Haber Detayı
03 Ekim 2018 - Çarşamba 13:19
 
Pütürge Gertan'da Yapılan Çalışma Su Sorununu Çözecek
MASKİ Genel Müdürü Ertan Mumcu, “Pütürge İlçesi Tepehan Bölgesindeki mahallelerimizin büyük çoğunluğunun içme suyunu temin edeceğimiz,
Gündem Haberi


MASKİ, PÜTÜRGE GERTAN’DAKİ ÇALIŞMAYLA BİRÇOK MAHALLEYE SU TEMİN EDECEK

 

MASKİ tarafından Pütürge İlçesi Gertan Mahallesi’nde gerçekleştirilen ve Türkiye’de bir ilk olan 470 metrelik yatay sondaj çalışmasıyla yürütülen ve birçok mahalleye kaynak olacak olan içmesuyu altyapı çalışmaları devam ediyor.

Çalışmayla bölgede yeni su kaynağı tahsisi alınarak yaklaşık 20 mahallenin isale hattı çalışmasının yapılacağı ve böylelikle bölgenin daha kaliteli ve sağlıklı içmesuyuna kavuşması da sağlanacak.

”29. 530 metrelik içmesuyu hattı çalışmalarımız devam ediyor”

Arazi şartlarının zor olduğu bölgelerde de çalışmalar yaparak vatandaşlara hizmet sunduklarını ifade eden MASKİ Genel Müdürü Ertan Mumcu, “Pütürge İlçesi Tepehan Bölgesindeki mahallelerimizin büyük çoğunluğunun içmesuyunu temin edeceğimiz, 5.5 milyon TL maliyetindeki 29.530 metrelik içmesuyu hattı çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Bu bölgenin arazisinin zorlu şartlarına rağmen MASKİ’miz özverili çalışmalar sergiliyor. Söz konusu bölgede 470 metrelik yatay sondaj çalışması gerçekleştireceğiz. Bu yatay sondaj çalışmalarımızla yerin altından içmesuyu hattı inşa edeceğiz. Bu çalışmamızla Türkiye’de bir ilke de imza atıyoruz. Çalışmalarımızın öncesinde 17 üniteye terfili sistemle içmesuyu temin ediliyordu. Yıllık işletme maliyeti 250 bin civarında olan bu sistemle motorlarla yüksek basınç uygulanarak su veriliyordu. Bu durum enerji israfına sebep oluyordu. Yaptığımız bu proje ile büyük çoğunluğu terfili sistem olan içmesuyu kaynaklarının terfi maliyetlerini ortadan kaldırarak, hem cazibeli sistemle içme ve kullanma suyu temin edilecek hem de enerji tasarrufu yapacağız. Malatya’nın modern ve daha yaşanılabilir bir şehir olması için yoğun bir şekilde çalışıyoruz” dedi.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Pütürge, Gertan'da, Yapılan, Çalışma, Su, Sorununu, Çözecek,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı