Haber Detayı
03 Mayıs 2020 - Pazar 15:17 Bu haber 5232 kez okundu
 
İşte Gönül Belediyeciliğine Örnek Bir Davranış..
Diyarbakır Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu , Ramazan Ayında Yardım Kolisi Yerine İhtiyaç Sahibi Vatandaşlara Market Kartı Vererek Gönül Belediyeciliğine Örnek Oldu.
Gündem Haberi


Diyarbakır Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu'ndan , İşte Gönül Belediyeciliğine Örnek Bir Davranış..

 

Başkan Hüseyin Beyoğlu ,    ''Sağ Elin Verdiğini Sol El Görmemelidir'' Hadisini Örnek Alarak İhtiyaç Sahibi Vatandaşlara Gerçek İhtiyaçlarını Kendileri Evlerine Alsın Diye Market Kartı Verdi.

Diyarbakır Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu , İhtiyaç Sahibi Vatandaşlara , Basın Mensupları , Ajanslar , Kameralar , Fotoğraf Makinelerinin Önünde Yardımda Bulunmuyor.

 

Başkan Hüseyin Beyoğlu ,  tamda İslam Dininin emir ettiği gibi  ''Sağ Elin Verdiğini Sol El Görmemelidir''  anlayışından yola çıkarak  , İhtiyacı Olan Vatandaşa Kimseler Görmeden Market Kartı Vererek Yardımda Bulunuyor.. Vatandaş Acil İhitiyacını Kendisi Gidip Marketten İstediği İhtiyacını Alıyor ...

NOT :   ''Sağ Elin Verdiğini Sol El Görmemelidir'' Hadisini Açıklaması...

Bu hadis, Sadaka nasıl verilmelidir? bize bunu öğretiyor  Hadis’i şerif: Başka bir gölgenin bulunmadığı kıyamet gününde, Allah Teala yedi insanı Arşın gölgesinde barındıracaktır. Bunlardan biri de, sağ elinin verdiğini, sol elinin bilmeyeceği kadar sadakayı gizli veren kimsedir.” (Buhari, Ezan 36, Zekat 16; Müslim, Zekat 91)

 

Ayet’i kerime: “Eğer sadakaları(zekat ve benzeri hayırları) açıktan verirseniz ne güzel! Fakat gizleyerek fakirlere verirseniz bu sizin için daha hayırlıdır ve günahların bir kısmına da kefaret olur. Allah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.” (Bakara 2/271)

Peygamber Efendimiz (SAV)’in sağ elin verdiğini sol el görmemelidir (1) şeklindeki hadisi şerifinde İslam âlimlerince yapılan izahatlerde anlatılmak istenen şeyin insanların yaptığı ya da yapacağı maddi yardımların gizli olması gerektiğidir. İnsanların yaptıkları yardımları reklam etmesi başkalarına duyurması hoş olmaz. Üstelik yardım alan insanların gururları da kırılır. Bu nedenle gizli olması daha faziletlidir. Allah’ın bilmesi yeterlidir. Başkalarının bilmesine gerek yok.


 
İslam dini paylaşmayı, kardeşliği öğütlerken; kaçınılmasını da şiddetle öğütlediği bir şey vardır. O da şüphesiz övünmek ve başkalarını küçümsemektir. Peygamber efendimizin bu bilindik hadisi de bizlere bunu öğütlemektedir. Yardım yapın ancak bununla övünmeyin.


 
Zira yapılan yardımla övünmek kişiyi kibre götürür. Yardım edilen kişi için ise bu durum bir acizlik ilanı gibi olacağından kötü bir durumdur. Yardım edilmeye çalışılırken o insanı incitmeye kadar gidecek bir durum söz konusu olabileceğinden yapılan iyilik, yardım gizli tutulmalıdır. Bu söz bu durumu çok yerinde özetlemiştir.

 

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: , İşte, Gönül, Belediyeciliğine, Örnek, Bir, Davranış..,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı