Haber Detayı
02 Ağustos 2020 - Pazar 14:28 Bu haber 5265 kez okundu
 
Malatya Fayı 7.4 Büyüklüğüne Deprem Üretebilir
Elazığ'lı Prof. Dr. Naci Görür’den korkutan açıklama! Malatya fayı 7.4 büyüklüğüne varabilecek deprem üretebilecek kapasitede dedi.
Gündem Haberi


Prof. Dr. Naci Görür'den kritik deprem uyarısı: Bu fay uzun zamandır enerji biriktiriyor...

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Naci Görür, Malatya'da meydana gelen 3.9 büyüklüğündeki depremin ardından dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

 

Ülkemizde ve dünya üzerinde küçük çaplı da olsa peş peşe depremler yaşanmaya devam ederken olası depremler ile ilgili uzmanlar her fırsatta uyarılarda bulunuyor. Prof. Naci Görür'ün son yaptığı açıklamada "Deprem Malatya Fayı üzerinde oldu, DAF ile ilgili değil. Bu fay da uzun zamandır enerji biriktiriyor" dedi.

 

AFAD, Malatya'nın Hekimhan ilçesinde saat 08:33'te 3.9 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiğini duyurdu. Depremin 6.99 kilometre derinliğinde olduğu aktarılırken yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür önemli bir uyarıda bulundu.

 

Prof. Dr. Naci Görür  Twitter hesabından açıklama yaparak şunları kaydetti:

"Arkadaşlar, bu sabah Malatya, Yeşilpınar/Hekimhan'da olan 3,8'lik küçük deprem Malatya Fayı üzerinde oldu, DAF ile ilgili değil. Bu fay da uzun zamandır enerji biriktiriyor. Sevgiler."

Son dakika: Prof. Dr. Naci Görür’den korkutan açıklama! Bu fay 7.4 büyüklüğüne varabilecek deprem üretebilecek kapasitede
Prof. Dr. Görür, yaptığı ikinci paylaşımda şunları belirtti:

 

-Arkadaşlar, bazı izleyicilerim Malatya Fayı hakkında bilgi istiyorlar. Bu fay son zamanlarda Munzur Üniversitesi öğretim üyesi Taylan Sancar vd tarafından ayrıntılı olarak çalışılmaktadır.

-2018 J Seismol. Yayınlarına göre Malatya Fayı 7.4 büyüklüğüne varabilecek deprem üretebilecek kapasitededir.

 

-Bu hesaplamayı yazarlar bu fayın son 10 bin sene içerisinde üretmiş olduğu 4 deprem verisine dayanarak yapmışlardır.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Malatya, Fayı, 7.4, Büyüklüğüne, Deprem, Üretebilir,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı