Haber Detayı
10 Eylül 2018 - Pazartesi 10:44
 
Haksız Reklam Yapan Özel Hastaneye Para Cezası
Haksız Reklam Yapan Özel Dünya Göz Hastanesi Tazminata Mahkum Oldu
Sağlık Haberi


İki özel göz hastanesi arasındaki ‘rekabet’in davalık olduğu ortaya çıktı.

 

Sakarya’da faaliye gösteren İnci Göz Hastanesi, Dünya Göz Hastanesi’nin, reklâm yasağına uymayarak haksız rekabete yol açtığı gerekçesi ile konuyu yargıya taşıdı.

 

Mahkeme 4 yıl süren davada, Dünya Göz Hastane’ni haksız buldu. Mahkeme, haksız rekabetten kaynaklı olarak Sakarya’da bulunan hastaneye tazminat ödemesine hükmetti. Mahkeme, davalı hastanenin, haksız rekabet oluşturan reklamların önlenmesine karar verdi.


GÖZ hastalıkları alanında önde gelen 20 şubeli hastane zinciri Dünya Göz (Dünya Göz Hastanesi San. Ve Tic. AŞ) Sakarya’da faaliyet gösteren İnci Göz Hastanesi (Özel Ada Lazer Sağlık Hizm. San. Ve Tic. Ltd. Şti) ile, 5 yıl önceki reklam kampanyası nedeni ile davalık oldu. İstanbul 2. Asliye Ticaret mahkemesinde yargılaması 4 yıl süren ve gerekçeli kararı geçtiğimiz günlerde taraflara tebliği edilen edilen dava dosyasına göre süreçte şunlar yaşandı:

 

‘HAKSIZ REKABET’ İDDİASI

Dünya Göz Hastanesi, 2013 yılı ortasında yoğun bir reklâm kampanyası başlattı. Kampanyanın odağında ise, katarakt ameliyatlarında fark ücreti alınmayacağı konusu yer aldı. Türkiye genelinde yürütülen kampanyada, reklâm yasağının delindiğini iddia eden İnci Göz Hastanesi yetkilileri, konuyu yargıya taşıdı. Şubat 2014 yılında, Dünya Göz’e karşı, haksız rekabeten kaynaklı olarak tazminat davası açıldı.

 

YÜZDE 50’LİK DÜŞÜŞ
Davacı şirketin iddiasına göre, yürütülen kampanya ile reklâm yasağı delindi; kampanya nedeni ile haksız rekabet oluştu. Yine davacı tarafın iddiasına göre kampanya nedeni ile yaptıkları katarakt ameliyatı sayısında yüzde 50’lik düşüş oldu. Dava dilekçesinde ayrıca, Dünya Göz Hastanesi’nin, kampanyayı yaptığı yıl kârını yüzde 155 artırarak 25 milyon lira kâr elde ettiği, kendilerinin ise anılan yıl zarar ettikleri kaydedildi. Dava dilekçesinde, “Reklam yasağı olan bir alanda hastaları kendi hastanelerine çekmek istediler” denildi. Davacı hastane, 50 bin liralık manevi 1 milyon liralık da maddi tazminat talep etti.

 

İDDİALAR SOYUT
Dünya Göz adına Av. Mustafa Doğan’ın yaptığı savunmada ise özetle “İddialar asılsız ve afaki. Soyut iddialar nedeni ile açılan davanın reddine karar verilsin. Yürütülen kampanya, davacı şirkete yönelik de değildi. Kampanya bilgilendirme amaçlı yürütüldü” denildi.

 

BİLİRKİŞİ HEYETİ: 255 BİN LİRA ÖDENSİN
Mahkeme, tarafların gerekçe ve savunmaları yanı sıra bilirkişi raporu alınmasına karar verdi. 18 Şubat 2018 tarihli ek bilirkişi raporunda, davacı tarafın talebinde haklı olduğu, uğradığı zararın ise 255 bin lira olarak hesaplandığı kaydedildi.

 

‘HAKSIZ REKABET OLUŞTU’
Mahkeme, yaptığı yargılama sonrası kararını verdi. Kararda özetle “Dava konusu olan reklâm faaliyetleri reklâm yasağı kapsamında. Davalı haksız rekabette bulundu. Davacıya 200 bin TL maddi, 20 bin TL de manevi tazminat ödensin” denildi. Mahkeme, yargılama giderlerini de davalı şirketin üstüne bıraktı. Mahkeme, kararın bir örneğinin de gazetede ilan edilmesine hükmetti.

 

Mahkeme, dev hastane zincirini tazminata mahkûm etti
 


BİR İLK NİTELİĞİNDE

 

Davacı hastane adına dosyayı takip eden Av. Şenol Saltık, kararın, sağlık sektörü için bir ilk niteliği taşıdığına işaret ederek "Karar, haksız rekabet niteliğindeki reklâmların önlenmesi açısından son derece önemli. Reklamlarda, sektör temsilcileri doğrudan hedef alınmamakta. Ancak, sağlık sektöründeki tüm hastaneler için geçerli olan reklâm yasağı delinmek suretiyle, iş şartlarına uyulmamıştır. Herkes için geçerli olan kurallara uyulmaması, haksız rekabet eylemine neden oluyor.  Davalı hastaneye reklâm yapma yasağı getirilmiştir. Bu karar, haksız rekabet davalarında bir ilktir” dedi.

Kaynak - http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/mahkeme-dev-hastane-zincirini-tazminata-mahk-m-etti-40951333

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Haksız, Reklam, Yapan, Özel, Hastaneye, Para, Cezası,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı