Haber Detayı
31 Mayıs 2020 - Pazar 21:49 Bu haber 3150 kez okundu
 
Malatya’da 4.244 Konutun Yapım Süreci Başlatıldı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum . Malatya’da 4 bin 244 konutun yapım sürecini başlatmış bulunuyoruz. Bu süreçte 48 bin binada hasar tespit çalışmalarını gerçekleştirdik.
Gündem Haberi


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Ocak ayında yaşanan 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrasında yapılan çalışmaları yerinde incelemek üzere Malatya’ya geldi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a inceleme gezisinde Bakan Yardımcısı Fatma Varank, İller Bankası Genel Müdürü Yusuf Büyük, TOKİ Başkanı Ömer Bulut'tun yanı sıra Malatya Valisi Aydın Baruş, Milletvekilleri Hakan Kahtalı, Ahmet Çakır, Bülent Tüfenkci ve Öznur Çalık, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, ilçe belediye başkanları, AK Parti İl Başkanı ile kalabalık bir heyet eşlik etti.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Depremde hasar görün ilçeler ile Millet Bahçesinin yapılacağı alandaki çalışmaları da inceledi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum “Hem Elazığ’da hem Malatya’da vatandaşımızın barınma ihtiyacı neyse bu ihtiyacı karşılamak adına ve köklü bir kentsel dönüşüm yapıyoruz. Şimdi Malatya’da 7 ayrı projede hem merkezlerde hem de kırsal alanlarda, köylerimizde projelerimizi gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda Malatya’da 4 bin 244 konutun yapım sürecini başlatmış bulunuyoruz. Bu süreçte 48 bin binada hasar tespit çalışmalarını gerçekleştirdik. Çok hızlı bir şekilde bu hasar tespit çalışmalarını yaptık ve 136 bin bağımsız bölümü içeren hasar tespit çalışmalarını tamamladık. Bu çalışmalar sürerken de biz hızlı aksiyon almak adına yeni Malatya adına yapılacak tüm projeleri sahada başlatarak, vatandaşlarımıza söz verdiğimiz şekilde bir yıl içerisinde tüm konutları bitirme gayretine girdik ve fiilen de sahada yaklaşık 2 bin 400 konutun inşasına başladık. Şu an Pütürge’de inşaatlarımızın kabaları bitmek üzere. İnşallah yılsonuna kadar Pütürge’deki konutlarımızın teslimlerini yapacağız. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle de açılışlarını gerçekleştireceğiz.”

 

Tüm dünyaya örnek olacak şekilde deprem esnasında ve sonrasında kentsel dönüşüm ve afetzede vatandaşların ihtiyaçlarını gidermek adına hızlı bir şekilde projeleri gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Gerçekleştireceğimiz bu projeler zemin artı 2-3, tarım köy uygulamalarında tek katlı, çelik yapılardan oluşan, yanında ahırının olduğu yöresel mimariye uygun bir şekilde tasarımlar. Bu tasarımlar çerçevesinde vatandaşlarımızın sosyal ihtiyaçları okul, cami, yeşil alan, yürüyüş yolu, bisiklet yolu gibi ihtiyaçlarını da içeren projeler olacak. İnşallah bittiğinde 2023’e giden yolda hem Malatya’mız hem de ilçelerinde çok önemli adımları atmış olacağız. Söz verdiğimiz şekilde de bu projelerimizi gerçekleştirmiş olacağız” dedi. 

 

Bakan Kurum, “100 Bin Sosyal Konut Projesi” kapsamında ihaleler gerçekleştirip kuraların çekildiğini anımsatarak, “Onları da Haziran ayı sonuna kadar ihalelerini hızlı bir şekilde yapmak suretiyle, etaplar halinde gerçekleştiriyoruz. Vatandaşlarımızın barınma ihtiyaçlarını giderecek bu projeyi de gerçekleştireceğiz. Malatya’mızda 678 sosyal konut projemiz var bu kapsamda, kuraları da önümüzdeki haftadan itibaren çekip vatandaşlarımıza sosyal konutları teslim ediyor olacağız” diye konuştu. 

 

Bakan Kurum, hem depremde hasar gören hem de ihtiyaç duyulan alanlarda altyapı çalışmaları yaptıklarını kaydederek, “Malatya’da yurt dışı kredilerle İller Bankası Genel Müdürlüğümüz, Büyükşehir Belediyesi Başkanlığımızın ortak yürüttüğü proje çerçevesinde 600 milyon liralık yatırımı Malatya’mıza kazandırıyoruz. Bunun da çalışmalarına bu yıl içerisinde başlayacağız. Hızlı bir şekilde bu projeleri tamamlamış olacağız. Bunun dışında Malatya’mızda uzun zamandır bekleyen bir kentsel dönüşüm çalışmamız vardı onun da ihalesini bu yıl içerisinde tamamlayacağız. Haziran ayı içerisinde ihalesi yapılmış olacak ve hızlı bir şekilde orada kentsel dönüşüm projelerini yapıyor olacağız. Hedefimiz her yıl 300 bin konut dönüştürerek 5 yılda acil öncelikli 1 buçuk milyon konutun dönüşümünü sağlamaktır. ‘Türkiye’nin her yerinde dönüşüm’ diyoruz. ‘Yerinde, gönüllü, hızlı’ diyoruz ve inşallah bu doğru örnekleri vatandaşlarımıza anlatmak suretiyle ülkemizdeki yapı stokunu kararlı bir şekilde yenilemiş olacağız” şeklinde konuştu. 

 

BAKAN, KALE VE GELİNCİKTEPE’DE İNCELEMELERDE BULUNDU

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, daha sonra Pütürge’den helikopterle Kale ilçesine geçerek, şantiye sahasında inceleme yaparak, bilgi aldı.

 

Örnek daireyi gezen ve müteahhitten bilgiler alan Kurum, bir süre vatandaşlarla da görüşerek, onların sorularını cevapladı. 

 

Bakan Kurum, örnek daireyi gezdikten sonra çıkışta, “Burayı şehir merkezi olarak planlayabilirsiniz çünkü konutlar yapılıyor. Burada bir planlama yapın. Kale için önümüzdeki 50 yılı planlayacak bir yapılanma olsun” dedi. 

 

Başkan Gürkan’dan Bakan Kurum’a teşekkür

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u Malatya’da ağırlamaktan son derece mutlu olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Sayın Bakanımız ve beraberindeki heyet ile birlikte Ocak ayında yaşanan 6.8 büyüklüğündeki depremin etkili olduğu ilçelerimizde yapılan çalışmaları yerinde gördük. Malatya tarihinin en büyük yatırımlarını inşallah bu dönemde alacak. Bu yıl sadece alt yapıya 350 milyon gibi bir kaynak ayrıldı. Ayrıca kredisi temin edilen ve önümüzdeki günlerde alımını yapacağımız 100’e yakın iş makinası ile hem araç parkımızı yenileyeceğiz, hem de araç parkımızı genişletmiş olacağız.

 

Çevre ve şehircilik Bakanlığımızın Malatya için çok fazla yatırımı bulunmakta. Bakanlığımızın taleplerimize çok fazla ilgi ve alakalarını gördük. Bu ilgilerinden dolayı da sayın Bakanımızın şahsında bakanlık çalışanlarına teşekkür ediyorum.

 

Ayrıca yıllardan beri boş ve atıl bir şekilde duran Yimpaş binası da Büyükşehir Belediyemize devredildi bu müjdeyi de buradan paylaşmak istiyorum” dedi.

 

Başkan Gürkan, “Sayın Bakanımızı Malatya’da ağırlamaktan bir kez daha onur duyduğumu belirtmek istiyorum. Biz Malatya’yı tarif ederken İnsanlık medeniyetinin başladığı, Anadolu’yu Anayurt yapan destan şehir diyoruz. Sayın Bakanımıza ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a misafirperverliğinden dolayı teşekkür eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Ülkemizin 81 ili’de bizim için değerli. Malatya’da önemsediğimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyetle üzerinde durduğu büyükşehirlerimizden. Malatya bölgesi için önemli şehirlerimizden. Depremin yaşandığı Ocak ayında depremin yaralarının sarılması için hızlı bir şekilde harekete geçerek gerekli çalışmaları başlattık. Halkımıza söz vermiş olduğumuz konutların inşası hızlı bir şekilde devam ediyor. Malatyalılar müsterih olsunlar ihtiyaçları olan bütün projeleri Belediye Başkanlarımızla, Milletvekillerimiz ve Valimiz ile birlikte istişare ederek yapıyoruz. 2023’e giden yolda daha değişik bir Malatya, sosyal altyapısı, yeşil alanları ile değişmiş ve gelişmiş bir Malatya olacak. Bugüne kadar yapılan hizmetleri daha yukarılara taşımak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

 

Yapılan konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a, ipek namazlık halı, gümüş işlemeli tablo ve kayısı hediye etti.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Malatya’da, 4.244, Konutun, Yapım, Süreci, Başlatıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı