Haber Detayı
11 Mayıs 2018 - Cuma 00:16
 
"Lider Çocuk Tarım Kampı" Sona Erdi
İlköğretim 4. sınıf öğrencilerine, "Lider Çocuk Tarım Kampı" adı altında doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.
Eğitim Haberi


Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığınca "Lider Çocuk Tarım Kampı" adı altında İlköğretim 4. sınıf öğrencilerine, doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla etkinlik gerçekleştirilmesi planlanmıştır.

 

Bu çerçevede İl Milli Eğitim Müdürlüğü'yle işbirliği yapılarak Malatya Yeşilyurt İlçesindeki Şehit Koray Seçkin İlkokulu 4-A Sınıfı öğrencilerinden, velilerinden yazılı muvafakat alınan 24 öğrenci, 02-04 Mayıs - 2018 tarihleri arasında İl Müdürlüğünce hazırlanan program doğrultusunda Sınıf Öğretmeni Vedat GÖKTAŞ gözetiminde etkinliklere katıldılar.

 

Kamp esnasında öğrencileri ziyaret eden İl Müdürü Tahir MACİT, kamp uygulamasının çocuklar açısından öneminden bahsederek "Ülkemiz tarımsal açıdan dünyada büyük bir öneme haizdir. Kendi ihtiyacını üreten, ihracat yapan nadir ülkelerden biriyiz. İlimiz de ülkemiz için önemli bir tarımsal potansiyele sahiptir. İlimize özel kayısı ürünümüzün yanı sıra birçok ürünün üretimi de  gerçekleştirilmektedir. İnsanlık var olduğu sürece tarım da önemini yitirmeyecektir. Çünkü beslenmemiz için gerekli olan gıdalar tarımsal faaliyetlerle elde edilmektedir. Bu gıdaların üretiminden tüketiciye sunumuna kadar her aşamasında bizler hem eğitim hem de denetim görevlerini yürütmekteyiz. Ayrıca tarımsal üretimin gelişmesi için Bakanlığımızca birçok konuda üreticilerimize teşvik ve desteklemeler sağlanmaktadır. Sevgili çocuklar, sizler çok şanslı öğrencilersiniz. Kamp süresi boyunca ilimizin tarımsal kurum ve kuruluşlarını gezerek gıda, tarım, hayvancılık konularının yanı sıra "Beslenme ve Gıda için Biyoçeşitlilik Projesi" kapsamında "Yenilebilir Yabani Bitki Türleri" konularında hem nazari hem de uygulamalı bilgiler alacaksınız ve bilgilendirme gezilerine katılarak görsel olarak bilgilendirileceksiniz. Hem eğlenecek, hem de çok şey öğreneceksiniz. Bakanlığımızca 2014 yılından itibaren uygulamaya konulan "Lider Çocuk Tarım Kampı" projesinin çok yararlı olduğunu önceki yıllarda yaptığımız kamp etkinlikleri neticesinde gördük, bu yılki kamp etkinliklerinin de sizler için çok yararlı olacağını düşünüyorum. İlkokulu bitirerek ortaokula geçen sizlere bu kamp bir mezuniyet hediyesi de olacaktır. Ömür boyu unutamayacağınızı düşündüğüm bu kampın tadını çıkarın." dedi.

 

Sınıf Öğretmeni  Vedat GÖKTAŞ "Sayın Müdürümüzün bahsettiği gibi kamp, öğrencilerim için hem bilgilendirme hem de mezuniyet hediyesi olmuştur. Bu nedenle kamp için sınıfımı tercih eden Sayın İl Müdürümüze, bizlere kapılarını açan ve her konuda yardımcı olan tüm kurum ve kuruluşlara öğretmenleri olarak öğrencilerim adına teşekkür ederim." dedi.

 

Kampın ilk gününde okullarından alınarak İl Müdürlüğüne getirilen öğrencilerle tanışma töreninden sonra, öğrencilere "Beslenme ve Gıda için Biyoçeşitlilik Projesi" kapsamında "Yenilebilir Yabani Bitki Türleri" konularında Ziraat Mühendisi Canan OMAÇ ve Teknisyen Zehra ELBİR tarafından bilgilendirme yapıldı, öğrencilerin soruları cevaplandırıldı. Öğleden sonra bisküvi fabrikası ile dondurma fabrikası gezilerek, öğrenciler işyeri sorumlu yöneticileri tarafından bilgilendirildiler. Öğrencilere bisküvi ile dondurma ikramı yapıldı.

 

Kampın ikinci gününde, Doğa Koruma ve Milli Parklar 15.Bölge Müdürlüğü Kamp Alanında düzenlenen Kahvaltıdan sonra Ağaçlandırma ve Koruma alanlarındaki arazilerde "Yenilebilir Yabani Bitki Türleri" inceleme ve bilgilendirme gezisi yapıldı. Yaban Hayatı Tanıtım Merkezi gezildi. Oyunlar ve eğlencelerden sonra Kayısı Araştırma Enstitüsü'ne geçildi. Burada bitki yetiştirme, doğal kaynaklarımızın korunması ve sürdürülebilirliği ile ilgili bilgilendirme, Toprak ve Yaprak Analiz Laboratuvarlarında uygulamalı atölye çalışması ile Gen Kaynakları parsellerinde ve Seralarda inceleme gezileri yapıldı.

 

Kampın üçüncü günü öğleden önce İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi kampüsündeki deneme parsellerinde, seralarda ve atçılık biriminde öğrencilere Battalgazi MYO Yönetim ve Organizasyon Bölümü Başkanı Doç. Dr. Şanlı KABAKTEPE tarafından bilgilendirmeler yapıldı. Battalgazi Osmanlı Otağı'nda yenen öğle yemeğinden sonra gidilen Sultansuyu TİGEM hayvancılık ve atçılık birimlerinde öğrencilere bilgilendirmeler yapıldı. Burada öğrenciler hipoterapi merkezinde atlara binerek gezinti yaptılar. Bilgilendirmelerin ardından kampın son günü olması dolayısıyla geleneksel hale gelen karpuz kesimi gerçekleştirildi ve öğrenciler oyunlar oynayarak eğlendiler.

 

İl Müdürü Tahir MACİT, Doğa Koruma ve Milli Parklar 15.Bölge Müdürlüğü Malatya İl Müdürü Bekir KORKMAZ ve Şehit Koray Seçkin İlkokulu Müdürü Mehmet GÜLER tarafından kampa katılan öğrencilerin Katılım Belgeleri törenle dağıtıldı.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: , "Lider, Çocuk, Tarım, Kampı", Sona, Erdi,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı