Haber Detayı
10 Aralık 2019 - Salı 01:02 Bu haber 3893 kez okundu
 
Engellilerin Tek İsteği Tekerli Sandalye Sahibi Olmak Değil?
Engelliler Bakanlığı İstiyoruz Hareketi lideri ve İYİ Parti Engelliler Komisyon Başkanı Cemal UZUN'un organize ettiği Dünya Engelliler Günü Farkındalık Etkinliği kapsamında, engelli vatandaşların da katıldığı bir yemek düzenledi.
Yaşam Haberi


İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’ndan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Farkındalık Etkinliği Düzenlendi


Engelliler Bakanlığı İstiyoruz Hareketi lideri ve İYİ Parti Engelliler Komisyon Başkanı Cemal UZUN'un organize ettiği 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Farkındalık Etkinliği kapsamında, engelli vatandaşların da katıldığı bir yemek düzenledi.


 
İstanbul Zeytinburnu’ndaki Çırpıcı Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen yemeğe İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, il başkan yardımcıları, İSTAÇ AŞ Genel Müdürü Mustafa Canlı ve Miniatürk İşletme Müdürü Ayşe Çağlayan’ın yanı sıra; Sakatlar Derneği İstanbul Şube Başkanım İLYAS YILDIZ, Umut Bizde Varız Dernek Başkanım AKIN GAZİOĞLU, Bakırköy Zihinsel Engelliler Dernek Başkanım NURGEN ERYAVUZ, İYİ PARTİ İstanbul İlçe Başkanları, Meclis Üyeleri, İl Başkan Yardımcıları, etkinliğin genel koordinatörlüğünü yapan SEMA SARICAN,  Sosyal Politika İlçe Başkan Yardımcıları, İYİ Parti Engelli teşkilatları ile engelli vatandaşlar katıldı.

 

Gecede sunuculuğu YUSUF ÖZTÜRK yaparken, sanatçılar YAŞAR BUĞDAYCI ve AZAD ÜŞEN'de geceye renk katan isimler oldu.

 

Gecenin mimarı Cemal UZUN, yaptığı kapsamlı konuşmayla engellilerin sorunlarını anlattı. Cemal UZUN yaptığı konuşmada:
"3 Aralık Dünya Engelliler Gününün'de 


NEYİ KUTLUYORUZ ???
 
Bu hafta Dünya Engelliler gününü de içinde bulunduran özel bir hafta. Aslında engelliler için farkındalık yaratma günü.


 
3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde birçok kişi ve kuruluş kutlama mesajı yayınlayarak “Engelliler Günü kutlu olsun” diyerek kutlama mesajı yayınladı.


 
Peki, ama neyi kutluyoruz? Ülkemizin birçok alanında yanlış işleyişten dolayı kaybettiğimiz bacaklarımızı mı, kollarımızı mı, yürüyemiyor olmamızı mı, yoksa görmeyen gözlerimizi mi, yoksa duymayan kulaklarımızı mı, yitirilen aklımızı mı kutluyoruz? Neyi kutladığımızı ben bilmiyorum. Sanırım kutlama mesajını yayınlayanlarda bilmiyor.


 
Bir engelli olarak 3 Aralık’ta, kutlama mesajları değil farkındalık yaratma mesajlarının yayınlanması gerekir. Engellilerinin yaşamış olduğu sorunlarının gündeme taşınması ve gündeme taşınan bu sorunlarının çözümüne yönelik öneri, düşünce ve fikirlerin dile getirilmesi uygun olacaktır.


 
Sadece samimiyet, samimiyet, samimiyet…
 
Bu vesile ile Engellilerin yaşamış olduğu sorunlarının giderilmesi ve gündeme tekrar tekrar taşınması için, sorunlarımızı kamuoyunda farkındalık yaratma günü olarak algılanması ve bu durumda ele alınmasıdır.

 

Televizyonlara bakıyoruz da, kutlama(!) mesajlarında es geçilmeden söylenen slogan şu; “hepimiz bir engelli adayıyız.” Peki, bu vicdanları rahatlatmaya yetiyor mu? Üstelik neden engelli adayı olalım ki? İş kazalarına sebebiyet vermemek, insanları yaşamlarında daha dikkatli olmaları yönünde eğitmek, doğum öncesi tedavilerde gerekli çalışmaları yapmak hatta akraba evliliğini yasaklayarak genetik engelliliği önlemek hepimizin engelli adayı olmasını engellemez mi? Yani sağlıklı birey çok mu zor?


 
Engellilerin tek isteği tekerli sandalye sahibi olmak değil?
 
Yine bu kutlama (!) törenlerinin bir diğer vazgeçilmezi de tekerlekli sandalye. Hatta engellileri simgeleyen en popüler işaret de tekerlekli sandalyede oturan bir Cin Ali çizimidir. Sanki tek engelli yürüme engeli olanlarmış gibi. Gözleri görmeyenlere de ya da zihinsel engellilere de tekerlekli sandalye versek tüm sorun çözülür mü? Eğer sorun tekerli sandalye dağıtmakla çözülecekse o zaman bir fabrika kuralım ve sponsorlardan yardım alarak ya da devletten teşvik alarak tekerlekli sandalye üretip tüm engellilere ücretsiz dağıtalım ve bu sorun kökünden çözülsün.


 
Bizler acınacak hale düşmüş zavallılar değiliz… Sizler gibi insanız!
 
Engelliler Haftasında dile getirilmesini önemsediğimiz bir diğer konu da biz engellilere acınacak hale düşmüş zavallı gözüyle bakılmasıdır. Hayır bizler zavallılar ya da ucubeler değiliz. Açıkçası böyle olmayı da biz istemedik. Kaderimiz böyleymiş. Ama bizler kaderimizle yaşamaya alıştık. Eğer alışmış olmasaydık kolay yolu seçer ve canımıza kastederdik.


 
Yaşamayı seçtik. Her zorluğa rağmen yaşamayı, yaşam mücadelesini seçtik. Öyleyse bizler acınacak zavallılar değil örnek alınacak kahramanlarız" dedi. 


 
Düzenlenen yemekte bir konuşma yapan İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, “İçinde bulunduğunuz durumda, sosyal hayata katılırken birçok engel ve zorlukla karşılaşıyorsunuz. Ve bunlar daha çok herhangi bir engeli bulunmayanlardan geliyor. Mesele görme engelliler için yapılan kaldırımlara park eden bir araç… Ya da bir iş görüşmesinde engelinden dolayı bir fırsat dahi tanınmayan çok yetenekli fakat engelli bireyler… Hepimiz bu düşüncesizliklere fazlasıyla rastlıyoruz toplumda” dedi.


 
Engelli vatandaşların birçok ihtiyacının ve talebinin olduğunu belirten Kavuncu, “Ülkemizde engelli bireylere yönelik birçok çalışma yapılıyor fakat maalesef yeterli düzeyde değil. Her şeyden önce bu konuda yaklaşım, her konuda olduğu gibi ‘insani bilinç’ düzeyinde olmalı ve buna göre sergilenmelidir. Bizler, hepimiz bilinçli olursak bütün engelleri hep birlikte aşabiliriz. Ben, bu dünyada üstesinden gelinmeyecek, aşılmayacak, en azından mücadele edilmeyecek bir engel tanımıyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (MHA) - Malatyahaberajans Editör: Hidayet ÖZPOLAT
 
Etiketler: Engellilerin, Tek, İsteği, Tekerli, Sandalye, Sahibi, Olmak, Değil?,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Arşiv
Modül 1


 

Haber Yazılımı