Haber Detayı
26 Ağustos 2018 - Pazar 15:08
 
Türkiye'de en fazla kullanılan isimler belli oldu
Malatya'da Kızlarda en çok kullanılan isim Fatma , Ayşe , Zeynep , Emine ve Hatice olurken Erkeklerde ise en çok kullanılan isim Mehmet , Mustafa , Hasan , Hüseyin ve Ali oldu.
Haberi


Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nde yer alan son verilere göre Türkiye'de en çok kullanılan kadın ve erkek isimleri belli oldu. 

 

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü‘nün verilerine göre, hayat şartları ve gelişen teknolojiyle birlikte çocuklara verilen isimlerde de büyük değişim yaşanıyor.

 

Malatya'da Kızlarda en çok kullanılan isim Fatma , Ayşe , Zeynep , Emine ve Hatice olurken Erkeklerde ise en çok kullanılan isim Mehmet ,  Mustafa , Hasan , Hüseyin ve Ali oldu.

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre, 2018 yılında doğan bebeklere konulan isimler incelendiğinde; kızlarda Zeynep, erkeklerde ise Yusuf’un ilk sırada tercih edilen isimler olduğu görüldü. Kız bebeklerde Zeynep’ten sonra en popüler isimler sırasıyla: Elif, Defne, Hiranur ve Ebrar oldu. Erkek bebeklerde ise Yusuf’tan sonra en popüler isimler sırasıyla: Eymen, Ömer, Emir ve Miraç oldu.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’de şimdiye kadar en çok kullanılan erkek isimleri Mehmet, Mustafa, Ahmet, Ali, Hüseyin olarak sıralanıyor. Kadın isimlerinde ise; Fatma, Ayşe, Emine, Hatice ve Zeynep en çok kullanılan isimler oldu.

  • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Verilerine Göre En Çok Kullanılan Kız ve Erkek İsimleri >>> Tıkla (PDF)
Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Türkiye'de, en, fazla, kullanılan, isimler, belli, oldu,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı