Haber Detayı
11 Mayıs 2019 - Cumartesi 11:48 Bu haber 1915 kez okundu
 
Litvanya'da Arguvan'lı Âşık Bektaş Kaymaz Etkinliği
Malatya Arguvan'lı Âşık Bektaş Kaymaz'ın Hayatı ve Eserleri Litvanya Vilnius Üniversitesi'nde Bir Etkinlikle Anlatıldı
Kültür-Sanat Haberi


Litvanya'da "Âşık Bektaş Kaymaz ve Anadolu'dan Ezgiler" Konseri

Düzce Üniversitesi Sanat Fakültesi Müzik Bölümü Dr Öğretim Üyesi Müslüm Akdemir, Litvanya Vilnius Üniversitesi'nin daveti üzerine Üniversitenin 440. Kuruluş yıldönümünü nedeniyle 04.04.2019 tarihinde Filoloji Fakültesi Türkoloji Bölümünde, Halk Edebiyatımızın önemli kaynağını oluşturan Âşıklık Geleneğinin Cumhuriyet Dönemi Temsilcilerinden biri olan 1913-1978 yılları arasında yaşamış, Malatya- Arguvanlı Âşık Bektaş Kaymaz'ın ; "Hayatı ve Eserleri"ni bölüm öğretim üyeleri ve öğrencilerine anlatarak;

 

Âşık Bektaş Kaymaz'ın ve Anadolu'nun yedi bölgesinden oluşturduğu repertuarındaki ezgileri bağlamasıyla çalıp söyleme geleneği ile seslendiren Dr Müslüm Akdemir, dinleyicilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Ayrıca öğrenciler Âşık Bektaş'ın "Aşağıdan Gelir Omuz Omuza, Çiğdem de Karışmış Güle Nergize" adlı eserini hep bir ağızdan seslendirdiler.

Proğram sonunda Dr. Müslüm Akdemir, Âşık Bektaş Kaymaz'ın Hayatı ve Eserleri "Anadolunun Yoksul Ve Kıraç Toprakları Arguvandan" adlı yayınlanmış bulunan kitabını Türkoloji Bölümü adına Doç. Dr Galina Miskiniene'ye ve Litvanya Üniversitesi Kütüphanesi adına ise Öğretim Üyesi Natela Statkiene' ye takdim etti ve davetlerinden dolayı Üniversite yetkililerine teşekkür etti.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Litvanya'da, Arguvan'lı, Âşık, Bektaş, Kaymaz, Etkinliği,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı