Haber Detayı
01 Mayıs 2019 - Çarşamba 10:31 Bu haber 1559 kez okundu
 
Kayısı Tezgahlara İndi
Mersin’in Mut ilçesinde yetişen kayısılarda hasat başladı ve kayısı tezgahlarda satılmaya başlandı.
Ekonomi Haberi


Meyvelerin erken yetişip, olgunlaştığı Mersin'in Mut ilçesinde, ilk kayısı hasatı yapıldı.

Malatya’da bu yıl  özellikle Nisan Ayında yaşanan soğuk hava , kar yağışı , don ve dolu nedeniyle kayısıda hasarın ne kadar olduğu henüz bilinmezken , Mersin’in Mut ilçesinde yetişen kayısılarda hasat başladı ve kayısı tezgahlarda satılmaya başlandı.

 

 

Malatya'da bu yıl yaşanan don nedeniyle kayısıda hasarın ne kadar olduğu henüz netleşmezken, Mersin'in Mut ilçesinde yetişen kayısı tezgahlarda yerini almaya başladı. 

 

Mersin’in Mut ilçesinde turfanda kayısıda hasat başladı. 120 bin ton rekolte beklenen ilçede açık alanda yetiştirilen sofralık kayısının ilk turfandası 15 - 20  liradan alıcı buldu..

 

Malatya'da tezgahlarında Mut Kayısı satan İş yeri sahipleri   kayısının henüz çağla halinde bile olmadığını, ancak Mut kayısılarının erken yetiştiğini belirterek, tezgahlarda yerini aldığını , Malatya kayısısına göre  Mut kayısının  Malatya Kayısısının asla yerini tutmadığını belirten esnaflar ve tüketiciler Mut Kayısısında şeker oranın düşük olduğunu ve mayhoş bir tatı olması nedeniyle Malatya'lıların kayısıya çokta rağbet etmediklerini söylediler.

 

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Kayısı, Tezgahlara, İndi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı