Haber Detayı
12 Ağustos 2019 - Pazartesi 18:02 Bu haber 1341 kez okundu
 
MAFSAD da Belgesel Gösterimi ‘SON HALKA’
Malatya Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği-MAFSAD Hibe Programı kapsamında desteklenen , Son Halka’ isimli demirci Yusuf Bayyiğit’in hayatının anlatıldığı belgesel gösterimi yapıldı..
Kültür-Sanat Haberi


MAFSAD da Belgesel Gösterimi ‘SON HALKA’

T.C. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığınca Yerel STK’lar Hibe Programı kapsamında desteklenen Malatya Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği-MAFSAD tarafından yürütülen, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu tarafından da desteklenen Come and Join Us/Gel Katıl Bize adlı AB projesi çerçevesinde ‘Son Halka’ isimli demirci Yusuf Bayyiğit’in hayatının anlatıldığı belgesel gösterimi yapıldı..

 

Mafsad Yönetim Kurulu başkanı İnan Orhan yaptığı açıklamada, ‘ Yusuf usta Malatya için çok büyük bir değer, zanaatı sanata çeviren ustalığı tartışılmayacak biri. Bunun yanında renkli kişiliği ve insani vasıflarıyla her yönden takdire değer bir abimiz. Onun hayatının ve mesleğinin anlatıldığı bu belgeselin ev sahipliğini yapmak önce şahsım adına benim sonra Mafsad adına bizim için çok büyük mutluluktu’ dedi.

 

Sunuma Adıyaman’dan katılan Adıyaman ve çevre illeri Süryani Kadim Metropoliti Grigoriyos Melki Ürek, ‘ Bizler ortak kültürlerden gelen ve aynı coğrafyada yüzyıllardır kardeşçe ve birarada yaşamış halkların çocuklarıyız. Bu akşam burada MAFSAD da cemaatimizin üyelerinden Yusuf Ustanın belgeselini izlerken bir kez daha fark ettim ki dini inançlarımız farklı olsa da bizler bu coğrafyanın zenginlikleriyiz ve biriz. Etkinliğe ev sahipliği yapan MAFSAD’ a teşekkürlerimi sunuyorum’ dedi.

 

Belgeselin yönetmeni Oğuzhan Demirtaş, ‘ Yusuf Ustanın ata mesleği olan sıcak demirciliği bugün getirdiği nokta ve damascus çeliğiyle ürettiği sanatsal çalışmalar dikkatimi çekti. Yüzlerce yıllık içinde yetiştiği kültürden beslenen ustanın hayatını daha yakından tanımak ve bu değeri topluma anlatmak için ‘Son Halka’ isimli belgeseli çektim.

 

Oğuzhan Demirtaş, ilk ve orta öğretimini Malatya’da tamamladı. İstanbul Maltepe üniversitesi Radyo Sinema ve Televizyon bölümünü birincilikle tamamladı. Yurt içi ve yurt dışında film projelerinde görev aldı. Şu anda kültür Bakanlığının desteklediği ve çekimleri devam eden ‘An’ belgesel film projesinde kameraman ve görüntü yönetmeni olarak görev almaktadır.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: MAFSAD, da, Belgesel, Gösterimi, ‘SON, HALKA’,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı