Haber Detayı
30 Nisan 2018 - Pazartesi 21:42
 
MASTÖB Türkiye’nin 7 Bölgesinin STK'larını Malatya’da Buluşturdu
Malatya Sivil Toplum Örgütleri Birliği (MASTÖB) tarafından 2 günlük düzenlenen “ Türkiye’nin Sivil Toplum Örgütleri Malatya’da Buluşuyor “ etkinliği kapsamında 58 Federasyon ve Konfederasyon Başkan ve Üyeleri Malatya'yı Gezdi.
Kültür-Sanat Haberi


MASTÖB Türkiye’nin Sivil Toplum Örgütlerini  Malatya’da Buluşturdu

 

Malatya Sivil Toplum Örgütleri Birliği (MASTÖB) tarafından düzenlenen “ Türkiye’nin Sivil Toplum Örgütleri Malatya’da Buluşuyor “ Kapsamında Malatya’ya gelen 58 Federasyon ve Konfederasyon Başkanları Akçadağ , Darende , Hekimhan , Yeşilyurt ve Son olarak Battalgazi İlçelerinde 2 günlük Programa katılarak Malatya’yı tanıma fırsatı buldular. 

 

İstanbul Akçadağlılar Dernek Başkanı ve MASTÖB Genel Başkanı Nazife Özdemir’in Akçadağ Sultan Suyu Harasında verdiği sabah kahvaltısında Akçadağ Kaymakamı , Akçadağ’lı Siyasi Parti İlçe Başkanları , Oda Başkanları ve MASÖB Genel Merkez , Malatya ve Ankara Şube Başkan ve Yönetimleri ile Türkiye’nin 7 Bölgesinden 58 Sivil Toplum Örgüt Başkan ve Yöneticileri yoğun bir katılımla bir araya geldi.  STK Başkan ve Temsilcileri Harayı gezerek ata binip atların yetiştiricilerinden  yarış atı yetiştiriciliği hakkında bilgi aldılar. Buradan Levent Vadisine geçilerek seyir tepesinden Levent Vadisi izlendi.

 

Levent Vadisi Ziyaretini tamamlayan Misafirler ilk önce Darende’ye geçerek Somuncu Baba ziyaret edip Gül Pınarı şelalesini gezdiler. İstanbul Darendeliler Derneğinin organize ettiği öğlen yemeğinde Darende Belediye Başkanı Süleyman Eser’inde katılımıyla yemek yenip sohbet edildi. Darende’ye hayran kalan misafirler ilk gün gezisinin Finalini Hekimhan Taşhan’da yaptı.  Burada kısa bir konuşma yapan Hekimhan Belediye Başkanı Aliseydi Millioğulları Sivil Toplum Örgütleri’nin dayanışmasının önemini anlatarak Hekimhan İlçesi hakkında bilgi aktardı. Daha sonra Misafirlere yemek eşliğinde Aşık Ercan’ın katılımıyla  Hekimhan , Arguvan ve Malatya  Türkülerinden oluşan Türkü ziyafeti verildi.

 

MASTÖB’ün organize ettiği “ Türkiye’nin Sivil Toplum Örgütleri Malatya’da Buluşuyor “ programının 2.ci gününde Yeşilyurt Belediyesinin misafiri olan STK Temsilcileri sabah kahvaltısını su sesinde yaptı. Burada Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat kısa bir konuşma yaparak , Türkiye’nin  her köşesinden STK Başkanlarını burada ağırlamak bizleri mutlu etti. Görüyorum ki Türkiye’nin bütün zenginlikleri Malatya’da İnşallah bu birlikteliğimiz hiçbir zaman bozulmaz. Sizleri burada Malatya ile buluşturan başta MASTÖB Genel Başkanı Adil Gevrek ve Yönetimine ayrıca Malatya Şube Başkan ve Yönetimine çok teşekkür ediyorum dedi.

 

Malatya Şire Pazarına geçen konuklar Malatya’nın dünyaca ünlü kayısı çeşitlerinden ve yöresel ürünlerinden tadarak , alış veriş yaptılar. Yapılan ikramlardan oldukça memnun olan konuklar Esnafla ve Malatya’lılarla sohbet ederek birlik ve beraberliğin , kardeşliğin ne kadar önemli olduğunun mesajını verdiler.

 

Program çerçevesinde Yeni Malatya Stadına geçilerek Evkur Yeni Malatyaspor – Akhisar Belediyespor maçını izleyen STK Temsilcileri maçın heyecanını Malatya’lı taraftarlarla birlikte yaşama fırsatı buldu.

 

İki günlük ziyaretin finali ise Battalgazi ilçesinde yapıldı. İlçede Kervansaray’ı ve Ulu Camiyi gezen konuklara burada rehber eşliğinde Battalgazi’nin tarihi hakkında bilgi verildi.

 

Akşam yemeği için Battalgazi Belediyesi Orduzu Galip Demirel Çınar Park Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirilen programa katıldı. Programa  Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, MASTÖB Genel Başkanı ve Yeni Malatyaspor Kulüp Başkanı Adil Gevrek, Pütürge Belediye Başkanı Mehmet Polat , MASTÖB Ankara Şube Başkanı Kamil Göksu ve Yönetimi , MASTÖB  Avrupa Yakası Başkanı Aziz Damar ve Yönetimi , MASTÖB Anadolu Yakası Başkanı Mehmet Çelik , MASTÖB Malatya Şubesi Başkanı Murat Cengiz ve Yönetimi , PÜRDEF Başkanı Cihan Akköse ve Yönetimi , MADEF Başkanı Yılmaz Durmuş ve 81 ilden 58 sivil toplum kuruluşunun temsilcileri katıldı.

 

Toplantıda konuşan MASTÖB Malatya Şube Başkanı Murat Cengiz, sivil toplum kuruluşları arasındaki dayanışmanın önemine dikkat çekerek, "Birlik, beraberlik ve kardeşlik yolunda ülkemiz ve yurt dışındaki kardeşlerimize bir mesaj vermiş olacağız" Bizler burada barışın kardeşliğin şehri Malatya’da misafirlerimizi ağırlamaktan mutluluk duyduk dedi. 


Malatya Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Durmuş ise, "Bugün bizleri burada ağırlayan Battalgazi Belediye Başkanım Selahattin Gürkan başkanım her zaman bizlerin yanında yer almıştır. Gerek yaptığımız tanıtım günleri ve gerekse farklı programlarda her zaman bizlerin yanında olmuştur. Battalgazi Belediyesi her zaman üzerine düşeni fazlasıyla yapmıştır. Başkanıma, yardımcılarına ve tüm ekibine çok teşekkür ediyorum. Yine bu programı organize eden MASTÖB'ümüzün değerli başkanı ve yönetim kuruluna çok teşekkür ediyorum.


Pütürge Belediye Başkanı Mehmet Polat'ta, "Nemrut Pütürge'ye en yakın yer. Gönül isterdi ki sizi Pütürge'de ağırlayalım. Ancak yoğunluğunuzdan dolayı sanıyorum bu gerçekleşmedi. İstanbul'da Pütürge'yi biliyorsunuzdur. Bende aranızdan çıkmış bir kardeşinizim. İstanbul'da daha önce MASTÖB'ün genel başkan yardımcılığını yaptım. Yani bende STK'ların bir parçasıyım" inşallah en kısa zamanda sizleri Pütürge İlçemizde ağırlamak isterim diye konuştu.


Aynı zamanda Evkur Yeni Malatyaspor'un Başkanı olan MASTÖB Başkanı Adil Gevrek ise, 'Türkiye'nin Sivil Toplum Örgütleri Malatya'da Buluşuyor' programının önemine dikkat çekerek, "Bugün çok mutluyuz. 81 ili Malatya'da buluşturalım projesi ile ilgili olarak uzun süredir çalışıyoruz. 58 il temsilcisi burada. Mazereti olan arkadaşlarım vardı. Yüzde 90'ı burada. Kendilerini Malatya'da ağırlamaktan gururluyuz. Ülkenin menfaati için hangi siyasi partide olursa olsun sürekli memleketimizin yanındadır. Malatya çok ortak değerlere sahiptir. Malatyalı olduğum için gururluyum. Burası iki cumhurbaşkanı çıkarmış, yüzlerce bürokrat çıkarmış bir ildir. Malatyalı olmaktan gurur ve onur duyuyorum. Burada bulunan Konfederasyon ve Federasyon başkanlarıma teşekkür ediyorum. Çok zorlu bir iş yapıyorlar. Yaptıkları iş çok değerli ve kıymetlidir. Bu görevi severek ve gönülden yapmak lazım. Allah rızası için yapmak lazım. Akçadağ ile başladık gezimize. Darende'ye gittik. Hekimhan'ı ziyaret etme fırsatı bulduk. Yeşilyurt'u gezdik. Son olarak da Battalgazi bölgemizi gezdik. Ben bizleri ağırlayan tüm Belediye Başkanı ve federasyon üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Final olarak Battalgazi'deyiz. Battalgazi Belediye Başkanıma çok çok teşekkür ediyorum. Bizler 5 ilçeyi gezdik. Malatya'nın batısını gezdik. Pütürge, Doğanyol ve Doğanşehir'e gidemedik. Yazıhan'a gidemedik. Arapgir ve Arguvan'a gidemedik. O ilçelerimizde çok kıymetli yerlerdir. 2 günlük kısa zamanımızdan  dolayı buralara gidemedik. İnşallah başka zamanlarda oralara gideriz. Tüm emek verenlere canı gönülden teşekkür ediyorum" dedi.

 

58 Sivil Toplum Kuruluşu Adına Yedi Renk Tek Yürek Platformu Başkanı Ömer Erdoğan ise yaptığı konuşmada , Burada 7 Bölgeden farklı illerden birçok Başkanım ve Yöneticiler bulunuyor. Türkiye’nin farklılıkları Ülkemizin zenginliğidir.  2 gündür Malatya ziyaretlerimizde Malatya’lıların Misafirperverliğini  ,Cömertliğini ve Sıcak Muhabbetini gördük. Gerçekten arkadaşlarım adına bizleri sizlerle buluşturan MASTÖB’e ve siz Malatya’lılara ne kadar teşekkür etsek azdır. Kaybettiğimiz bir çok değerin Malatya’da yaşatıldığını görmek beni ve arkadaşlarımı çok mutlu etti. Bizlerin 2 gündür gördüğü bu ilgi damağımızda bir lezzet bıraktı. Bu güzellikleri gittiğimiz her yerde anlatacağız. Artık burda ki her bir arkadaşımız Malatya’nın fahri bir hemşerisidir. Bize bu güzellikleri yaşatan Başta MASTÖB Ailesine ve bizi burada misafir eden MASTÖB Malatya Şubesi ailesine ayrıca tüm Belediye Belediye Başkanlarım ve ekibine , İlçe halklarına , bizi yalnız bırakmayan Malatya’lı STK’lara ve  tüm Malatya’lılara cani gönülden teşekkürlerimi sunarım.
 

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'da, sivil toplum kuruluşlarının katılımcı belediyeciliğin olmazsa olmazı olduğunu belirterek, "Yurdumuzun değişik yerlerinden gelmeniz hasebiyle kısaca Malatya'nın tarihi hakkında bilgi vermek istiyorum. Bizler belediyecilik hizmetlerini beş temel esas üzerinde yürütüyoruz. Bunların başında olmazsa olmazımız katılımcı belediyecilik anlayışımızdır. Sosyal, kültürel, çevrenin ve yeşilin korunması ve hizmet belediyeciliği başlıklarından en önem verdiğimiz katılımcı belediyecilik anlayışımızdır. Katılımcı belediyecilik anlayışımızın temeli ise sivil toplum örgütleridir. Biz bu çerçeve içerisinde belediyecilik hizmetlerini yürütüyoruz" dedi.


 

Kaynak: (Malatya Haber Ajans) - Haber Merkezi Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: MASTÖB, Türkiye’nin, 7, Bölgesinin, STK'larını, Malatya’da, Buluşturdu,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı