Haber Detayı
17 Ocak 2021 - Pazar 17:09 Bu haber 2524 kez okundu
 
Gıda Zammında Dünya Lideriyiz
Hükümetin tarım politikaları yüzünden meyve sebze de her geçen gün biraz daha dışa bağımlı hale gelen Türkiye gıda zammında dünyada zirveye çıkmayı başardı
Ekonomi Haberi


Tarımda dışa bağımlılığı her geçen gün artan Türkiye, gıda fiyatlarında yıllık yüzde 20.6’ya ulaşan artışla OECD ülkeleri arasında şampiyon oldu

 

Koronavirüs salgının tüm dünya ülkelerinin ekonomilerini tahrip etmesi sonrası sıfıra yakın enflasyonun yaşandığı bir ortamda Türkiye, tüketici ve gıda fiyatlarındaki artışla şampiyon oldu.

GIDA ZAMMINDA DÜNYA LİDERİYİZ

Geçtiğimiz yılın aralık ayı itibarıyla yılda yüzde 14.6'ya ulaşan tüketici ve yüzde 20.6'ya ulaşan gıda fiyatları artışıyla Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında Arjantin'in ardından ikinci sıraya yerleşirken, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ülkeleri arasında lider konumuna yerleşti.

 

OECD verilerine göre tüm dünyada enflasyon şampiyonu ise Arjantin. Arjantin'de 2020 Aralık itibarıyla yıllık tüketici enflasyonu yüzde 35.8, gıda fiyatlarındaki artış oranı ise yüzde 40.4'e ulaşıyor.

CHP Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün verilerine göre dünya gıda fiyatlarının koronavirüs salgını nedeniyle son 7 aydır arttığını söyleyerek, “Dünyada gıda fiyatları 2011 yılındaki tarihi zirveye rağmen son 10 yılda yüzde 17 düşerken, bizde yüzde 225 arttı” diye konuştu. Şu anda dünyada tarımsal ürünleri stoklamaya doğru bir gidiş olduğuna dikkat çeken Sarıbal konuşmasının devamında  "Ülke içinde yeterli üretim olmayınca dışa bağımlı kalıyorsunuz. Dünyada tarımsal girdiler ve tarımsal ürünlerde fiyatlar yükseldikçe içeride üreticiye pahalı girdi ve tüketiciye de pahalı gıda olarak dönüyor. Tüm bunların nedeni AKP'nin 18 yıl boyunca uyguladığı ithalata dayalı tarım politikalarıdır.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK - https://www.milligazete.com.tr/haber/6131680/gida-zamminda-dunya-lideriyiz

Kaynak: (MHA) - Malatyahaberajans Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Gıda, Zammında, Dünya, Lideriyiz,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı