Haber Detayı
11 Mayıs 2018 - Cuma 00:32
 
Kayısıda Şeftali Güvesine Karşı Uyarı Yapıldı
Malatya'lı Kayısı Üreticileri Kayısı Ağaçlarında Meyvelere Zarar Veren Şeftali Güvesi Zararlısına Karşı Mücadele Konusunda Uyarıldı.
Ekonomi Haberi


KAYISI AĞAÇLARINDA MEYVELERE ZARAR VEREN ŞEFTALİ GÜVESİ ZARARLISINA KARŞI İLAÇLAMAYI İHMAL ETMEYİNİZ!

 

Malatya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Kayısı Ağaçlarında Meyvelere Zarar Veren Şeftali Güvesi Zararlısına Karşı Nasıl Mücadele Verilmesi Gerektiği Konusunda Kayısı Üreticilerini Uyardı.

Kayısı ağaçlarında meyvelerin olgunlaşma döneminde dökülmesine ve kurtlanmasına sebep olan Şeftali Güvesi Zararlısına karşı ilaçlama zamanını belirlemek için o bölgeyi ekolojik olarak temsil eden kayısı bahçelerinin olduğu yerlere Şeftali Güvesi tuzakları kayısı ağacının güney yönüne 1.5-2 metre yüksekliğindeki uygun dala asılır. Bu tuzaklarda haftalık sayımlar yapılır.

 

Yoğunluk bakımında tuzakta görülen kelebek sayısı 1-haftada 20'yeulaşırsa bu bahçelerin bulaşık olduğu anlaşılır. Bu dönemde fenolojik olarak kayısı çekirdeğinin siyahlaşmış, renk değişiminin ve hafif tatlanmanın olması gerekir. 2018 yılı İlkbahar aylarının sıcak geçmesi nedeniyle bu zararlı geçen yıllara göre daha erken kurtlanmaya sebep olabilir. Bu yıl üreticilerimizin daha duyarlı olması ve bahçelerini iyi takip etmesi büyük önem arz etmektedir.

 

Şeftali Güvesine karşı Bakanlığımızın ruhsat verdiği Malathion terkipli ilaç kullanılır. İlacın etkinlik süresi dikkate alınarak ilaçlama tekrarlanabilir. Fakat bu dönemde kayısı bahçelerinde Erik Koşnili mücadelesi için yine Bakanlığımız tarafından geçici olarak ruhsatlandırılan Thiacloprid 240g/I ya da Cypermethrin 250g/I ile ilaçlama yapılmış ise ayrıca ilaçlamaya gerek yoktur. Özellikle bir yıl önceden bu zararlının yoğun olarak görüldüğü bahçelerin zaman geçirilmeden ilaçlanması gerekmektedir. Bu dönemde yapılacak ilaçlama ile üreticilerimiz meyvelerini kurtlanmaya karşı korumuş olurlar.

 

Üreticilerimizin daha geniş bilgi almaları ve reçete yaptırmaları için İl ve İlçe Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

 

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Kayısıda, Şeftali, Güvesine, Karşı, Uyarı, Yapıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı