Haber Detayı
05 Temmuz 2020 - Pazar 11:33 Bu haber 3381 kez okundu
 
Karpuz Nasıl Seçilir? İyi Karpuz Nasıl Anlaşılır?
Karpuz mevsimi geldi. Manavlarda pazarlarda boy gösteren karpuz seçimi yıllardır konuşulur tartışılır. Peki ya istediğimiz tatta iyi karpuzu nasıl seçeriz?
Gündem Haberi


Karpuz seçimi görüntüsü çok iyi olsa da kimi zaman alıcısını hayal kırıklığına uğratabiliyor.

 

Çoğumuzun iyi bir karpuzu nasıl seçeceğine dair hiçbir fikri yoktur.

 

Genellikle vatandaşlar tezgahlarda gözüne kestirdiği bir karpuzu alıp şöyle bir iki vurur, çıkan sesi dinler iyi mi kötü mü olduğunu anlamaya çalışır.

 

Aslında karpuzun kabuğundaki bazı fiziksel özelliklerinden tadıyla ilgili bilgiye ulşabiliriz.

İYİ BİR KARPUZ NASIL SEÇİLİR?

Karpuz seçiminden anlayan uzmanların bu konuda ilginç tespitleri de olabiliyor..

 

Bunlardan bir tanesi düzgün şekilli bir karpuz tavsiyesi. 

*Karpuzun çürük kesik ve çöküntülü olanlarında uzak durmakta fayda var. Zira karpuzda yumru ya da şişlik olması karpuzun düzensiz miktarlarda güneş ışığı ya da su aldığı anlamına gelebilir.

 

*Bir diğer tavsiye ise karpuzun el yardımıyla yukarı kaldırılması.

Çünkü karpuz kendi büyüklüğüne göre ağır olmalıdır. Bu da karğuzun sulu olgun ve güzel olduğuna işaret eder. gösterir. Aynı ebatlarda iki karpuzdan en ağır olanını almak iyi bir seçim olacaktır

 

* Karpuzun üzerindeki sarı leke yani tarla izi çok önemlidir.

Karpuzun alt kısmında, tarla yeri olarak bilinen, kremsi sarı bir leke bulunur.  Bu leke karpuzun toprağa konduğu ve güneşte olgunlaştığı yerdir. Bu lekenin büyüklüğü ve koyusu makbuldür. Bir karpuzun tarla lekesi beyaz ise ya da hiç yoksa bu karpuzun çok erken toplandığı ve risk taşıdığı anlamına gelir.

*Karpuzun rengi de güzel olup olmadığına işaret eden diğer bir unsur.

Karpuzu alırken mutlaka rengibi kontrol edin.  İdeal güzel olgun bir karpuz koyu yeşil renkte olur görünüşü de parlak değil mattır. Çünkü tezgahlarda hayranlıkla izlediğiniz parlak bir karpuz genellikle olgunlaşmamıştır.

 

*Herkesin mutlaka denediği vurma tekniği karpuz için önemli ipuçları verir.

İyi bir karpuz seçmenin en bildik ancak herkesin beceremediği en önemli detay vurma tekniğidir. Uzmanlaşması zaman ister. Karpuza vurduğunuzda donuk bir ses geliyorsa bu karpuzun ham olduğunu gösterir. Karpuza vurduğunuzda yüzeyi sert olmalıdır, sesi ise tok gelmelidir.

 

*Karpuzun sapına bakmayı unutmayın.

Evet, karpuzun sapı onun iyi olup olmadığını gösteren önemli bir detay. Eğer karpuzun sapı kurumuşsa bu karpuz olgun ve de lezzetli anlamına gelir. Eğer sapı kuru değil ve yeşil renkteyse karpuz daha olgunlaşmamış demektir.

*Dilimlenmiş bir karpuz seçiyorsanız..

Dilimlenmiş karpuz seçiyorsanız parlak kırmızı etli ve koyu kahverengi ya da siyah çekirdekli dilimleri seçin. Beyaz damarlı ve bolca beyaz çekirdekli, etli yeri kurumuş ya da pörsümüş görünüyorsa veya çekirdeklerinden ayrılıyorsa bu karpuzdan uzak durun.

 

*Karpuzları cinsiyetine göre seçin...

Aslında cinsiyet seçimi çoğu kimsenin habersiz olduğu bir bilgidir. İşin ehli olanlar karpuzları "cinsiyetlerine göre" ayırt ederler. Uzun ve oval karpuzlar erkek yuvarlak karpuzlar dişidir. Erkek karpuzlar sulu, dişi karpuzlar ise tatlı olur.

https://www.milligazete.com.tr/haber/4950101/karpuz-nasil-secilir-iyi-karpuz-nasil-anlasilir

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Karpuz, Nasıl, Seçilir?, İyi, Karpuz, Nasıl, Anlaşılır?,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı