Haber Detayı
02 Eylül 2020 - Çarşamba 10:20 Bu haber 4197 kez okundu
 
Malatya ve Bölgesinde Hava Sıcaklığı 3-6 Derece Artacak
Meteoroloji Hava sıcaklıklarının hafta sonuna kadar Doğu'da mevsim normallerinin 3 ila 6 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.Malatya ve Bölgesinde Bugün İçin Yağış ve Kuvvetli Rüzgar Uyarısı Yapıldı
Yaşam Haberi


Hava sıcaklıklarının hafta sonuna kadar Karadeniz kıyı kesimi ile yurdun doğusunda mevsim normallerinin 3 ila 6 derece, diğer yerlerde 8 ila 12 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

 

Meteoroloji 13 Bölge Müdürlüğü Elazığ’ın ve çevre illerin hava durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

 

Meteoroloji Müdürlüğünün yaptığı açıklamada, “Bölge genelinde hava parçalı bulutlu Malatya kuzey doğusu, Elazığ kuzey batısı, Tunceli çevreleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.”denildi.

 

Meteoroloji 13. Böle Müdürlüğü Elazığ Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi'nden yapılan açıklamada," Bölge genelinde hava parçalı bulutlu Malatya kuzey doğusu, Elazığ kuzey batısı, Tunceli çevreleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sıcaklıkların 4 ile 8 derece mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bekleniyor. Rüzgarların değişik yönlerden hafif, yer yer orta kuvvette,öğle saatlerinden sonra Elazığ,Adıyaman ve Malatya çevrelerinde yer yer kuvvetli eseceği tahmin ediliyor" denildi.   Ayrıca, mevsim normalleri üzerinde devam eden sıcaklıklar nedeniyle saat:11.00 ile 16.00 arasında yaşlı, kronik rahatsızlığı olanlar ile çocukların sıcak çarpmasına karşı tedbirli olması istendi.  

 

Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda mevsim normallerinin 3 ila 6 derece arasında hava sıcaklığı artış gösterecek.

Bölge genelinde hava parçalı bulutlu Malatya kuzey doğusu, Elazığ kuzey batısı, Tunceli çevreleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri civarında seyretmesi beklenmektedir Rüzgarların kuzeyli yönlerden hafif, yer yer orta kuvvette esmesi tahmin edilmektedir.

 

UYARI: Güneş ışınlarının dik geldiği 11 ile 16 saatleri arasında başta yaşlılar, çocuklar ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların sıcak çarpmasına karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

 

Meteorolojiden Yağış ve Kuvvetli Rüzgar Uyarısı   

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü, Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli için sağanak yağış ve kuvvetli rüzgar uyarısı yaptığı. 

MALATYA VE ÇEVRE İLLERDE HAVA DURUMU: 

MALATYA: 37 / Az bulutlu ve açık

ELAZIĞ : Elazığ Merkez: 38 / Parçalı bulutlu yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 

BİNGÖL: 37 /  Az bulutlu ve açık

TUNCELİ: 38 / Parçalı bulutlu yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ADIYAMAN: 41 / Az bulutlu ve açık

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzeydoğu kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Kars, Ardahan ve Bayburt çevreleri ile Artvin’in iç, Gümüşhane’nin doğu ve Erzurum'un kuzey kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.


Sıcak hava dalgasının cumartesi gününe kadar etkisini artırarak süreceği tahmin ediliyor.

 

Sıcaklıklarının Marmara'nın kuzeyi, Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda mevsim normallerinin 3 ila 6 derece, diğer yerlerde ise mevsim normallerinin 8 ila 12 derece üzerinde seyredeceği öngörülüyor.

 

Sıcaklıkların cumartesi gününden itibaren yurdun kuzeybatı kesimlerinden başlayarak ülke genelinde azalacağı, kuzey ve iç kesimlerde mevsim normalleri civarında, güney kesimlerde ise mevsim normallerinin 3 ila 5 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

 
Sıcak hava dalgası nedeniyle güneş ışınlarının dik geldiği 11.00-16.00 saatlerinde başta yaşlılar, çocuklar ve kronik rahatsızlığı olanların sıcak çarpmasına karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.


Hafta sonuna kadar bazı il merkezlerinde görülmesi beklenen en yüksek sıcaklık dereceleri şöyle:

"Ankara 38, İstanbul 32, İzmir 37, Çanakkale 36, Denizli 40, Afyonkarahisar 36, Uşak 36, Adana 44, Hatay 42, Kahramanmaraş 44, Antalya 39, Isparta 38, Burdur 38, Osmaniye 44, Çankırı 41, Eskişehir 38, Konya 39, Yozgat 36, Sivas 36, Kayseri 38, Kırşehir 39, Nevşehir 36, Niğde 36, Kırıkkale 40, Karaman 37, Aksaray 38, Bolu, 37, Düzce 40, Kastamonu 38, Çorum 40, Amasya 42, Tokat 40, Malatya 38, Elazığ 38."

https://www.milligazete.com.tr/haber/5169918/bu-illerde-yasayanlar-dikkat-saganak-ve-asiri-sicak-uyarisi

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Malatya, ve, Bölgesinde, Hava, Sıcaklığı, 3-6, Derece, Artacak,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı