Haber Detayı
01 Nisan 2019 - Pazartesi 13:40 Bu haber 1536 kez okundu
 
İşte Malatya Geneli 31 Mart Yerel Seçim Sonuçları
Malatya'da 13 belediyenin 8 belediyeyi AK Parti, 3 belediyeyi CHP, 1 belediyeyi MHP, 1 belediyeyi de bağımsız kazandı.
Siyaset Haberi


Malatya'da 31 Mart yerel seçimleri heyecanı yaşandı. 13 belediyenin olduğu kentte 8 belediyeyi AK Parti, 3 belediyeyi CHP, 1 belediyeyi MHP, 1 belediyeyi de bağımsız kazandı. 

562 bin 216 kayıtlı seçmenin bulunduğu Malatya’da, resmi olmayan rakamlara göre 455 bine yakın seçmen sandık başına gitti. Büyükşehir Belediyesinde Cumhur İttifakının adayı olanak Parti Adayı Selahattin Gürkan oyların yüzde 69’una yakını alarak seçimleri kazanırken 13 ilçede de sayımların tamamlandığı öğrenildi.

Merkez ilçelerden olan Battalgazi ilçesinde AK Parti’nin Cumhur ittifakı adayı Osman Güder yüzde 70 oy oranı ile ipi göğüslerken bir diğer merkez ilçe olan Yeşilyurt’ta yine Cumhur ittifakının AK Partili adayı Mehmet Çınar yüzde 64’e yakın bir oy ile seçimi kazanan taraf oldu.

 

Kentin diğer ilçelerinde de YSK’nın resmi olmayan sonuçlarına göre kazanan isimler belli oldu. AK Parti Pütürge, Doğanyol, Kale, Darende, Doğanşehir ve Yazıhan’da kazanırken Kuluncak ilçesinde de yine MHP’nin cumhur ittifakı adayı seçimi kazanan isim oldu. Cumhuriyet Halk Partisi ise Arguvan ve Hekimhan’da başkanlıklarını korumanın yanı sıra bir dönem önce AK Parti’de olan Arapgir ilçesini de kazandı. Akçadağ ilçesinde ise AK Parti’den istifa ederek bağımsız aday olan Ali Kazgan’ın kesin olmayan sonuçlara göre, en yakın rakibi CHP’nin adayı Mustafa Korkmaz’dan 266 oy farkla ipi göğüsleyen taraf olduğu öğrenildi.

Öte yandan seçimlerin çekişmeli geçtiği ilçelerden biri olan Darende’de seçimi az bir oy farkıyla kaybeden BBP’nin ilçe seçim kuruluna itiraz ettiği ve oyların yeniden sayıldığı gelen bilgiler arasında.

Resmi olmayan sonuçlara göre Malatya'da belli olan ilçelerde kazanan belediye başkanları ve partileri şöyle:

Akçadağ-Ali Kazgan- Bağımsız

Arapgir -Haluk Cömertoğlu- CHP

Arguvan -Mehmet Kızıldaş- CHP

Battalgazi -Osman Güder- AK Parti

Doğanşehir- Vahap Küçük- AK Parti

Darende- İsa Özkan- AK Parti

Doğanyol -Hakan Bay-AK Parti

Hekimhan -Turan Karadağ-CHP

Kale-Murat Koca- AK Parti

Kuluncak-Erhan Cengiz-MHP 

Pütürge-Mikail Sülük-AK Parti

Yazıhan- Nevzat Öztürk- AK Parti

Yeşilyurt -Mehmet Çınar- AK Parti

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: İşte, Malatya, Geneli, 31, Mart, Yerel, Seçim, Sonuçları, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı