Haber Detayı
16 Mayıs 2018 - Çarşamba 18:43
 
İnönü Üniversitesinden Filistin’deki Olaylara Tepki
İnönü Üniversitesi Rektörlüğü , Filistin halkının İsrail tarafından katliama uğraması üzerine “Kamuoyuna Duyuru” başlığıyla üniversitenin resmi web sitesi üzerinden yazılı açıklamada bulunuldu.
Gündem Haberi


ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı üzerine Filistin’in buna direnmesi karşısında Filistin halkının İsrail tarafından katliama uğraması üzerine İnönü Üniversitesi Rektörlüğü tarafından “Kamuoyuna Duyuru” başlığıyla üniversitenin resmi web sitesi üzerinden yazılı açıklamada bulunuldu.

 

14 Mayıs 2018 tarihinde ABD’nin elçiliğini Kudüs’e taşıma kararına direnerek meşru ve hukuki gösteri haklarını kullanan masum Filistin halkına karşı İsrail tarafından bir katliam gerçekleştirildiğini belirten açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

“ABD; aldığı bu kararla uluslararası hukuk, BM Kararları, tarihi ve sosyal gerçekleri görmezden gelip Ortadoğu’da istikrarsızlığa ve kaosa davetiye çıkarmış, terör devleti İsrail’i katliama teşvik etmiştir. Bu meşum kararın Nekbe/ Felaket Gününün 75. Yıldönümüne getirilmesi, olayın ne kadar büyük tahrik ve provokasyon boyutu içerdiğini gözler önüne sermektedir. Bütün dünyanın gözü önünde insan haklarına ve uluslararası hukuka açıkça aykırı bir şekilde gerçekleştirilen katliamın faillerini ve ortaklarını lanetliyoruz. Masum Filistin halkının haklarının Siyonist devlet tarafından on yıllardır sürekli olarak ihlal edilmesi, en temel özgürlüklerinden mahrum bırakılması ve son olarak bu katliama cüret edilmesi karşısında insanlığın, gür bir sesle ve topyekûn biçimde ‘dur’ demesi insanlık vicdanının bir gereğidir.”

 

“Tarih bu günleri kara bir leke olarak yazacaktır.” ifadesinin kullanıldığı açıklamada şöyle devam edildi:

 

“İşgalci konumundaki İsrail ve hamisi ABD, Ortadoğu’da mazlum insanlara karşı şiddet kullanmak suretiyle devlet terörü uygulanıyor. Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Ceza Mahkemesini göreve davet ediyoruz. Eğer uluslararası hukuk varsa ve insanlık bir nebze vicdan sahibiyse, bu katliama sebep olan İsrail ve ADB yetkileri aleyhine derhal soruşturma açarak gereğini yapmalarını bekliyoruz.  Bizler masum ve mazlum Filistin halkına başsağlığı dilerken sadece vatanlarını ve namuslarını savunurken şehit düşen kardeşlerimizle birlikte hukukun da katledildiğini tüm dünyanın er geç anlayacağını düşünüyoruz. Vicdan sahibi herkesi ABD ve İsrail’in uyguladığı zulüm karşısında tavır almaya, haksızlıklarını haykırmaya ve Filistin halkı ile dayanışmaya çağırıyoruz.”

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: İnönü, Üniversitesinden, Filistin’deki, Olaylara, Tepki,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı