Haber Detayı
27 Nisan 2019 - Cumartesi 11:35 Bu haber 1279 kez okundu
 
FKA, Yabancı Uyruklu Öğrenciler İle Bir Araya Geldi
Fırat Kalkınma Ajansı, Fırat Üniversitesi’nde eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Eğitim Haberi


Fırat Kalkınma Ajansı, Yabancı Uyruklu Öğrencilere Yönelik Bilgilendirme Toplantısı Düzenledi.

Ülkemizde eğitim gören yabancı öğrencilere yönelik olarak, öğrencilerin geldikleri ülkeler ile bölgemiz arasında ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek amacı ile Fırat Kalkınma Ajansı, Fırat Üniversitesi ve Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde "Yabancı Uyruklu Öğrenci Potansiyelinin İhracata Yönelik Değerlendirilmesi" projesi hayata geçirilmektedir.

 

Uluslararası öğrencilerin gerek dil gerekse de ülkelerindeki network bağlamında potansiyelini harekete geçirmek isteyen Fırat Kalkınma Ajansı, Fırat Üniversitesi’nde eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.

 

Projenin öneminin altını çizen Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

 

“Daha önce firmalara yönelik gerçekleştirilen dış ticaret çalışmaları çerçevesinde firmalarımızın ihracat yaparken ihtiyaç duydukları yabancı diller sorulmuş ve anket sonucunda özellikle Arapça, Fransızca, Rusça ve İngilizce dillerinin bölgede yeterince bilinmemesine bağlı olarak dış pazara açılmakta sıkıntılar yaşadıkları tespit edilmiştir. Türkçe dahil olmak üzere en az iki dil bilen yabancı uyruklu öğrenciler arasından üniversite ile işbirliği içerisinde seçilen öğrenci arkadaşlarımıza Ajansımızın desteği ile temel düzeyde dış ticaret eğitimi vereceğiz. Ajansımız ve TSO işbirliği ile duyuru yapılarak firmalarımızın ihtiyaçları doğrultusunda bu öğrencilerle iletişim kurmaları sağlanacaktır. Bu kapsamda gerek dış pazara açılım gerekse de ihracat süreçlerine katkı sunulması amaçlanmaktadır. Bununla birlikte önümüzdeki süreçte eğitim programımıza katılan öğrenci arkadaşlarımız aracılığı ile kültür köprüleri oluşturarak ilişkilerin artırılmasını planlıyoruz.”

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: FKA,, Yabancı, Uyruklu, Öğrenciler, İle, Bir, Araya, Geldi, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı