Haber Detayı
17 Mayıs 2019 - Cuma 17:48 Bu haber 1513 kez okundu
 
Karakaya Baraj Gölü Çevresinde Taşkın Riski Uyarısı
Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü Keban Baraj Gölü'nde olası bir taşkın riskine karşı Karakaya Baraj Gölü üzerinde kafes balıkçılığı yapan işletmeleri can ve mal kaybı güvenliği açısından gerekli tedbirlerin alınması konusunda uyardı.
Gündem Haberi


Türkiye’nin en büyük ikinci barajı olan  Keban Barajı Dolusavak Kapakları  15 yıl aradan sonra açıldı. 

Elazığ'ın Keban ilçesinde bulunan Keban Baraj Gölü'nde su kodunun maksimum seviyeye yaklaşması nedeniyle üç tahliye kapağı 15 yıl aradan sonra açıldı.

 

Baraj gölündeki su kodu, Fırat Havzası'na düşen bu yılki bol yağışlardan ve Fırat Nehri'ni besleyen Peri, Karasu ve Murat nehirlerinden gelen taşkın su etkisiyle 843.60 metreye yükseldi.

 

Maksimum kodu 845 metre olan Keban Baraj Gölü'nde olası bir taşkın riskine karşın su seviyesinin düşürülmesi amacıyla üç tahliye kapağı açıldı.

 

Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü ve Malatya Valiliği Keban Baraj Gölünde Su Seviyesinin Yükselmesinden  dolayı  Karakaya Baraj Gölü üzerinde kafes balıkçılığı yapan işletmelerin can ve mal kaybı güvenliği açısından gerekli tedbirlerin alınması konusunda uyarıda bulundu.

Yapılan Uyarıda

2019 yılının beklenenden fazla yağışlı geçmesi nedeni ile Murat ve Fırat nehrine gelen sularda son zamanlarda büyük bir artış görülmüştür. Fezeyan başlangıç döneminin başlaması ile birlikte Keban Baraj Gölü'nün kısa sürede dolması beklenmektedir. Gelen suya bağlı olarak Mayıs ayında normal işletme şartları dışında kontrollü olarak baraj kapaklarının açılarak barajın mansabına su bırakılmasının planlanmaktadır.

 

Keban Baraj Gölü'nün maksimum su seviyesi 845,00 m olup, 15.05.2019 tarihinde su seviyesi 843,21 m'dir. Baraj gölü günlük ortalama 15­20 cm yükseldiği için barajın dolusavak kapakları 844,00 m kotunda açılacağı ilgi yazı ile bildirilmiştir.

 

Bu sebeple vatandaşların ve Karakaya Baraj Gölü üzerinde kafes balıkçılığı yapan işletmelerin can ve mal kaybı güvenliği açısından gerekli tedbirlerin alınması ve uyarıların yapılması hususunda;
 

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Karakaya, Baraj, Gölü, Çevresinde, Taşkın, Riski, Uyarısı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı