Haber Detayı
25 Nisan 2019 - Perşembe 09:20 Bu haber 1451 kez okundu
 
Soğuk Hava ve Don kayısı ve kiraz Ağaçlarını Vurdu
Son günlerde Malatya geneli hava sıcaklıklarının normalin altında olması nedeniyle Malatya'nın geçim kaynağı olan Kayısı ve Kiraz'da büyük zarara neden oldu.
Ekonomi Haberi


Son iki haftada Malatya merkez ve özellikle ilçelerinde  etkili olan kar yağışı ve soğuk havadan olumsuz etkilenen kayısıda ve kiraz'da hasar tespiti için çalışmaların başlatıldığı belirtildi.

 

Dünyanın kayısı başkenti Malatya’da son günlerde etkili olan soğuk hava özellikle yüksek kesimlerdeki kayısı bahçelerine , Yeşilyurt ve Gündüzbey bölgesindede hem kayısı hem kiraz bahçelerine büyük zarar verdi. Zararın boyutunun tespit edilmesi için Malatya Tarım ve Orman il ile ilçe müdürlükleri ekipleri tarafından hasar belirleme çalışmaları yürütülüyor.

 

Hasarla ilgili açıklama yapan kayısı ve kiraz üreticileri  Malatya’da yoğun bir kar yağışı olması nedeniyle özellikle yüksek kesimlerdeki kayısı ağaçları zarar gördüğünü Soğuk havalarla birlikte etkili olan zirai don da kayısı üreticilerini zorda bıraktığını   Üreticilerin mağdur edilmemesi ve mağduriyetin en aza indirilmesi için hasar tespit çalışmalarının bir an önce  başlatılması gerektiğini söylediler. 

 

Malatya Tarım ve Orman il ile ilçe müdürlüklerinden üreticiye yapılan uyarılarda hala don riskinin bulunduğunu belirterek üreticilerin dikkatli olması istendi.

 

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Soğuk, Hava, ve, Don, kayısı, ve, kiraz, Ağaçlarını, Vurdu,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı