Haber Detayı
19 Ocak 2021 - Salı 18:30 Bu haber 3776 kez okundu
 
Malatya Basını Arasında Ayrımcılık Yapamazsınız
Anadolu Basın Birliği Malatya Şube Başkanı Zeki Dağ, Son Yıllarda Bazı Yerel Belediyelerin , Siyasilerin , Milletvekillerinin ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Basın ve Medya Arasında Yaptığı Ayrımcılığa Tepki Gösterdi.
Gündem Haberi


 Anadolu Basın Birliği Malatya Şube Başkanı Zeki Dağ, Malatya'da Basını ve Medya'yı Böl Parçala Yönet ve Kontrol Et Mantığıyla Hareket Edildiğini Söyleyerek Son Yıllardaki Basın ve Medya Arasında Sadece Bir Cemiyetin Öne Çıkartılmasına Tepki Gösterdi.

 

Başkan Zeki Dağ'ın Konuyla İlgili Açıklaması Şöyle ;

Malatya’mızda son Yıllarda  10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlenen etkinliklerde hoş olmayan sıkıntılar yaşanmaya başlandı. Sözde Bu  Organizasyonlar  Çalışan Gazeteciler adına yapılıyor  Ama Malesef Yapılan organizasyonlar biz yaptık yada ben yaptım mantığıyla  yapılıyor. Organizasyonlar  ya oldu bittiye getiriliyor yada kendi kurumlarının propaganda alanına dönüştürülüyor.

Bu tip Organizasyonlar yapılırken sadece kurumda çalışanlar değil esas işin içerisinde olması gereken Dernek Başkan veya Yetkilileriyle istişareler yapılarak daha güzel  programlar , daha anlamlı ve tartışmasız herkesin menmun kalacağı etkinlikler düzenlenebilir.  Aslında her sene aynı seneryo aynı sıkıntılar defalarca yaşanmasına rağmen kimse olanlardan ders çıkarmıyor her sene aynı sıkıntı ve tartışma tekrar tekrar yaşanıyor.

 

 Malatya Turgut Özal Üniversitesi Herkese Eşit ve Adil Olmak Zorunda

Son olarak Malatya Turgut Özal Üniversitesi'nin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlemiş olduğu gecede yaşandı. Yine aynı film  yine aynı seneryo  birileri kafasına ve adamına göre bir etkinlik düzenlemiş..Hiç bir  Basın ve Medya Derneği veya Cemiyet başkanları ile istişare yapılmadan sadece bir cemiyete konuşma hakkı verilmiştir. Sadece bu Memlekette bu cemiyet yok. Kimse başka bir dernek veya cemiyet adına konuşma hakkına  sahip değildir.  Ancak Malatya'da kurulu olan tüm Dernek ve Cemiyetin oluru izni alınarak bu tip toplantılar uzamasın ve sıkıcı olmasın diye tüm Dernek ve Cemiyet adına belirlenen bir konuşmacı seçilebilir.  Yoksa hiç kimse birilerinin adına konuşma hakkına sahip değildir. Hele de Etkinlikte tüm Malatya'da kurulu Cemiyet ve Dernek başkanları ve üyeleri varken  , Sadece kendisinin ve  Cemiyetinin   probagandasını yapma hakkına hiç sahip değildir.

 

Başkan Zeki Dağ , Malesef  Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Aysun Bay Karabulut, Tarafından düzenlenen o geceye yine geçen yıllarda başka kurumlarda olduğu gibi bu programada gölge düşmüştür. Bu organizasyonu kim yapmıssa art niyetli ve bilinçli bir şekilde bir cemiyet haricinde diğer tüm dernek ve cemiyetleri yok saymıştır. Bu tutum ve davranış asla kabul edilemez  Malatya'da bu ayrıştırma ve ötekeliştirme bir Üniversite tarafından yapılamaz.. Bu tip etkinlikleri  Eğer bir cemiyetin derneğin şovuna dönüştürecekseniz bir daha diğer basın ve medyayı davet etmeyin... Malatya’mızda sadece cemiyet yoktur. Cemiyet tek başına Malatya'daki diğer cemiyet ve Dernekleri  temsil etmiyor ve edemez de ..

 

Malatya’mızda çok önemli basın dernekleri vardır. Bunlardan biride Anadolu Basın Birliği Derneğidir.

 Anadolu Basın Birliği Malatya Şube Başkanı Zeki Dağ, ​  Anadolu Basın Birliği Malatya Şubesi, Bir genel merkeze sahiptir. Anadolu Basın Birliği Derneği Büyük bir dernektir ve 1974 yılında bakanlar kurulu kararıyla kurulan bir büyük dernektir. Bizler dernek başkanları bu gün varız yarın yokuz. Unutmayınız ki Dernekler bakidir ve kalıcıdır. Bizler Derneğimize gelecek bir yanlışı ayrıştırıcı bakış açısını asla kabul etmeyiz ve edemeyiz. Biz Anadolu Basın Birliği Derneği olarak ne makam ne koltuk nede çıkar peşindeyiz. Bizim hesabımız doğrunun , haklının ve Hakkın yanında olmaktır.. Bizler Başkaları gibi başka hesapların çıkar işlerinin içinde asla olmayız.  Bizler koltuk ve çıkar peşine asla düşmeden   sadece ve  sadece  yaptığımız işi en doğrusundan en helalinden nasıl yaparız üyelerimizi daha iyi daha sağlıklı nasıl ortamlar oluştururuz  ve gelişen yeni teknolojide nasıl ayakta tutarız mücadelesi içerisinde çalışmalar yaparız.

 

Bizler Malatya'mıza ve Ülkemize nasıl faydalı oluruz  vatandaş ve Devlet arasında kurumlar arasında nasıl sağlıklı köprü kurar iletişim sağlarız derdindeyiz. Biz Asla ve asla İçi boş Cemiyet ve Dernek olmadığımızı yıllardır yaptığımız etkinlikler ve icraatlar ile ortaya koyan bir dernerk olduk.  Ama Malatya'da içi  boş Tabela cemiyeti ve dernekleri var.. Malum Cemiyetin değirmenine su taşıyanlar var..  Biz Anadolu Basın birliği olarak Malatya'mızda basın ve medyada çalışan tüm arkadaşlarımızla ister üyemiz olsın ister olmasın hep kardeşçe ve istişare içerisindeyiz. Hiç kimseyi ayrıştırmaz ötekileştirmeyiz.. Dernek ve Cemiyetlerimiz farklıda olsa hepimiz aynı misyona  hizmet ediyoruz..Hepimiz aynı geminin içerisindeyiz. Ama malesef bazıları kendi çıkarları için Malatya basının birliği ve beraberliğinden korkmaktadırlar...

Malatya Basını ve Medyası Sizlerin Konu Mankeni Değildir...

Başkan Zeki Dağ , Malatya Turgut Özal Üniversitesi  Malatya’mızda önemli olan basın kuruluşları Anadolu Basın Birliği Malatya Şubesi, Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti, Anadolu Basın Yayın Birliği, Radyocular Derneği, Malatya Gazeteciler Derneği, Anadolu Spor Medyası ve Yazarları Derneği, İnternet Haberciler Derneğini yok saymıştır tanımamazlıktan gelmiştir... Malesef Malatya’mızın bu kadar cemiyetini ve derneğini  bilmeyen yöneticiler varmış. Malatya’mız için çok üzücü.

 

Malatya Turgut Özal Üniversitesi  ev sahibi olarak düzenlemiş olduğunuz 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününe gölge düşürdünüz.. Malatya'da Medya'nın ve Basının ayrıştırılmasına ve kutuplaştırılmasına sizde  çanak tuttunuz.... 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü bir cemiyetin probaganda ve kendini övme günü değildir. Ya tüm cemiyet  ve dernek başkanlarına söz hakkı vereceksiniz yada istişare ile alınan karar sonucu tüm Malatya medyası adına konuşacak sözcüye konuşma hakkı vereceksiniz.. Turgut Özal Üniversitesi  ve Rektörü Aysun Bay Karabulut olarak  tüm Malatya basınını kucaklamak ve herkese eşit mesafede durmak zorundasınız. Sadece sizin için bir cemiyet ve dernek varsa muhattabınmız onlarsa bundan sonra bizleri hiç bir etkinliğinize davet etmeyin. Bizlere bültenlerinizi yollamayın. Bizlerde şu memlekette duracağımız yeride bilelim...  Biliyoruz bu gecenin bu noktaya gelmesini sizde arzulamaz ve istemezdiniz. Ama o geceyi düzenleyen sizsiniz hesabını soracak olanda sizlersiniz.. Sadece bir  cemiyet başkanını konuşturma fikri kimden çıkmış ise bunun hesabını soracak olan sizsiniz.   Bu tip insanlar sizin geleceğinize , Rektörlüğünüze ve Malatya Turgut Özal Üniversitesine bilerek veya bilmeyerek zarar vermektedir..

 

Malatya Basını Arasında Ayrımcılık Yapmaya Kimsenin Hakkı Yok..

Ne yazık ki Malatya son yıllarda Medya ve Basın alanında hiç olmadığı kadar kutuplaştı .. Malesef buna siyasiler , Milletvekilleri ,  Belediye Başkanları , Parti İl Başkanları ve Sivil Toplum Örgüt yöneticileri sebep oldu.  Bizler Malatya medyası olarak birlik ve beraberlik dedikçe onlar hep ayrıştırıcı  benim derneğim benim cemiyetim benim basınım anlayışında oldu. İlişkilerine göre medyayı şekillendirme arayışında oldular.. Biz Anadolu Basın Birliği ve Üyeleri olarak bu   dvranışları kınıyoruz. Eminim diğer  malum cemiyet haricindeki tüm arkadaşlarımızda kınıyor tepki gösteriyorlardır..

 

Başkan Zeki Dağ , Eğer Malatya'mız ve Ülkemiz için birlik ve beraberliğin dilini kullanacaksanız biz sonuna kadar varız. Ama yok sadece benim gazetecim basınım diyecekseniz ona göre davranacaksanız. Bizde duracağımız yeride çok iyi biliriz ona görede daranırız Ama biz bu zamana kadar yayın politakımızdan ve kişiliğimizden taviz vermedik aslada vermeyiz. Bizler asla kirli işlerin akçeli işlerin içinde olmadık. Cemiyet ve Dernek adı kullanarak  çıkar sağlamadık yolumuza bakmadık Gazeteci olanların hak ettiği kazanımları imkanları başka basınla medya ile alakası olmaya peşkeş çekmedik..  

 

Malatya'da Mesleğini Tehtitle Şantajla Yapanlara Pirim Verilmemeli

Aslında yazılacak çok şey var ama Malatya'mızın birliği ve beraberliği için susuyoruz.. Ama kimse artık bizleri uysal koyun görmesin artık haksızlığa  ,  adam kayırmacılığa  ve Malatya  medyasının hakkının gasp edilmesine   asla ve asla müsade etmeyiz.   Bu şehri yönetenlerin , siyasilerin ve Sivil Toplum Kuruluşlarının  artık mesleğini , kalemini , gaztesini , Televizyonunu  Radsyosunu , Haber Sitesini  ve Dergisini Hak için , halk için özgürce , bağımsızca ve en önemlisi dosdoğru yapanların yanında olması gerekir destek vermesi gerekir.. İşini şantajla , yalan haberlerle , iftirayla kirli ilişkilerle yapanlara pirim vermemeli , kıymet vermemeli temiz ve özgür basın istiyorsak hepimiz doğrunun ve namuslu insanların yanında olmalıyız.

 

Başkan Zeki Dağ , Belediyelerde , Kurum ve Kuruluşların başında olanların çok dikkatli olması gerekir. Göreve getirdiği insanlara çok dikkat etmesi gerekir. Siz yöneticilerin haberi olmadan kurum içerisinde sizin medya ve basın ile karşı karşı gelmeniz için ellerinden geleni yapan sözde çalışanlarınız var..  Bunları tesbit edin. Sizlerin haberi olmadan sizlere bir çok cephe açan insanlar var  çalışanlarınız var..  Sizleri kurumlarla bilerek veya bilmeyerek karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar bizden söylemesi..Tabı işini helalinden hakkıyla yapan  çalışan kardeşlerimiz kurumlarının ve başkanlarının amirlerinin en iyi şekilde temsil edilmesi için gecesini gündüzüne katan kardeşlerimize selam olsun.... Onlara Anadolu Basın Birliğ Malatya Şube Başkanı Zeki Dağ ve  tüm Yönetim kurulum adına teşekkür ediyorum..

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Malatya, Basını, Arasında, Ayrımcılık, Yapamazsınız,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı