Haber Detayı
20 Kasım 2019 - Çarşamba 01:36 Bu haber 2140 kez okundu
 
Fendoğlu​: Kayısı Birliğin İvedilikle Tekrar Kurulması Gerekir
MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu TBMM Kurulunda yaptığı konuşmada Malatya'nın sorunlarını dile getirdi.
Siyaset Haberi


MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu​: " Kayısı Birliğin İvedilikle Tekrar Kurulması Gerekmektedir" 

Meclis'te MHP grubu adına yaptığı konuşmada:  "Battalgazi İlçesinin Neredeyse Tamamı Tarihtir. Dünyanın En Eski Kerpiç Sarayı’nın, İlk Devlet Şehrinin Ortaya Çıktığı, İlk Kılıçlar Ve Mühürlerin Bulunduğu, Resmi Dini Ve Kültürel Bir Merkez Olan 7000 Yıllık Tarihe Sahip, Arslantepe Unesco Kalıcı Listesine Girebilmek İçin Adımlarını Atmış Bulunuyor. 2020 Unesco Listesinde Yer Almak İçin Tüm Çalışmalar Devam Etmektedir. Battalgazi İlçemizde Bulunan Ulu Cami İran’daki Büyük Selçuklu Cami Geleneğinin Anadolu’daki Tek Örneğidir.Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı İse İpek Yolu Üzerindeki Son Osmanlı İmzasıdır.

 

Darende Krallar Şehri Değil Gönüller Şehridir. Gönüllerin Buluşma Noktası Olan, Devasa Yükseklikteki Kayalar Arasında Akan Tohma Çayı Kenarındaki Darende’deki Somuncu Baba Anadolu’nun Manevi Mimarıdır,

 

Akçadağ İlçemizde Bulunan Dünyaca Ünlü Arap Atlarının Yetiştirildiği Sultansuyu Harası, 65 Milyon Yıllık Jeolojik Bir Evrim Olan Levent Vadisi 28 Km’lik Uzunluğu, 240 Metre Yükseklikte Cam Terasına Sahip Anadolu’nun En Büyük Kanyonlarından Birisidir.

 

Her Adımı Tarihtir Malatya’nın birbirinden Güzel Konakları Ve Doğal Güzellikleriyle Tarih Ve Turizmin İç İçe Olduğu, Reyhan Çayı İle Şerbeti Ve Meşhur Köhnü Üzümüyle Bir Başkadır Arapgirimiz. Han-I Hekim Olarak Anılan Hekimhan İlçemiz Ceviz Ve Maden Diyarı Olarak Bilinir. Malatya Sanatçılarıyla Yetiştirdiği Devlet Adamlarıyla Misafirperver İnsanıyla Bu Ülkeye Her Zaman Katkı Sunmuş Ve Bu Güzel Ülkemizin Siyasi Ve Kültürel Tarihinde Her Zaman Önemli Bir Rol Üstlenmiştir. Kayısının Başkentidir

 

Malatya, Tadı Aroması Ve Yüksek Besin Değeriyle Dünyanın En Güzel Kayısısı Malatya’da Yetişir. Avrupa Birliği Coğrafi İşareti Tescil Belgesi Alan Malatya, Kuru Ve Yaş Kayısı Üretiminin Her İkisinde De Dünya Lideridir. Malatya Ekonomisinin Temel Gelir Kaynağı Kayısıdır. Yaklaşık 50.000 Ailenin Geçim Kaynağıdır. Kayısı Sadece Malatya İçin Bir Gelir Kaynağı Olmayıp Ülkemiz Ekonomisi İçin De Önemli Bir Döviz Girdisi Sağlamaktadır. 2018-2019 Sezonunda 99 Bin 461 Ton Kayısı İhracatı İle  251 Milyon 77 Bin Dolar, 2019 Yılı Ocak-Ekim Ayları Arasında 80 Bin Ton İhracat Gerçekleşmiş, 204 Milyon 742 Bin Dolar Girdi Sağlamıştır.Kayısısının En Önemli Sorunlarından Biri Hasat Döneminde Arz Fazlası Dolayısıyla Meydana Gelen Fiyat Düşüklüğüdür.Bu Sıkıntının Giderilmesi İçin Geçtiğimiz Günlerde Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk Temeli Atılmıştır.İlimiz İçin Önemli Bir Yatırımdır." dedi.

 

Fendoğlu, kayısıdaki sorunların giderilmesi için ise: "Fakat Bu Yatırımların Sahada Çiftçiye Yansımasının Sağlanması, Üreticinin Emeğinin Korunması Ve Yeni Pazar Araştırmalarının Sağlanması İçin Kayısı Birliğin İvedilikle Tekrar Kurulması Gerekmektedir. Ayrıca Şehir Merkezinde Şire Pazarı Dediğimiz Ve Kayısı Satışı Yapılan Alanın Şehrin İçine Sıkışmış Olan Halinden Kurtarıp Daha Modern Ve Daha Büyük Bir Yerleşkeye Alınması Önem Arz Etmektedir. TV’lerde Kayısı Tanıtımı Yapan Kamu Spotları hazırlanmalı. Türk Hava Yolları Uçuşlarında Kayısı İkram Edilmesi. Okullarda Ve Kamu Kuruluşlarında Kayısı Tüketimi Teşvik Edilip Çiftçimize Destek Sağlanmalıdır." dedi.

 

Sulama sorununa da değinen Fendoğlu: "Yüzde Atmışı Çiftçi Olan İlimizde Büyük Öneme Sahip Olan Ve  Sulu Tarım Arazilerimizin Can Kaynağı Ödenek Verildiği Takdirde Bitirilecek Olan Çok Sayıda Baraj Ve Gölet Projesi Bulunmaktadır. Bunlar : Doğanşehir-Erkenek Ve Elmalı,  Hekimhan-Güzelyurt Ve Budaklı,  Darende-Ayvalı, Merkez Yaygın,  Akçadağ-Taşevler Göleti, Yoncalı Barajının Tamamlanma İşi, Boztepe Barajı Pompaj Sulama, Teknik Analizleri Devam Eden Yapımı Önemli Olan Şilan Barajı, Yeşilyurt- Beylerderesi Taşkın Koruma İnşaatı gibi Bu Projelerinin Tamamlanması İçin 228 Milyon 501 Bin Tl Ödeneğe İhtiyaç Vardır. 2020 Bütçesinde Bu Ödeneğin Tahsisi Gerekmektedir." şeklinde konuştu.

 

Malatya'daki  hastanelerin durumuna da değinen Fendoğlu: "İlimiz 8 Kamu, 1 Üniversite Hastanesi, 7 Özel Sağlık Kurumu İle Toplamda 2972 Yatak Sayısına Sahip Ve Çevre İllerden Yoğun Hasta Sevki Yaşamaktadır. Coğrafi Konumumuzu Avantaja Çevirip Sağlık Turizminde Cazibe Merkezi Olmak, Bazı Önemli Tedavilerde İl Dışına Sevklerin Önlenmesi İçin, Yeni Kurulan Turgut Özal Üniversitemizde Tüm Teknik Ve Alt Yapı Çalışmaları tamamlanan  Tıp Fakültesinin Bir An Önce Kurulması İle Malatya Eğitim Ve Araştırma Hastanemizin Kapasitesi Arttırılarak Kurulacak Tıp Fakültesine Bağlanması Gerekmektedir." dedi.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Fendoğlu​:, Kayısı, Birliğin, İvedilikle, Tekrar, Kurulması, Gerekir,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı