Haber Detayı
06 Kasım 2018 - Salı 12:59
 
Malatya'da “STK'ların Yapısal Analiz" Konusu Tartışıldı
Malatya'da “Sivil Toplum Kuruluşlarının Yapısal Analizi” konusu ele alındı.
Gündem Haberi


Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya Kent Konseyi Genel Sekreterliği işbirliğinde düzenlenen “Sivil Toplum Akademisi” programı konferansları aralıksız devam ediyor.

 

Bu kapsamda Sivil Toplum Akademisi programının dördüncü konferansında “Sivil Toplum Kuruluşlarının Yapısal Analizi” konusu ele alındı.

 

Ramada Otel’de düzenlenen konferansa Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Kent Konseyi Genel Sekreteri Necati Çobanoğlu, STK Temsilcileri, muhtarlar ve konferansını vermek üzere İnönü Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vehbi Bayhan katıldı.

 

Polat: STK’lar topluma misyon kazandırıyor

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat,  Sivil Toplum Akademisi programının çok önemli bir program olduğunu söyledi.  Kamu kurum ve kuruluşlarının kendine özgü görevleri olduğunu belirten Polat, “Sivil Toplum Kuruluşları yapısal olarak gönüllü insanların bir araya gelerek oluşturdukları bir yapı olmakla beraber oluşan aidiyet bağı ile topluma bir misyon kazandırılıyor. STK oluşumları bizim toplumun genlerinde olan bir yapı ” dedi.

 

STK’ların gönüllü olarak yaptıkları işlere her kamu kurum ve kuruluşunun destek olması gerektiğini vurgulayan Polat, “ Sivil Toplum Akademisi” programının katılımcılara büyük katkı sağlayacağını belirtti.  

 

Bayhan: STK’lar birey ile devlet arasında aracı kurumlardır

Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’ın konuşmasının ardından, Doç. Dr. Vehbi Bayhan, demokrasinin sivil toplum örgütleri ile işlevsel hale geldiğini belirterek, kentlileşme ve modernleşme sürecinde bireyin sivil toplum örgütlerinde aldığı rol ve sorumluluk ile demokrasinin de gelişmesini katkı sağladığını belirtti.

 

Sivil toplumun çoğulculuk, kamusallık, özellik ve yasallık olmak üzere modern unsurları olduğunu belirten Bayhan, sivil toplumda sendikalar, siyasi partiler, dini örgütlenmeler, baskı grupları ve dernekler, aile ya da birey ile devlet arasındaki boşluğu dolduran aracı kurumları olduğunu vurguladı.

 

Sivil toplum örgütlerinin amacının, insanı değiştirmek olduğunu söyleyen Bayhan,  “İnsanları eğitmek, maddi ve manevi refahlarını sağlamak; aynı zamanda yurttaşlık kavramı yaratmaktır. Modern toplumun ve siyasetin karmaşık duruma gelmesinden dolayı, insanların vatandaş olarak katılımları oy vermekle sınırlı kalmaya başlamıştır. Sivil toplum örgütlerine katılım gönüllüdür ve bireylere bir şeyleri değiştirebildikleri hissini vermektedir” dedi.

 

Bayhan, batı toplumlarında aşırı “bireyci” yapı nedeniyle “yabancılaşma” problemleri yaşandığını,  doğu toplumlarında ise, aşırı “cemaat” yapısı, sivil toplum örgütlerini gelişmesini engellediğini ifade etti.

 

Katılımcıların konu ile ilgili sorularını yanıtlayan Doç. Dr. Vehbi Bayhan’a, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat tarafından tablo hediye edildi.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Malatya'da, “STK'ların, Yapısal, Analiz", Konusu, Tartışıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı