Haber Detayı
16 Temmuz 2018 - Pazartesi 13:03 Bu haber 1597 kez okundu
 
Pütürge, Son 4 Yılda Baştan Aşağı Yenilendi
Pütürge Belediye Başkanı Mehmet Polat , Pütürge'miz AK Parti Döneminde ve özellikle son 4 yılda baştan aşağı yenilendi.
Gündem Haberi


Pütürge, Bu Güne Kadar Böyle Hizmetler Görmedi Gurbetçileri bol olan Pütürge, son 4 yılda baştan aşağı yenilendi. 

 

Pütürge  belediyesi, büyükşehir belediyesi ve hükümet yatırımları ile geleceğe hazırlanan Pütürge ilçesinin belediye başkanı Mehmet Polat, görev sürecinde yapılan hizmetleri anlattı.

Fırat Nehri'ne dökülen Şiro Çayı'nın geniş vadisinde ve bu vadinin etrafında bulunan dağlık kesimlerde yer alan Pütürge İlçesi, 2014 yılında yapılan yerel seçimlerle birlikte tanıştığı AK Parti belediyeciliğinin meyvelerini yiyor.

 

Doğup büyüdüğü topraklara vefa borcunu ödemek için, İstanbul’daki kurulu düzenini bırakıp ilçesine belediye başkanı olan ve hizmet adına gecesini gündüzüne katan Mehmet Polat, Pütürge’ye yapılan hükümet ve belediye yatırımlarını gazetemize anlattı.

“SULAMA SUYU SIKINTIMIZ VARDI”

 

Pütürge’nin girişinin olduğunu ancak çıkışının olmadığını belirten Başkan Polat, “ilçemiz Kubbe Dağı’nın 2000'li rakımlardan geçen bir güzergâha sahip ve bu sebepten dolayı ulaşım sorunları olan bir ilçeydi, yavaş yavaş ilçemizi bu ulaşım sorunundan kurtarıyoruz. Diğer bir sorunumuz sulama suyuydu, sularımız hep Fırat Nehri’ne akmakta ve biz yeterince bundan faydalanamıyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana yaklaşık büyükşehir belediyemizle beraber çalışma yürüttük. Bunun yanında 20 adette sulama kanalını Kalkınma Bakanlığı ve DAP'tan sağladık. Aslında asıl olan buraya göletler ve barajlar lazımdı, bununda şuan da planlaması yapılıyor, projesi çalışılan iki tane büyük barajımız var. Bir tane Pütürge’mizi ve çevresini besleyecek olan Mir yaylası barajı, diğeri de kubbe dağı barajı planlanması devam ediyor. İçme suyuna dair sıkıntılar vardı. Yaklaşık 25 adet içme suyu sondajı, 5-6 tane de yine sulama sondajı ilçe merkezi dahil olmak üzere tamamen içme suyunu % 98 oran da çözmüş bulunmaktayız” dedi.

 

TOKİ KONUTLARININ ANAHTARLARI TESLİM EDİLECEK

 

Göreve gelir gelmez hayata geçirdiği TOKİ konut projesi hakkında da bilgi veren Başkan Polat, “ilçemiz Doğu Anadolu fay hattı üzerinde, çok ciddi depremsel sismik hareketlerin olduğu bir bölgedeyiz ve burada kentsel dönüşüme de ihtiyaç vardı. İlçemizin orta caminin alt bölgesi olan alt mahallelerimiz birçok yıkılmış harabe olmuş evler mevcuttu ve burada kentsel dönüşüme ihtiyaç vardı. Birçok amirimiz, memurumuz Malatya'ya gidip oturmak zorunda kalıyor. Çünkü burada gerçekten rahat edebileceği çoluk çocuğuyla barınabileceği konuta ihtiyaç vardı ve burada kentsel dönüşüm uygulaması yaptık ve elhamdülillah başardık bunu. Toplu konut idaremizden 500 konut aldık, şuanda 325 tanesinin kuraları çekildi, inşallah eylül ayında da vatandaşımıza anahtar teslimi yapacağız” şeklinde konuştu.

https://resmim.net/f/53bmP8.jpg

İLÇEYE GÜNEŞ ENERJİSİ PANELLERİ KURULACAK

 

Göreve geldiğinde ilçenin enerji sorunu olduğunun tespit eden Başkan Polat, yapılan çalışmaları şu sözlerle anlattı; “Tabi burada ciddi bir enerji sorunu vardı. Özellikle yüksek gerilim hatlarında sıkıntı vardı, kubbe dağını aşarak geliyordu, tipiden kardan buzdan etkilenen bir bloktu, buranın güçlendirilmesini sağladık. Ayrıca da Sincik üzerinden bir hattın şuan da kamulaştırması devam ediyor. İnşallah önümüzdeki sene yatırıma başlanacak ve ayrıca da Pazarcık’ta güneş enerji sistemi kurulacak. Şuan iller bankası ile görüşüyoruz inşallah yakında ihaleye çıkacağız ve dolayısıyla da enerji sorunumuz da bu şekilde çözülmüş olacak”

 

PÜTÜRGE BALI COĞRAFİ İŞARET YOLUNDA

 

Pütürge Balı için coğrafi işaret alma çalışmasının olduğunu aktaran Başkan Polat, “ilçemizde arıcılık çok iyi, Malatya ortalamasının iki katı. Hem ürün kalite açısından hem de nitelik nicelik açısından Malatya'nın iki katı diyebiliriz. Pütürge'nin kendi balı gerçekten de şifalı bir bal ve bu balımız için arıcılarımız için ne yapabiliriz diye bir proje çalışması yaptık, üniversitemizle birlikte arıcılarımızın faydalanacağı bir araştırma merkezi kuracağız. Hatta birçok bölgeden bize arıcılar gelir Karadeniz gibi Akdeniz, İç Anadolu gibi bölgelerden bize arıcılar geldi. Çünkü temel bal yapıcı bitki var ilçemizde bu çok kıymetli bir bitki. Ayrıca biz balımızı marka haline getirmek istiyoruz, patentini almak istiyoruz. Coğrafi işaretleme için çalışıyoruz ve her yılda bal festivali yapıyoruz. Festival bizden önce de yapılıyordu biz de yapıyoruz. Bu sene de inşallah tekrar bu bal festivalini yapacağız. Sizleri de aramızda görmek isteriz inşallah” dedi.

PÜTÜRGE’NİN ALT YAPISI TAMAMEN YENİLENDİ

 

 İlçenin 60-70 yılını rahatlatacak bir alt yapı hizmeti yapıldığını belirten Başkan Polat, “ilçemizde ciddi bir alt yapı sorunu da vardı, burada alt yapı artık miladını doldurmuş bir pozisyondaydı. Büyükşehir belediyemizle birlikte alt yapımızı tamamen yeniledik. Alt yapı derken burada kanalizasyon, içme suyu ilçemiz içinde geçen sulama suyu hattı tamamen bunu yeniledik. 191 bin metre boru döşendi ve inşallah 60-70 yıl ilçemizi tamamen rahatlatacak ve konforlu bir şekilde hizmet edecek bir sistem bu” şeklinde konuştu.

“TÜM BUNLAR BİZE NASİP OLDU”

 

İlçedeki kamu binalarının yenilendiğinin altını çizen Başkan Polat, “Bizim kamu binalarımız tamamen atıl durumdaydı, ilk başta devlet hastanemiz bize nasip oldu zamanında bitti ve hükümet konağımızı bitirdik. Şuan da emniyet binamız bitmek üzere ve 20 adet emniyet lojmanımız inşası devam ediyor. Gençlerimize dair bir salona ihtiyacımız vardı. Kapalı bir spor salonu yapacağız inşallah, entegre halinde olacak top sahamızın yanında hemen, bugünler de ihale çıkacak inşallah. 500 kişilik bir kapalı spor salonu yapıyoruz. Birçok aktiviteleri de içine alan bir salon olacak hem yeni standartlarda, yani yeni bir model. Tüm bunlar bize nasip oldu, bakanlıkların deyimiyle” diye konuştu.

Kaynak haber - http://www.vuslathaber.com/ozel-haber/puturge-bu-gune-kadar-boyle-hizmetler-gorm

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Pütürge,, Son, 4, Yılda, Baştan, Aşağı, Yenilendi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı