Haber Detayı
23 Temmuz 2019 - Salı 18:29 Bu haber 8290 kez okundu
 
Öğrenci Yurdu Kantin ve Lokantaları Adrese Teslim Mi Yapılıyor ?
Kredi ve Yurtlar Kurumuna Bağlı Öğrenci Kantin ve Lokantaları ihalelerine giren bazı firma yetkilikleri özellikle Adıyaman ve bir çok ilde Kantin ve Lokanta İşletmeciliği ihalelerinin kanuna ve ihale şartnamesine uygun yapılmadan adrese teslim iş verildiği iddialarını gündeme taşıdı.
Gündem Haberi


Öğrenci Yurdu Kantin ve Lokantaları Adrese Teslim Mi Yapılıyor ?

Adıyaman Kredi Yurtlar Kurumu İhalelerinde Neler Oluyor  ?

2019 – 2020 Eğitim Öğretim Yılının Açılmasına kısa bir süre kala özellikle Kredi ve Yurtlar Kurumuna Bağlı Yurtlardaki  Kantin ve Lokanta   İşletmeciliği ihalelerinde  yaşanan sıkıntılar artarak  kamuoyunun dikkatini çekmeye devam ediyor.

 

Son yıllarda Kredi Yurtlar Kurumu  Kantin ve Lokanta İhalelerine katılan bazı firmalar yapılan hukuksuzluklardan ve adam kayırarak yapılan adrese teslim ihalelerden şikayetçi ve mağdur durumda olduklarını bu adil olmayan durumun bir an önce düzeltilip eşit bir ortam içerisinde yapılması için kurum yetkililerini ve konu ile ilgili Bakanlık yetkilileri göreve çağırdılar.

 

Öğrenci sayısı az olan yurtlarda kalan öğrenciler ,  Geçen yıl Büyük yurtlarda kalan öğrencilere çıkan yemeklerin  daha farklı ve ayrıcalıklı olduğunu iddia edip ,  bu büyük yurtlarda daha kaliteli ve bol çeşitli yemeklerin çıkartıldığı , küçük yurtlarda ise aynı yemeklerin çıkmadığı , bu haksız durumun yetkililer tarafından düzeltilmesi gerektiği belirtilerek , bu konu hakkında öğrenciler rahatsızlıklarını defalarca dile getirmelerine rağmen bir çözüm bulunulmadığını iddia ederek yeni eğitim öğretim yılında  bu haksızlığın yaşanmamasını arzu ettiklerini ifade ettiler.  

 

 Özellikle bazı firmalar , başta Adıyaman ve birkaç bölge İllerde  Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarda kantin ve lokanta ihalelerinin şeffaf ve doğru yapılmaması konusunda  şikayetçi olurlarken , Kamuoyunun Lokanta ve  kantin işletici seçiminde Adıyaman’da hangi kriterlere ve yetkiye göre yapıldığını  verilen öğrenci kantinlerinin ve yurtlarının son yıllarda hak edenin değil sadece tepeden indirmeyle yapıldığı iddialarının doğru olup olmadığının , yetkililer tarafından acilen açıklanması gerekliliğini vurgulayarak yetkilileri göreve davet ettiler.

 

Bazı firma yetkilileri bu usulsüz davranışları Bakanlık nezdinde gerekli her yere anlatacaklarını söyleyerek özellikle iddia edilen bazı sorulara acilen cevap beklediklerini belirttiler.

 

İŞTE CEVAP BEKLEYEN İDDİALAR ?

İddia  1 -  Adıyaman’da Kapasitesi yüksek olan yurtlar neden belli bir iki isim ya da firmalar dışında kimse tercih edilmeden verilir ?

İddia  2 - Kahta gibi yurtlarda neden her yıl seçim yapılır ?

İddia  3 - Bu  yurtlara talip olunduğunda   kapasitesi  ve öğrenci sayısı  yüksek yurtlara gösterilen hassasiyet neden küçük Yurtlara gösterilmez ?

İddia  4 -  İşletmeci seçimlerinde aradığınız kriterler hem küçük hem büyük yurtlar için aynı olmasına rağmen , büyük yurtlar her zaman sorunsuz bir şekilde işletmeciliği verilirken  , kapasitesi düşük ve küçük yurtların her yıl ihale edilmesinin sebebi  nedir  ?

İddia 5 -  Bahir Demir kimdir ?  Adıyaman ve  bir çok ilin Yurdunun kantin ve Lokanta işletmeciliğini almış ,  fakat iddiaya göre işi alan bu kişinin firmasının  hiç denetlenmediği , daha önce aldığı bazı cezalar görünmezden gelinip ,  aldığı cezaların genel müdürlükte irtibat  halinde olduğu kişi veya kişiler tarafından   iptal edildiği iddiaları doğrumu ?

İddia 6 -   Bu iddia edilen ve işi alan firmanın beğenmediği işletmeyi kendi rızasıyla terk edip geliri yüksek olan yurtlara müracaat edip tekrar alabilmesinin nedeni  nedir ?

 

NOT ; Bazı İşletmelerin yaptığı bu iddialara karşı ismi geçen kurum , kuruluş ve kişilerin cevap hakkı vardır.

 

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Öğrenci, Yurdu, Kantin, ve, Lokantaları, Adrese, Teslim, Mi, Yapılıyor, ?,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı