Haber Detayı
11 Temmuz 2019 - Perşembe 13:08
 
Sempozyum Konukları Kayısı Araştırma Enstitüsünü Ziyaret Ettit
17. Uluslararası Kayısı Islahı ve Kültürü Sempozyumu'na katılmak için geren 22 ülkeden yaklaşık yüz akademisyen Kayısı Araştırma Enstitüsünü ziyaret etti.
Ekonomi Haberi


17. ULUSLARARASI KAYISI ISLAHI VE KÜLTÜRÜ SEMPOZYUMU KATILIMCILARININ ENSTİTÜMÜZÜ ZİYARETİ

6-10 Temmuz 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen 17. Uluslararası Kayısı Islahı ve Kültürü Sempozyumu'na katılmak üzere Malatya''da  bulunan 22 ülkeden yaklaşık yüz akademisyen sempozyum etkinlikleri kapsamında 9 Temmuz 2019 Salı günü Kayısı Araştırma Enstitüsünü ziyaret etti.

 

Kayısı genetik kaynakları parsellerinde bulunan farklı kayısı genotiplerine ait meyvelerin sergilendiği standları  gezen ziyaretçilere kayısı çeşitliliği hakkında bilgiler verildi.

 

Daha sonra kayısı üretim parselinde makineli hasat ile kayısı hasadı uygulamalı olarak gösterildi.

 

TÜBİTAK 1007 kapsamında desteklenmiş olan kayısı kükürtleme ve kurutma entegre sisteminde, hasat edilen kayısıların yıkama, gruplandırma, kükürtleme, kurutma ve ambalajlama işlemleri uygulamalı olarak gösterildi.

 

Kayısı ve diğer meyve türlerine katma değer kazandırmak için Enstitü bünyesinde bulunan Ürün Geliştirme Laboratuvarı ziyaret edildi.

 

Kayısı çekirdeği kahvesi, kayısı çekirdeği sütü, kayısı marmelatı, kayısı sirkesi, kayısı pekmezi, kayısı turşusu ve diğer işlenmiş kayısı ürünleri sergilendi ve ziyaretçilerimize tadım yaptırıldı. Daha sonra, Enstitü bünyesinde bulunan kayısı ve dut genetik kaynakları parselleri gezilerek, çeşitler hakkında bilgiler verildi.

 

Sempozyum koordinatörü Prof. Dr. Daniele Bassı Enstitü ziyaretinden sonra yaptığı konuşmasında modern kayısı hasadı, kurutma ve kükürtleme tesisi, ürün geliştirme laboratuvarı ve genetik kaynak parsellerinde yaptıkları incelemelerin çok faydalı olduğunu ve Enstitü ziyaretinden çok memnun kaldıklarını beyan etti.

 

17. Uluslararası Kayısı Islahı ve Kültürü Sempozyumu flamasının imzalanmasının ardından ziyaretçiler Enstitüden ayrıldı.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Sempozyum, Konukları, Kayısı, Araştırma, Enstitüsünü, Ziyaret, Ettit,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı