Haber Detayı
29 Mart 2019 - Cuma 14:13 Bu haber 1489 kez okundu
 
“Monilya” İle Mücadele Tomurcuk Döneminde Başlıyor
Kayısıdaki ciddi hastalıklardan birisi olan monilya hastalığı ile ilgili Malatya'lı Kayısı üreticileri hastalığa karşı uyarıldı.
Ekonomi Haberi


Malatya’nın önemli gelir kaynağı olan kayısıdaki ciddi hastalıklardan birisi olan monilya hastalığı ile ilgili alınması gereken önlemleri sıralayan uzmanlar bu hastalıkla mücadelenin pembe tomurcuk döneminde başladığını ifade etti.

 

Monilya’ya karşı kayısı ağaçlarının 2 defa ilaçlanması gerektiğini vurgulayan uzmanlar bu hastalığa karşı çiftçileri uyardı

 

Dünyaca tanınmış ve milli ekonomiye katkısı olan kayısı ilimiz çiftçilerinin en önemli gelir kaynağını teşkil etmektedir. Kayısı ağaçlarında her yıl görülen hastalık ve zararlılarla bilinçli ve etkili mücadele yapmak gerekir. İlkbaharda Yaprak Delen (çil), Bakteriyel Kanser Zamklanma Hastalığı ve Monilya hastalığına karşı koruyucu olarak mücadele yapılmalıdır. Mücadeleye pembe tomurcuk döneminde başlanmalıdır.

 

Çiçek Monilyası (Mumya) Hastalığı:

Hastalık bitkide çiçek, çiçek sapı, meyve ve sürgünlerde belirti oluşturur. Hastalığa yakalanmış çiçekler kahverengileşir, dal üzerinde kurur ve mumyalaşır. Meyveler olgunlaşmaya yakın dönemde belirti oluşturur. Bu hastalığa yakalanmış meyveler zamanla buruşur, mumyalaşır ve dalda asılı olarak kalırlar.

 

Monilya hastalığı için,

1.İlaçlama Çiçeklenme başlangıcında (%5-10 çiçekte),

2.İlaçlama tam çiçeklenmede (%90-100 çiçekte) organik fungusitlerden biri ile ilaçlanmalıdır.

 

ÖNEMLİ BİLGİ: Bakanlığımızın teknik talimatında belirtildiği üzere kayısı bahçelerinde görülen monilya hastalığına karşı çiçeklerin %5-10 açtığında 1. İlaçlama, çiçeklerin %90-100'ü açtığında 2. İlaçlama yapılması gerekir. Ancak üreticilerimiz bazen ekonomik bazen de iş yoğunluğu nedeniyle tek ilaçlama yapmaktadırlar. İlimizde içinde bulunduğumuz Şubat-mart ayları yağış ve sıcaklık değerleri açısında büyük değişiklik göstermektedir. İklimde yaşanabilecek hızlı değişim meyve bahçelerinde görülen hastalıkları tetiklemektedir. Bundan dolayı üreticilerimizin kayısı bahçelerinde çiçek monilyası hastalığının olmaması için 2 defa ilaçlama yapmaları büyük önem arz etmektedir.

Yine aynı şekilde meyvemizde çil hastalığın oluşmaması için de üreticilerimizin meyvenin kürkten sıyrılma dönemini takip etmeleri ve mücadele için geç kalmamaları gerekir. Ancak mevsim yoğun yağışlı geçerse üreticilerimiz Çil ilacını mutlaka tekrarlamalıdır.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: “Monilya”, İle, Mücadele, Tomurcuk, Döneminde, Başlıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı