Haber Detayı
04 Aralık 2018 - Salı 15:12
 
Malatya Ortak Akılla Mı Yada Ortaklıkla Mı Yönetiliyor
Evet, yazımın başlığında da belirttiğim gibi Malatya ortak akılla mı yönetiliyor yoksa ortaklıkla mı yönetiliyor?
Haberi


Evet, yazımın başlığında da belirttiğim gibi Malatya ortak akılla mı yönetiliyor yoksa ortaklıkla mı yönetiliyor?

 

Bir vilayetin yerel idarecileri o şehri yaşanır şehir haline getirdikleri eserleri ile anılırlar. Yerel yöneticilerin esas gayesi idare ettikleri şehri ortak akılla yönetmek olmalıdır.

 

Yerel yöneticiler yaptıklarını, yapacaklarını (bazı konular hariç) eğer o vilayetteki STK’lara soruyorlarsa, şehir planlamacılarına soruyorlarsa ve yeri gelince o şehrin gerçek sahipleri olan halka soruyorlarsa, buralardan gelen düşünce ve fikirlere itibar edilerek şehri yönetiyorlarsa bunun adına ORTAK AKILLA yönetim denir.

 

Eğer bunları yapmayıp ben yaptım oldu, güçte bende karar verme yetkisi de bende deyip belli insanlara belli kişilere görüşüp karar veriliyorsa bunun adına da ORTAKLIKLA YÖNETİM denir.

 

Şöyle ki: Yıllardır Malatya’da yaşıyorum. Yerel yöneticiler bu vilayete parklar, bahçeler yapmışlar. Yeni yerleşim yerlerini imara açmışlar, plan projelerle bazı bölgelerde bina kat sayısını alabildiğine artırmışlar.

 

Hatta bazı bölgelere öyle ayrıcalıklar yapmışlar ki: 4 kat imar izini olan yerleri imar değişikliği ile birden 9. kat olarak değiştirmişler. (Cemal Gürsel Mah. olduğu gibi). Çeşitli sağlıklı yaşam merkezleri ve buna benzer güzel işler yapmışlar ama evet ama bunlar hep şehrin belli bir merkezine yapılmış.

 

Tüm bunlar yapılırken STK’lara, şehir planlamacılara en önemlisi bu şehrin gerçek sahipleri olan halka sorulup görüş ve düşünceleri alındımı? Vallahi sorulmadı. Çünkü bende bu şehirde yaşıyorum. Eğer sorularak icraatlar yapılmış olsaydı bunun adına ortak akılla yönetilen şehir derdim. Sorulmadığına göre bunun adına da ortaklıkla yönetilen şehir denir.

 

Geçen günlerde Malatya merkez ilçelerimizden birinin yöneticisi yaptıkları icraatları göstermek için Malatya yerel basın mensupları ile ilçe sınırlarında yaptıkları icraatları göstermek için bir gezi turu düzenledi.

 

Çok çok güzel işler yapmışlar, bu şehre yakışan eserler yapmışlar gerçekten hayran kaldım. Fakat benim esas dikkatimi çeken: yapılan güzel eserlerin 10/9’u şehrin belli bir bölgesinde gerçekleşmiş. O ilçe sınırlarının içerisinde bulunan çevre yolunun altı tamamen unutulmuş.

 

Eğer yönetenler ortak akılla yönetmiş olsalardı bu eserleri çevre yolunun altına da, çevre yolunun üstüne de eşit olarak yaparak şehrin çehresini değiştirmiş olurlardı.

 

Bunlar yapılmadığına göre en iyi yatırımların bu şehrin belli bir bölgesine yapılması ister istemez insanın aklına başka sorular getiriyor. Çevre yolunun üst kısmında rant daha mı büyük. Oysa tüm yapılanlar çevre yolunun altı, çevre yolunun üstü demeden imar değişiklikleri, plan ve düzenlemeler kat oranları eşit şekilde yapılmış olsaydı inanınki bu şehrin çehresi değişir ve Malatya Malatya olurdu.

 

Tüm bunlar yapılmadığına göre ve şehrin planı imarı belli bölgelere göre değildi tüm vilayete uygulanmadı için ister istemez insanın aklına:

 

MALATYA ORTAK AKILLA DEĞİLDE, ORTAKLIKLA MI YÖNETİLİYOR

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Malatya, Ortak, Akılla, Mı, Yada, Ortaklıkla, Mı, Yönetiliyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı