Haber Detayı
28 Mart 2019 - Perşembe 21:09 Bu haber 1637 kez okundu
 
Esenlik İsrail'in Değil Arapgir'linin Ürününü Boykot Etti
CHP Arapgir Belediye Başkan Adayı Haluk Cömertoğlu, Esenlik Marketlerinde İsrail Firmalarının Ürettiği Ürünleri Değil , Malatya'lının , Arapgir'linin Ürettiği ürünleri boykot ederek raflarından indirdi. Bu kararı alanların Malatya'lılara , Arapgir'lilere ve Türk Milletine hesabını verecektir.
Gündem Haberi


Arapgir Belediyesi'nin Coğrafik  İşaret alarak tescil ettirdiği mor reyhan çayının Esenlik Şirketine bağlı marketlerden satışının iptal edilmesine CHP Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Soner Gökçe ,  İYİ Parti Battalgazi Belediye Başkan Adayı Ali Ekinci , Sivil Toplum Kuruluşu Başkanları ve Üyeleri ile Vatandaşlar Esenliğin aldığı bu karara tepki gösterdi.

 

Konu ile ilgili Soykan meydanında bir  açıklama yapan CHP Arapgir Belediye Başkan Adayı Haluk Cömertoğlu, “Türkiye’de tıbbı Aromatik bitkilerde coğrafi işaret belgesi alan Türkiye’deki ilk ve tek ürün olma hüviyetine sahip Arapgir mor reyhan çayının Esenlik Marketlerde satışı yasaklanarak Arapgirli üreticiler cezalandırıldı” dedi.

 

Burada konuşan CHP Arapgir Belediye Başkan Adayı Haluk Cömertoğlu, yerelde kalkınma modeli olarak geliştirilen ve artık değil Arapgir’i Türkiye’yi de dışarıda tanıtan tescilli bir ürünün Malatyalıların marketinde satışının yasaklanmasına tepki göstererek “Esenlik Şirketi’nin 40 yakın marketinde satılmak üzere taleplerimiz değerlendirildi.  Bir miktar mal alındı. Satmamak için adeta uğraşıldı.  Depoda tutulan 80 koli mal bir başka partiden aday olduk diye iade edildi. Arapgir ve Malatya cezalandırıldı.  Türkiye’de şu anda coğrafi işaret belgesi olan tek üretim budur ve yüzde yüz organiktir. İçildiği kadar sağlık malzemesi olarak da satılabilecek destek tedavisinde doktorlarımızın tavsiye ettiği bu çay, reyhan ürünleri, maalesef Malatya’mızda halkın elinden alındı.  Üreticisinin elinden alındı ve iade faturası kesilerek geçen hafta Arapgir belediyemizin satmış olduğu firmaya iade edildi” diye konuştu.

 

“Beydağı küçük kafalar doğurmaz. Beydağı zirvedir” diyen Cömertoğlu, “Malatya’da her zaman geçilmesi zor olan bir memlekettir.  Yönetimde bir zafiyet var.  Siyasette bir zafiyet var.  Biz yerel yöneticiyiz.  Savaş yapmıyoruz.  Savaşanın kazananı olmaz.  Şehrin çöpçüleriyiz. Mor reyhanın satışının engellenmesi Malatya’ya bir zulümdür. Arapgirli’ye bir zulümdür.  Buradan Arapgirlilere bir çağrı yapalım; bu hareket,  hem Arapgir’deki hem de Malatya’da ki 30 bin  Arapgirli’ye yapılan bir hakarettir” ifadelerini kullandı.

 

CHP Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Soner Gökçe ise “Yürekleri yetiyorsa Çakıroğlu helvasını da raftan indirsinler” dedi.

 

Başkan Adayı Soner Gökçe de, “Arapgirli üreticilerin zarar göreceği böylesine bir kararı alan yöneticilere diyecek söz bulamıyorum” dedi.  İade edilen 80 koliyi satın alarak halka dağıtacaklarını kaydeden Gökçe, “Bugün Aragir’imizin öz değerini tarımsal kalma adı altında bu ürünümüzü sadece ve sadece başka bir siyasi partiden aday olduğu için bu noktaya getiren siyasi zihniyeti yazıklar olsun. 80 koliyi iade etmiş iade edilen seksen koliyi şahsımız olarak aldık ücretsiz olarak hemşerilerimize protesto kınamak adına dağıtacağız. Malatya’yı, üreticileri cezalandırıyorlar. Soruyorum Esenlik Şirketi  sadece birilerinin arka bahçesi mi?  Malatya’nın öz değeri. Yürekleri yetiyorsa Çakıroğlu helvasını raflardan indirsinler. 1 Nisan’da hesabını soracağız. Sonuna kadar Arapgirlilerin, Malatyalıların, başkanımızın, üreticilerimizin yanındayız. Bu haksızlıklar, yandaşlık, adaletsizlik, kayırmalar kesinlikle son bulacak” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından 80 koli mor reyhan çayı vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı.

Kaynak: (Bülten ) - Bülten Haberler Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Esenlik, , İsrail'in, Değil, Arapgir'linin, Ürününü, Boykot, Etti,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı