Haber Detayı
18 Haziran 2019 - Salı 14:45
 
"Fidancılık Sektörü İstişare Toplantısı" Düzenlendi
Malatya'da fidan üreticiliği ve satışı yapan Fidancılık Sektörüyle İstişare Toplantısı düzenlendi.
Ekonomi Haberi


Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ve Fidan Üreticileri Alt Birliği (FÜAB) tarafından fidancılık sektörünün Türkiye'de ve Uluslararası piyasalarda güçlü bir altyapı oluşturabilmesi, güvenirliği ve çeşitleriyle bir marka olması için yapılacak olan yeni uygulama ve düzenlemeler hakkında bilgi vermek, talep ve sorunları yerinde tespit etmek amacıyla ilimiz fidan üreticilerinin de katılımlarıyla "Fidancılık Sektörü İstişare Toplantısı" düzenlendi.

 

Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü  toplantı salonunda düzenlenen istişare toplantısına Malatya İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, İl Müdür Yardımcısı Ahmet Turan Karaca, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Demet Köksal, Bakanlığımız Tohumculuk Daire Başkanlığından Adil Koçdemir ve Veyis Yurtkulu, Fidan Üreticileri Alt Birliği Başkanı Hurşit Nallı ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile ilimiz fidan üreticileri katıldılar.

 

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Malatya İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit "Malatya ilimizde 28 fidan üretici belgesine sahip firma bulunmaktadır. 25 adet üreticimiz İl Müdürlüğümüze beyannamelerini vermiştir. Üretim materyali, standart fidan ve sertifikalı fidan kontrollerimiz devam etmektedir. 8 adet üreticimizin 3 nolu damızlık parsellerini oluşturmuşlardır. 2018 yılı fidan üretimi 850 bin adet olup, 2019 yılı için yaklaşık 1 milyon 250 bin adet fidan üretimi tahmin edilmektedir. İlimizde fidan üretimi ismine doğru ve kaliteli bir şekilde üretilmekte ve her geçen yıl üretim miktarı artmaktadır. Düzenlediğimiz bu sektör istişare toplantılarıyla bir araya gelerek hem durum değerlendirmesi yapıyoruz ve hem de üreticilerimizin sorunlarını ve çözüm önerilerini görüşüyoruz."dedi.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: "Fidancılık, Sektörü, İstişare, Toplantısı", Düzenlendi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı