Haber Detayı
28 Mayıs 2019 - Salı 17:04
 
“Lider Çocuk Tarım Kampı“ Sona Erdi
Tarım ve Orman Bakanlığı , Malatya İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortak organize edilen "Lider Çocuk Tarım Kampı" sona erdi.
Eğitim Haberi


Tarım ve Orman Bakanlığınca "Lider Çocuk Tarım Kampı" adı altında İlköğretim 4. sınıf öğrencilerine, doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla etkinlik gerçekleştirildi.

 

Bu çerçevede İl Milli Eğitim Müdürlüğü'yle işbirliği yapılarak Malatya Yeşilyurt İlçesindeki Karakavak İlkokulu 4. Sınıf öğrencilerinden, velilerinden yazılı muvafakat alınan 27 öğrenci, 21-23 Mayıs - 2019 tarihleri arasında İl Müdürlüğümüzce hazırlanan program doğrultusunda Okul Müdür Yardımcısı Yılmaz TAŞDEMİR, Sınıf Öğretmenleri Aysel YAYLAGÜL ve Melike TURAN gözetiminde etkinliklere katıldı.

 

Kamp esnasında Malatya İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğünü ziyaret eden öğrencilere Katılım Belgelerini veren İl Müdürü Tahir MACİT, kamp uygulamasının çocuklar açısından öneminden bahsederek "Ülkemiz tarımsal açıdan dünyada büyük bir öneme haizdir. Kendi ihtiyacını üreten, ihracat yapan nadir ülkelerden biriyiz. İlimiz de ülkemiz için önemli bir tarımsal potansiyele sahiptir. İlimize özel kayısı ürünümüzün yanı sıra birçok ürünün üretimi de  gerçekleştirilmektedir. İnsanlık var olduğu sürece tarım da önemini yitirmeyecektir. Çünkü beslenmemiz için gerekli olan gıdalar tarımsal faaliyetlerle elde edilmektedir. Bu gıdaların üretiminden tüketiciye sunumuna kadar her aşamasında bizler hem eğitim hem de denetim görevlerini yürütmekteyiz. Ayrıca tarımsal üretimin gelişmesi için Bakanlığımızca birçok konuda üreticilerimize teşvik ve desteklemeler sağlanmaktadır. Sevgili çocuklar, sizler çok şanslı öğrencilersiniz. Kamp süresi boyunca ilimizin tarımsal kurum ve kuruluşlarını gezerek gıda, tarım, hayvancılık konularının yanı sıra "Sıfır Atık Projesi" kapsamında hem nazari hem de uygulamalı bilgiler alacaksınız ve bilgilendirme gezilerine katılarak görsel olarak bilgilendirileceksiniz. Hem eğlenecek, hem de çok şey öğreneceksiniz. Bakanlığımızca 2014 yılından itibaren uygulamaya konulan "Lider Çocuk Tarım Kampı" projesinin çok yararlı olduğunu önceki yıllarda yaptığımız kamp etkinlikleri neticesinde gördük, bu yılki kamp etkinliklerinin de sizler için çok yararlı olacağını düşünüyorum. İlkokulu bitirerek ortaokula geçen sizlere bu kamp bir mezuniyet hediyesi de olacaktır. Ömür boyu unutamayacağınızı düşündüğüm bu kampın tadını çıkarın." dedi.

 

Karakavak İlkokulu Müdür Yardımcısı Yılmaz TAŞDEMİR "Sayın Müdürümüzün bahsettiği gibi kamp, öğrencilerimiz için hem bilgilendirme hem de mezuniyet hediyesi olmuştur. Bu nedenle kamp için okulumuzu tercih eden Sayın İl Müdürümüze, bizlere kapılarını açan ve her konuda yardımcı olan tüm kurum ve kuruluşlara öğrencilerimiz adına teşekkür ederim." dedi.

 

Kampın ilk gününde okullarından alınan öğrencilere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde konu uzmanları tarafından Sıfır Atık konusunda eğitimler verildi, filmler izletildi, öğrencilerin Sıfır Atık Projeleri görüşüldü ve değerlendirildi.

 

Malatya Büyükşehir Belediyesi Orduzu Plastik Atık Dönüşüm Tesislerinde inceleme ve bilgilendirme gezisinin ardından Hayvanat Bahçesinde gezi yapıldı.

 

Kampın ikinci gününde, Malatya İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne getirilen öğrenciler, İl Müdürlüğü birimlerinde bilgilendirme gezisinden sonra Malatya İl Tarım ve Orman  İl Müdürünü  ziyaret ederek Katılım Belgelerini aldılar.

 

Organize sanayinde bulunan pestil ve şekerleme fabrikası ile dondurma fabrikası gezilerek, öğrenciler işyeri sorumlu yöneticileri tarafından bilgilendirildiler. Öğrencilere pestil, şekerleme ile dondurma ikram edildi. Yeşilyurt Belediyesi Ambalaj Atığı Toplama Ayırma Tesisinde düzenlenen inceleme ve bilgilendirme gezisinden sonra Kayısı Araştırma Enstitüsü'ne geçildi. Oyunlar ve eğlencelerden sonra burada bitki yetiştirme, doğal kaynaklarımızın korunması ve sürdürülebilirliği ile ilgili bilgilendirme, Toprak ve Yaprak Analiz Laboratuvarlarında uygulamalı atölye çalışması ile Gen Kaynakları parsellerinde inceleme gezileri yapıldı.

 

Kampın üçüncü günü Doğa Koruma ve Milli Parklar 15.Bölge Müdürlüğü Kamp Alanında düzenlenen Kahvaltıdan sonra Ağaçlandırma ve Koruma alanlarındaki arazilerde inceleme ve bilgilendirme gezisi yapıldı. Yaban Hayatı Tanıtım Merkezi gezildi.

 

Oyunlar ve eğlencelerden sonra İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi kampüsündeki Sera, süs bitkileri ve atçılık birimlerinde bilgilendirme ve inceleme gezileri yapıldı. Burada öğrenciler atlara binerek gezinti yaptılar. Kampın son günü olması dolayısıyla geleneksel hale gelen karpuz kesimi gerçekleştirildi ve öğrenciler oyunlar oynayarak eğlendiler.

Kamp süresince desteklerini esirgemeyen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz. 

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: , , “Lider, Çocuk, Tarım, Kampı“, Sona, Erdi,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı