yapan Basın Derneklerine ve Cemiyetlerine iade-i ziyaretlerde bulunmaya devam ediyor.
Gündem Haberi


Vali Aydın Baruş, Malatya Gazeteciler Cemiyeti, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti ve Radyocular Derneğine iade-i ziyaretlerde bulundu.  

 

Vali Aydın Baruş, beraberinde Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü İbrahim Halil Kılıç ile birlikte ilk olarak Malatya Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Burada ilk olarak konuşan Cemiyet Başkan Vekili Ali Er, “Geçtiğimiz günlerde Basın İlan Kurumu (BİK) Malatya Şube Müdürü Nihat Abacı ile birlikte Sayın Valimizi ziyaret ederek, basının sorunlarını ilettik. Sağ olsunlar Valimiz bu konuda yardımcı oldular. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Vali Baruş ise, yerel basının desteklenmesi gerektiğini, bu konuda üzerlerine düşeni yapacaklarını, yerel basının kamuoyunun sağlıklı haber alması adına çok önemli olduğunu ifade ederek  başladığı konuşmasında, “Malatya’da kamuoyunun doğru bir şekilde oluşması, vatandaşın gündeminin takip edilmesi, problem ve sorunların doğru zamanda müdahale edilerek çözülmesi bakımından yerel basınımızı çok önemli bir yardımcı olarak görüyoruz. Bu açıdan da gazetecilerimize yardımcı olmak, bizim için mutluluk verici. Bu çerçevede yerel basınımızın hayatiyetini sürdürmesi bakımında da kamu kurumlarının ihale ilanlarının kamu ihale mevzuatına uygun şekilde yerel basında yayınlanması gerekiyor. Bazen tabi bu ilanlarda kamu kurumlarının çok sayıda ihaleyi açık ihale kapsamı dışında yapması nedeniyle gerçekleşmediğini görüyoruz. Kamu ihale kanunun getirmiş olduğu kurallara uygun bir şekilde kurumlarımız hareket ederse ihaleleri bölmeden ve ilan usulü ile yaparlarsa hem şeffaflık sağlanır hem de buradan yerel basınımızın yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettirmesi açısından da ciddi bir katkı sağlanır. Bu açıdan dün imzaladığım bir talimat ile tüm kamu kurumlarına belediyelere bu husustaki üzerinde titizlikle durulması gereken noktaları hatırlattık. İnşallah bundan sonra yerel basınımız kamu ihale ilanlarında gerektiği layık olduğu payı alır diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.


 
Malatya Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinin ardından Çağdaş Gazeteciler Derneğini ziyaret eden Vali Aydın Baruş’u Dernek Başkanı İbrahim Göçmen karşıladı.


 
Dernek Başkanı Göçmen ve üyeleri ile dernek faaliyetleri hakkında bilgiler alan Vali Aydın Baruş çalışmalarında başarılar diledi.
 


Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı İbrahim Göçmen’de kendilerini ziyaret ettikleri için Vali Aydın Baruş’a teşekkür etti.

 

Vali Aydın Baruş daha sonra Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyetini ziyaret etti. Burada Başkan Fatih Avcı ve yönetimi ile görüşen Baruş, “Yerel basında çalışan arkadaşlarımızın birtakım zorluklar içerisinde görev yaptıklarını biliyoruz. Onlara yardımcı olmak için elimizden gelen her türlü çabayı gösteriyoruz. Çünkü yerel basınımızdan sağlıklı haber aldığımız takdirde bizler de kamu görevlerinin daha sağlıklı yürütüleceğine inanıyoruz. Bu anlamda bizim görevlerimizde eksikliklerimizi görme imkânı sağladıkları için katkı sunan tüm basın mensuplarımıza teşekkür ediyoruz,” ifadelerine yer verdi.

 

Başkan Avcı ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Valimize hem ziyareti için hem de kendisini geçtiğimiz günlerde ziyaret etmiş, yerel basının özellikle yazılı basının ayakta kalması için kamu kurum ve kuruluşları tarafından verilen gazetelerde yayınlanacak resmi ilanların takibi ve bu ilanların sayısının artırılması noktasında taleplerimizi iletmiştik. Sayın Valimiz konunun çok ciddi ve sıkı bir şekilde takipçisi oldu. İlgili kamu kurum ve kuruluşlara yazılar hazırlandı. En kısa zamanda bu yazılar gönderilecek. Dolayısıyla Malatya’da görev yapan bütün arkadaşlarımızın bu hakkının korunması noktasında Sayın Valimize çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu. 


 
Son olarak Radyocular Derneğine ziyarette bulunan Vali Aydın Baruş’u burada Dernek Başkanı Sinan Cavlak karşıladı.  


Radyocular Derneği Başkanı Sinan Cavlak’tan Derneğin yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgiler alan Vali Aydın Baruş, Başkan Cavlak ve üyeleri ile bir süre sohbet edip çalışmalarında başarılar diledi.
 


Radyocular Derneği Başkanı Sinan Cavlak’ta kendilerini ziyaret ettikleri için radyocular camiası ve yönetim kurulu adına Vali Aydın Baruş’a teşekkür etti.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Vali, Aydın, Baruş, ;, Yerel, Basının, Desteklenmesi, Gerekir,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı